şükela:  tümü | bugün soru sor
  • böbrek üstü bezinin sarimsi, pembe görünen dis kismi. androjen, aldesteron, kortizon gibi bir çok hormonun salgilandigi bölge.
  • the deeper it goes, sweeter it gets prensibi ile ezberlenebilir, zira ilk katman olan glomerulosa dan tuzla alakalı hormon ( aldosteron), orta katman olan fasciculata den içinde şeker molekülü bulunan glukokortikoid, en aşağı karman yani reticularis den sex hormonları salgılanır.
  • üç tip steroid hormonu salgılayan ve üç katmandan oluşan, böbrek üstü bezinin dış katmanı(iç katmanı ise adrenal medulla).

    üç tip hormon: (1)mineralokortikoid, (2)glukokortikoid, (3)androjen.

    dıştan içeri üç katman: (1)zona glomerulosa, (2)zona fasikulata ve (3)zona retikularis.

    mineralokortikoidlerin en önemlisi, en dışarıdaki zona glomerulosa'dan salgılanan aldosteron'dur; vücuttaki kan basıncını düzenler, elektrolit dengesini sağlar, böylece hücre ne kadar su tutması gerektiğini bilir ve ölmez. glukokortikoidler ise zona fasikulata merkezli kortizol ve kortikosteron'dan sorumludur, bunlar da metabolizma, bağışıklık sistemi ve uyku saatlerini düzenler. zona retikularis'te salgılanan androjenler ise herkesin bildiği gibi cinsel hormonlardır, östrojen ve testosteron'un oluşumuna aracılık ederler: erkekler için dehidroepiandrosteron(yapacağınız terimi sikeyim) ve kadınlar için projesteron.