şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir astronom.
 • lambert adolphe jacques quetelet.

  19. yüzyıl belçikalı her şey. ya da bir sürü şey.

  sosyal gözlemden, matematik ve astronomiye pek çok şeyle uğraşmış bilim adamı. en bilinen katkılarından birisi (bkz: l'homme moyen) yani ortalama insan üzerine yaptığı sosyal gözlem yayınlarıdır. ortalama insanın iyi ve güzel niteliklerin temsili olduğu iddiası en fazla cournot tarafından eleştirilmiştir. ancak olasılık bilimine katkıları yadsınamaz.
 • sosyal istatistikçi.

  her türlü sosyolojik konu ve unsuru istatistiksel olarak inceleyen ilk insandır tarihte. endüstriyel işçi sınıfının ahlaki ve toplumsal statüsünün sayısal incelemelerini yapmış, literatüre ortalama insan (hommo moyen / l'homme moyen) kavramını kazandırmıştır.

  öte yandan sosyoloji teriminin doğmasına da, dolaylı yoldan, sebep olmuştur.

  19. yüzyıl başlarında comte*, natüralist bir toplum bilimi (sosyoloji) inşa etmeye ve geliştirmeye çalışıyordu. bu bilimi, doğa bilimlerinin modellerine benzer bir çerçevede oluşturma çabasında olan ve de matematiksel ve istatistiki uygulamalardan uzak tutmak isteyen comte (ki enteresandır, kendisi de aslen bir matematikçidir), önceleri "sosyal fizik" kavramını kullanıyordu. adolphe quetelet'in "insan ve becerilerinin gelişimi üzerine ya da sosyal fizik üzerine bir deneme" isimli bir kitap yayınlaması üzerine ise; geliştirmekte olduğu toplum bilimini, quetelet'in sosyal istatistiğinden tamamı ile arındırmak ve ayırmak amacıyla yeni bir kavram arayışı içine girdi ve sosyoloji terimini icat etti. "sosyoloji"nin; toplum üzerinde, topluma dair yürütülen bilimsel bir çalışma ve disiplin anlamıyla tarihteki ilk kullanımı da, quetelet'in dolaylı etkisiyle, bu şekilde olmuştur.