şükela:  tümü | bugün
  • yaratılış hikayelerinde geçen, tanrının insanı yarattıktan sonra kendinden üflediği ruhtur.

çoğu yerde anlatıldığı gibi insanın tehlike karşısında "kaç veya savaş moduna geçmesini sağlamak"tan daha fazlasıdır adrenalin.

ölümle yaşam arasındaki ince çizginin üzerinde yürümeye başladığın anda, yani ölümle yaşam arasındaki farkı en net görebileceğin anda adrenalinin büyüttüğü göz bebeklerinle görürsün. vücudunun sana verdiği "sen yaşıyorsun" mesajı farklı bir faza sokar seni.

yeterli miktardaki adrenalin, basit insancıklardan yarı tanrılar yaratır.

kafanın içinde yankılanan tanrının sesi o anda "sen benimsin", "sen benim parçamsın" ve "ruhun benim nefesim" diye fısıldarken senin vücudum diye bildiğin şey bambaşka bir evrene dönüşmüştür;

aldığın derin nefesle yükselen göğsün vahşi, azgın ve saldırgan oksijen askerlerle dolar. bırak adını bilmeyi, varlığından bile bi' haber olduğun kasların beyninden gelecek tek bir emir ile kasılmak için gergin bir şekilde bekler. artık akciğerlerinden kanına geçmiş oksijen askerler, kalbinin çaldığı hücum davulu ile vücudunda gezerken, fethettiği her hücrede hapsedilmiş durumdaki organik moleküllere tecavüz eder, yakar, yıkar. bilimin atp dediği, canlıyla cansızın farkı olan atp yanardağları patlayıp biriken enerjiyi fışkırttıkça can ve güç verir sana. açığa çıkan enerji vücut sıcaklığını yükseltse de tenini nemlendiren şey aslında oksijenlerin çaresiz bıraktığı organik moleküllerin ıslaklığından ibarettir.
  • rahat batma sendromu
  • bünye çok sinirlendiği zaman da salgılandığını tahmin ettiğim hormon. vücudu baştan aşağı zangır zangır titretmek gibi bir etkisi olabiliyor.
    (bkz: sinir krizi) (bkz: cinnet) (bkz: berserk)
  • çocukken uzun yıllar duygusal, psikolojik ve fiziki olarak istismara uğradıysanız (şiddet gördüyseniz) büyüdüğünüzde bile kanınızda oranı herhangi bir kişiye göre yüksek kalan hormon.

işte bu yüzden "ekstrem sporları çok seviyorum, çünkü adrenalin bağımlısıyım" lafını söyleyen dangozları hayatım boyunca anlayamadım. herhalde bunlar hayatları boyunca en küçük bir stres yaşamamışlar, hiç dayak yememişler, çocukken korkmalarına, ağlamalarına sebep olacak en küçük bir huzursuzluk yaşamamışlar. başka açıklaması olamaz.

bir insan adrenaline nasıl bağımlı hale gelebilir ki başka türlü? mazoşist olması lazım. ben hayatımda huzurumu kaçıracak herhangi bir moleküle bile tahammül edemezken, adam bunu yaşamak için hayatını riske ediyor.

eğer yukarıda dediğim gibi bir çocukluk geçirdiyseniz en küçük bir sıkıntıda adrenalininiz tavan yapar:

* sınava gireceğiniz zaman
    * ders notları düşük gelince
    * patron sizi odasına çağırdığında
    * işsiz kaldığınızda
    * çok kalabalık bir caddeden geçerken
    * işe giderken otobüsü kaçırdığınızda
    * sizden hoşlanmadığını bildiğiniz bir kişiyle konuşmanız gerektiğinde
    * tanımadığınız insanlara bir şeyler anlatmanız gerektiğinde
    * bilmediğiniz bir yere gittiğinizde
    * bilmediğiniz bir şehirde kaybolduğunuzda
    * akrabaların arasında
    * anahtarınızı evde unutursanız
    * beklediğiniz kargo gelmezse
    * birine kendinizi savunmanız gerektiğinde
    * gece tek başına yürüdüğünüzde
    * akşam evde elektrik gittiğinde
    * birdenbire sağanak yağmur altında kaldığınızda

vallahi yazmaktan yoruldum. bu da sonunda "yaygın anksiyete bozukluğu"na yol açıyor işte. bu da uzun vadede tükenmenize sebep oluyor. her an tetikte olmak bir süre sonra yoruyor, bitkin, bitap düşürüyor.
    hangisi sebep ya da sonuç, kestiremiyorum şu an.

"idrinilin biğimlisiyim bin". hayatta kendinize bağımlı olacak daha sağlıklı şeyler bulun bence.
  • adrenalinin bağımlılık yapıcı bir özelliği vardır.adrenaline isterik bir durumda olan vucut bir şekilde insanı adrenalin aktivitesi arayışına sokar...genelde doğa sporlarıyla uğraşanlarda,yarışçılarda rastlanası bi durumdur.korku filmi hastalarındada aynı durum söz konusu...
  • buz gibi havada motorsiklet üzerinde -millet arabanın içinde üşürken- nasıl oluyorda donmuyorum? sorusunun cevabı.
  • ucuz ve kolay salgilamak icin bostanci lunaparkina gidiniz ve gondola bininiz.
  • akın'ın son albümü. fena değil gibi.

1. adrenalin
    2. sıfırın altında
    3. oldumu yar
    4. kafa bi dünya
    5. dobra dobra
    6. affedemem
    7. bi “şey” olmaz
    8. fool’s paradise
    9. deli inadı
    10. kurtulamadım
    11. kral sultan
    12. mahşer
    13. oldu mu yar (akustik)
    14. taş kalp
    15. ah be güzel
    16. sen
    17. kral sultan (remix)
    18. sır
    19. soy

şarkıya gelince:

bir günah mı bu bir hata mı bu
    birini böyle sevmek suç mu
    mecburum mu ben dengesizliğine
    mecburmuyum ben bu derde

hergün bir yerde başka bedenle
    seni unutacağım diye
    kalmadı çarem gönül bir çare
    hep kendinden vere vere

sonsuza dek böyle oynayamazsın
    yüreğin yoksa kazanamazsın
    sen bu kafayla gidersen eğer
    sittin sene akıllanmazsın

senin aşk dediğin adrenalin
    biraz duman gibi biraz kafein
    sen git bi dön gel ve gerçeği gör gel
    vereceksen gönlünü ölümüne ver

* nakaratı bu sene bir takım taraftarlar tarafından kullanılmazsa ben de ne olayım
  • yenidoğan bebeklerde kalp atım hızı, kalp masajı ve solunum desteğine rağmen 60atım/dakikanın altında kalıyorsa kullanılır. en kolay göbek kordunundaki venden* verilir. kilogram başına 0,1-0,3 mg dozunda kullanılır. kalp kasının kasılma gücünü ve hızını arttırır. periferik damarlarda kasılma yaparak yaşamsal organlara (beyin ve kalp gibi) giden kan miktarını arttırır.
  • en son ehliyetsiz araç kullanırken çevirmeye yakalandığım an vücudumdaki varlığını hissettiğim hormon.

polisleri fark eder etmez yavaşlayıp önüme alabildiğim kadar araç aldım ve araç içi ışığını yakarak onların çevrilip bana yer kalmamasını bekledim, öyle de oldu. en son önümdeki ticari taksiyi kenara çeken polis başka boş alan kalmaması üzerine yüzüme bile bakmadan döndü arkasını gitti. o an attığım çığlıklarla orgazm çığlıkları yarışamaz.

birkaç aydır yokluğu söz konusu da yine böyle yükseklere çıkıp atlayasım geliyor.