şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çalışan anne yorgunluğu imiş.

  "bu rahatsızlığın çalışan anneler arasında sıklıkla rastlanmasının sebebi her şeyi en iyi bir şekilde yapıyor olmanızdır. evi, işi, çocukları ve farklı birçok sorumluluğu aynı anda yükleniyorsunuz. 5 kişinin bir haftada yapacağı işi tek başınıza bir günde yapıyorsunuz. ancak bunun da bir bedeli var. bedeniniz size bu temponun kabul edilebilir olmadığını anlatmaya çalışsa da siz devam ediyorsunuz. bakın içeride neler oluyor:

  siz fark etmeden giderek artan ve normal olduğunu zannettiğiniz stres seviyesi yüzünden adrenal bezleriniz yoruluyor, aynen sizin gibi. stres hormonu kortizol dolaşım sisteminizde cirit atarken bir yandan da kan şekeriniz yükseliyor. böylece insülin direnciniz artıyor, kolesterolünüz yükseliyor, uykunuz bölünmeye başlıyor. bağışıklık sisteminiz düştükçe kolay hastalanıyor, zor iyileşiyorsunuz. tiroidiniz bastırılıyor, metabolizmanız yavaşlıyor.

  bununla ilgili bir iyi, bir de kötü haberim var size… kötü haber: bu tempoya devam ederseniz kronik rahatsızlıklar, diyabet ve kalp hastalıkları kapınızda. yaşlanma hızınızın artması, yaşam kalitenizin düşmesi de cabası.

  iyi haber: bu tamamen önlenebilir ve tedavi edilebilir bir durum."

  "bu yazıyı okuduğunuzda nasıl ve neden bu kadar yorgun olduğunuzu ve kafeine ya da şekere neden bu kadar çok yüklendiğinizi anlayacaksınız. neden birden kilo aldığınızı, daha sık hastalanır olduğunuzu ve sabırsızlaştığınızı anlayacaksınız. neden sürekli “beyninizde sis varmış” gibi hissettiğinizi, kafanızın dağınık olduğunu, eskiden hatırlamakta hiç de zorlanmadığınız detayları neden unuttuğunuzu anlayacaksınız. seks yapma isteğinizi neden kaybettiğinizi, regl döneminizin neden daha zor geçmeye başladığını, günlük işlerin gözünüze neden daha zor göründüğünü, stresle başa çıkma kapasitenizin neden giderek düştüğünü, üretken olmanın, başladığınız bir işi bitirmenin neden giderek zorlaştığını anlayacaksınız." demiş yazının sahibi.

  okudum, anladım. evet evet benim adrenal yorgunluğum var.

  alıntı: http://blogcuanne.com/…012/07/25/adrenal-yorgunluk/ ve

  working mother sitesindeki "adrenal fatigue: the working mom’s syndrome" yazısı
 • stres kaynaklı bir yorgunluk, tükenmişlik türü. (bkz: exhaustion) (bkz: tükenmişlik sendromu)

  böbreküstü bezlerinin beyinden gelen olumsuz uyarılar nedeniyle bitkin ve bitap düşmesi imiş; özetle.

  belirtileri:

  - bitkinlik ve yorgunluk hissi
  - uyku hali ya da uyuma isteği (ama uykuya rağmen de asla dinlenememek. her sabah yorgun uyanmak)
  - baş ağrıları
  - iştah sapmaları (aşırı yeme atakları, tatlı krizleri veya yemeden içmeden kesilme)
  - terlemeler (bilhassa boyun ve baş bölgesinde aşırı terlemeler)
  - kararsızlık, konsantrasyon problemleri
  - unutkanlık
  - aşırı duygusal tepkiler (ani ağlamalar ve öfkelenmeler)
  - havasızlık duygusu, hava açlığı (hava yetmiyor, nefes alamıyor gibi hissetmek)
  - kalp çarpıntıları
  - el ve ayaklarda uyuşma, yanma ve karıncalanmalar
  - kramplar ve kas seğirmeleri

  süreç daha da kontrolden çıkarsa; kalp krizleri, aritmi atakları, şeker fırlaması ve kansere yol açıyor imiş.

  baş etmek için ise; şunlar gerekiyor imiş: dinlenme, yürüyüş, uyku düzenine dikkat etmek, valerian özleri ve passiflora ekstreleri almak, magnezyum desteği almak ve stresten uzak durmak.
 • spordan sonra, bu alışık olduğunuzdan çok daha uzun süren haftasonu yürüyüşü bile olsa, bir kaç gün kendinize gelememe sebebiniz. zaten dengesiz olan stres hormonları, bu noktada adrenalin, son damlasına kadar kullanılıyor ve sonuç yataktan çıkmamacasına bitkinlik, başağrısı ve uyku.
 • çok sık hem fiziksel hem de duygusal stres altında kalıp, akabinde fazlaca uyarıcı maddelerin tüketimi ile (kafein, alkol etc) ortaya çıkması muhtemeldir.

  vücudu strese adapte edebilmek için böbrek üstü bezleri sürekli adrenalin ve kortizol salgılar ve bir zaman sonra yorulur. bu noktada sinir sistemini zorlamaya devam etmek, böbrek üstü bezlerine yorulmuş eşek muamelesi yapıp kırbaç vurup yükleri taşımaya devam etsin diye zorlamaya benzer.
  vücudun potasyum ve b1 vitaminine olan ihtiyacı artar.

  yapılması gerekenler:
  uyarıcı olan hiçbir şey kullanma
  rafine olan şekeri yeme (sadece meyveden al şekeri)
  bol tuzlu, yağlı, şekerli ve doymuş yağ oranına sahip şeyleri yeme (bilimum fastfood, market ürünleri, abur cubur, hamur işi)
  sebze tüketimini arttır
  sağlıklı yağlar tüket (hindistancevizi, fındık, badem, zeytin)
  karbonhidratı tam besinlerden al (kinoa, yulaf, greçka, haşlanmış patates)
  protein alımına önem ver (tavuk göğsü, hindi göğsü, balık, kayısı yumurta, baklagiller)
  düzenli gece uykusu uyu, uykusuz kalmamaya özen göster. önem sıranda dizi izlemek yerine uyumak olsun
  nefes kontrolüne ve düzgün nefes almaya özen göster.

  bu durumda vücut kendi yağını yakmak yerine, depolama işlemine gider. kilo verememe ve diyeti değiştirmediği halde kilo alma gibi durumlar adrenal yorgunluktan kaynaklanabilir.

  eğer sporcuysan ve bu problem ile karşı karşıya geldiysen -ki çok olası- 1 hafta kadar kendine izin ver ve sadece doğada uzun yürüyüşler yap.