şükela:  tümü | bugün soru sor
 • psikojenik ürtiker veya kolinerjik ürtiker de denen bir ürtiker türüdür.

  bu ürtikerde, allerjik reaksiyonu tetikleyen faktör dıştan gelen bir allerjen değil, vücut içinde özellikle stres anında salgılanan adrenalin veya türevi maddelerdir. ayrıca adrenalin salgılanmasına neden olan fiziksel aktivitelere ** veya diğer fiziksel dış etmenlere; soğuğa, sıcağa* bağlı olarak ta ortaya çıkabilir.

  adrenalin miktarının vücudunuzda artmasını takiben, önce ve sıklıkla göğüs üzeri ve boyunda, nadiren de kol ve bacakların gövdeye yakın kısmında çevresi kırmızı, hafif kabarık pembe ve kaşıntılı döküntüler belirir. döküntüler kısa sürelidir. yaklaşık 20 dakikada kaybolurlar.

  bu sırada kişinin emosyonel stres katsayısı ile doğru orantılı olarak yüzüne ateş basması, kulaklarda sıcaklık hissi de görülebilir.

  istemli kontrol edilemeyen bir durumdur. iş hayatında ve özel hayatınızda sizi canlı bir termometre haline getirir, boynu açık ve v yakalı bir kıyafet üzerinizdeyken sinirlendiğiniz ve gerildiğiniz anında karşı tarafça anlaşılır. bu durum nadiren avantajlı olabilir, karşınızdaki sizin sinirlendiğinizi anlayıp geri adım atabilir. ancak sıklıkla dezavantajdır. gergin görünmemeniz gereken ortamlarda en rahat yüz ifadenizi takınsanız da insanların gözünün boynunuza kaydığını hisseder, daha da kızarırsınız.

  önemli ve sizi strese sokacak görüşmeler sırasında, yakası mümkünce kapalı bir kılık kıyafet seçmeniz önerilir.

  (bkz: iş görüşmesi)
  (bkz: eleman çıkarmak)
  *

  zamanla azalıp kaybolabilir. bazen de kaybolmaz.

  tedavisi bu durumla yaşamaya alışmaktır sadece.
 • en sinir bozucu şeylerden biridir. olup olmadık zamanlarda çıkması yetmezmiş gibi her duş sonrası hem kuruyan hem de bu sebepten kaşınan vücudunuzu nemlendirmek için uğraşırsınız.
 • yaz geldi. yine kabusum oldu.