şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adolf hitler'in kendi elleri ile bir kişiyi bile öldürmemiş olduğu gerçeği.

  6 milyon kadar yahudinin ölümünden sorumlu tutulan hitler. ve tabi ki bununla ilgili bir soru işareti yok. sorumlusu kendisidir. ama masum insanları öldüren, işkence eden, yakan hitler'in davasına inanmış sıradan alman vatandaşlarıydı.

  bu gerçeği düşününce cidden irkiliyor insan. bir davaya, çok yanlış bir davaya inanan normal, sıradan insanlar sorgusuz sualsiz itaat sonucunda hiçbir suçu olmayan masum insanları, çocukları, bebekleri nasıl öldürebiliyor gerçekten inanılmaz.

  milgram deneyini de biliyoruz. işte tam da bu soruyla ortaya çıkıyor aslında. "nasıl olur da sıradan insanlar bu kadar korkunç şeyler yapabilir" sorusundan.

  konuyla ilgilenenler için hazırladığım videoyu da buraya bırakıyorum: https://youtu.be/cufwv2ts8ei
 • bu mantıkla kimse kimseyi öldürmüyor. çünkü öldüren silah; insan değil. gerizekalılık kotasını aşıyorsunuz. tanım: saçma sapan bir çıkarım.
 • (bkz: azmettirme)

  tck'ya göre suça azmettiren kişi, suçu işleyenle aynı cezayı alır.
 • hitler, birinci dünya savaşına da üniformalı bir onbaşı olarak fiilen katıldı.

  yani muhtemelen yanlış olan önerme.
 • "adolf hitler ölmedi, yaşıyor."
  "adolf hitler amerika'da görüldü." konu başlıklarından daha komik bir başlık.
 • erdoğan sen misin ?
 • (bkz: espri yaptığını sanan mal)

  lafım tabii ki başlığı açana değil.

  adam başka bir şeyden bahsediyor. aslında tam da sizden bahsediyor okumak nedir bilmeyen koyunlar sizi.
 • sosyal psikolojinin en önemli deneylerinden birinin çıkış noktası olan sorusudur bu. ben sormuyorum yani. ve aslında birçok şeyi açıklayan da bir soru. insanlar palalarla nasıl sokağa dökülüp kendi gibi düşünmeyenleri doğramaya çalışırlar sorusunun da temeli buradadır. tek bir cümle ile tankların altına nasıl yattığını, ali ismail korkmaz'ın katillerinin de dayanak noktasını irdeleyen bir soru. o yüzden düşünmeden, irdelemeden "he amk kimse kimseyi öldürmüyor o zaman, silahlar öldürüyo zaten yea" demeden bir soluklanmak lazım.
 • ss birlikleri tarafından;
  yahudiler, muhalifler toplanır,
  trenlere bindirilir,
  toplama, çalıştırılma, imha kamplarına götürülür,
  çalışabilir-çalışamaz ayrımı yapılır,
  çalışmaz onayı alanları gaz odalarına,
  çalışabilir onayı alanlar ise cehenneme gönderilir.
  gaz odalarında, bilimsel deneylerde, fabrikalarda, kamplarda ölenler ise krematoryumlarda yakılırdı. krematoryumlarda yakma, külleri boşaltma işine de esir yahudiler bakardı.

  tarihin gördüğü en sistemli, en büyük, en acımasız cinayet operasyonunda hitler'in aktif görevi yoktu evet hatta hitler başta auschwitz başta olmak üzere hiçbir kampı ziyaret dahi etmemiştir; psikolojisi bozulmasın diye. ama operasyonun en başında o vardı. ona oy verenler de yıllarca bedelini ödediler.