şükela:  tümü | bugün
 • çalışan anne yorgunluğu imiş.

  "bu rahatsızlığın çalışan anneler arasında sıklıkla rastlanmasının sebebi her şeyi en iyi bir şekilde yapıyor olmanızdır. evi, işi, çocukları ve farklı birçok sorumluluğu aynı anda yükleniyorsunuz. 5 kişinin bir haftada yapacağı işi tek başınıza bir günde yapıyorsunuz. ancak bunun da bir bedeli var. bedeniniz size bu temponun kabul edilebilir olmadığını anlatmaya çalışsa da siz devam ediyorsunuz. bakın içeride neler oluyor:

  siz fark etmeden giderek artan ve normal olduğunu zannettiğiniz stres seviyesi yüzünden adrenal bezleriniz yoruluyor, aynen sizin gibi. stres hormonu kortizol dolaşım sisteminizde cirit atarken bir yandan da kan şekeriniz yükseliyor. böylece insülin direnciniz artıyor, kolesterolünüz yükseliyor, uykunuz bölünmeye başlıyor. bağışıklık sisteminiz düştükçe kolay hastalanıyor, zor iyileşiyorsunuz. tiroidiniz bastırılıyor, metabolizmanız yavaşlıyor.

  bununla ilgili bir iyi, bir de kötü haberim var size… kötü haber: bu tempoya devam ederseniz kronik rahatsızlıklar, diyabet ve kalp hastalıkları kapınızda. yaşlanma hızınızın artması, yaşam kalitenizin düşmesi de cabası.

  iyi haber: bu tamamen önlenebilir ve tedavi edilebilir bir durum."

  "bu yazıyı okuduğunuzda nasıl ve neden bu kadar yorgun olduğunuzu ve kafeine ya da şekere neden bu kadar çok yüklendiğinizi anlayacaksınız. neden birden kilo aldığınızı, daha sık hastalanır olduğunuzu ve sabırsızlaştığınızı anlayacaksınız. neden sürekli “beyninizde sis varmış” gibi hissettiğinizi, kafanızın dağınık olduğunu, eskiden hatırlamakta hiç de zorlanmadığınız detayları neden unuttuğunuzu anlayacaksınız. seks yapma isteğinizi neden kaybettiğinizi, regl döneminizin neden daha zor geçmeye başladığını, günlük işlerin gözünüze neden daha zor göründüğünü, stresle başa çıkma kapasitenizin neden giderek düştüğünü, üretken olmanın, başladığınız bir işi bitirmenin neden giderek zorlaştığını anlayacaksınız." demiş yazının sahibi.

  okudum, anladım. evet evet benim adrenal yorgunluğum var.

  alıntı: http://blogcuanne.com/…012/07/25/adrenal-yorgunluk/ ve

  working mother sitesindeki "adrenal fatigue: the working mom’s syndrome" yazısı
 • stres kaynaklı bir yorgunluk, tükenmişlik türü. (bkz: exhaustion) (bkz: tükenmişlik sendromu)

  böbreküstü bezlerinin beyinden gelen olumsuz uyarılar nedeniyle bitkin ve bitap düşmesi imiş; özetle.

  belirtileri:

  - bitkinlik ve yorgunluk hissi
  - uyku hali ya da uyuma isteği (ama uykuya rağmen de asla dinlenememek. her sabah yorgun uyanmak)
  - baş ağrıları
  - iştah sapmaları (aşırı yeme atakları, tatlı krizleri veya yemeden içmeden kesilme)
  - terlemeler (bilhassa boyun ve baş bölgesinde aşırı terlemeler)
  - kararsızlık, konsantrasyon problemleri
  - unutkanlık
  - aşırı duygusal tepkiler (ani ağlamalar ve öfkelenmeler)
  - havasızlık duygusu, hava açlığı (hava yetmiyor, nefes alamıyor gibi hissetmek)
  - kalp çarpıntıları
  - el ve ayaklarda uyuşma, yanma ve karıncalanmalar
  - kramplar ve kas seğirmeleri

  süreç daha da kontrolden çıkarsa; kalp krizleri, aritmi atakları, şeker fırlaması ve kansere yol açıyor imiş.

  baş etmek için ise; şunlar gerekiyor imiş: dinlenme, yürüyüş, uyku düzenine dikkat etmek, valerian özleri ve passiflora ekstreleri almak, magnezyum desteği almak ve stresten uzak durmak.
 • spordan sonra, bu alışık olduğunuzdan çok daha uzun süren haftasonu yürüyüşü bile olsa, bir kaç gün kendinize gelememe sebebiniz. zaten dengesiz olan stres hormonları, bu noktada adrenalin, son damlasına kadar kullanılıyor ve sonuç yataktan çıkmamacasına bitkinlik, başağrısı ve uyku.