şükela:  tümü | bugün
  • 2. dünya savaşını başlatan lider adolf hitler’in alman gençlere verdiği öğüt ve istek konuşması.
    (türkçe altyazılı)

adam öyle bir konuşuyorki ben bile almanların üstün ırk olduğu konusunda ikna oldum.

ayrıca; (bkz: adolf hitler'in esprili meclis konuşması) (türkçe altyazılı)
  • videoda görüldügü kadari ile "alman gençlerle konusma"dan daha çok "alman gençlere havlama" olayidir.
  • acaba o gençler, hitler'in 8-9 yıl sonra dünya çapında 60 milyon civarı insanın ölümüne, tarihin gördüğü en sistemli en büyük soykırıma imza atacak, şehirlerinin harabeye dönmesine neden olacağını, yaklaşık 2 milyon kadının tecavüze uğrayacağını, savaş sonrasında ülkelerinin 4 ülke tarafından işgal edileceğini, sonra ikiye bölüneceklerini, dünyanın ciddi kısmında yıllarca alman antipatisi oluşacağını, ağır soykırım tazminatı ödeyeceklerini, çoğunun eve dönemeyecek olduğunu bilseler orada olurlar mıydı?

amerikan birlikleri 11 nisan 1945 yılında, buchenwald adlı toplama, imha kampına girince şok yaşadılar; "sevinç gözyaşları döken çok insan yoktu, hatta hiç kimse yoktu, hepsi öyle bitikti ki yaklaşınca dizlerinize kapaklanıyorlardı." olmuştu hava kuvvetleri film çekim birliği yüzbaşısının tepkisi. daha sonra kampa gelen abd generali dwight d. eisenhower ölenlerin usulüne uygun gömülmesi için almanların görev alması talimatını verir ve kampı ziyaret etmelerini de ister ki haberlerinin olmadıklarını söyledikleri her şeyi görsünler. kampı ziyarete gelen almanlardan sonra "ne düşündüklerini öğrenmek için kafalarını açıp içine bakmak istiyorduk. ne ben ne de bir başkası pişmanlık çeken, vicdan azabı çeken, bağışlanmak isteyen ya da az da olsa yüzü kızaran kimseyi görmedik. bir şey bilmediklerini söylüyorlardı, koca bir yalan! kampın çok yakınında yaşayan ve krematoryumların kokusunu bilen bu sıradan vatandaşların yüzlerini gördüm. bana inanın biliyorlardı aslında bilmek istemeseler bile. şehirlerinizde, fabrikalarınızda, tarlalarınızda zorla çalıştırılan milyonlarca insan vardı, onları da mı görmediniz?" diye ekliyor.

kendileri etti, kendileri buldu.

edit; anlatım bozukluğu giderildi.
  • (bkz: adolf hitler)
  • (bkz: nsdap)
  • gelecekte dindar ve kindar nesil yetiştirmeliyiz diye özetlenecrğini bilse muhtemelen vazgeçeceği konuşma.
  • (bkz: almanya)
  • kaddafi'nin son konuşması gibidir.
    link
  • (bkz: bunlaaaaaar)
  • 2. dünya savaşını başlatan fransa ve ingiltere’dir. az kitap okuyun amk bu ne cahillik. ayrıca görüntüler günümüz türkiye’sine çok da uzak değil.