şükela:  tümü | bugün
  • değişen adresleri bildirmek üzere genellikle mail ya da fax la bildirilen değişiklik yazısı.
  • biraz evvel, sardalya kutusu modunda içinde bulunduğum dolmuş ile önünden geçtiğim boş bir mekanın camında bulunan kağıdın, açıklamakta bulunduğu durum..

süper über kıraathane sahibi kişi şöyle bir kağıt asmış:
    "yeni kıraathane 162 adım aşağıda"

daha ne diyeyim ben..
    saydın mı amca?
    helal ba..
  • tamda yapmam gereken zamanda seçim nedeniyle 8 nisana kadar izin verilmeyen durum.. şansızlığım bir ömür benimle gelecek diye korkulardayım..
  • nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru gerektiren işlem. adınıza, üstünüze kayıtlı bir fatura istiyorlar. noter onaylı kira kontratını da kabul ederler. cadde ya da sokağa yeni ad verilirken kapı no'su da değişmişse ve siz yenisini bilmiyorsanız yardımcı olamayabilirler. memur ekranda ne görüyorsa o. muhtara yollarlar. yine en iyi o bilir.
    aslında bu prosedürün dışında e-devletten e-imza ile değiştirmek mümkünmüş. ama henüz tecrübe edemedim.
  • taşındıktan sonraki 20 gün içinde adres değişikliği bildirimini yapmazsanız, 390 tl cezası var. aman diyeyim..
  • mobil imza ile yapmak adres sadece ''boş konut'' olarak gözüküyorsa mümkündür.

(bkz: #50593044)

devlet sıkı güvenlik prosedürleri sonrasında kişiye mobil imza kullanma yetkisi vermektedir fakat bu yetkiyi kullanma şansını vatandaşa sunmamıştır. 2015 yılında, mobil imza ile anne annemin yanına taşınamıyorum. sadece adres ''boş konut'' olarak gözüküyorsa taşınma şansına sahibim.

vatandaş olarak eğer taşınıyorsanız ve mobil imza ile adres değiştireceğim diyorsanız, yanılıyorsunuz! efendi gibi boş bir daireye taşının ya da dede usulü su faturası ile nüfus müdürlüğüne gidin.
  • az önce elektronik imza ile 2 dakikada yapabildiğim değişiklik. ben de şaşırdım valla.

ayrıca (bkz: adres değişikliğini bildirmeme cezası)
  • taşındıktan sonraki 20 gün içinde adres değişikliği bildirimini yapmazsanız, 390 tl cezası vardır fakat devlet bunun kontrolünü otomatik olarak yapmaz. sizin boşalttığınız yere bir başkası taşınıp ikametini oraya aldırmaya çalıştığında bu ceza uygulanır.
  • değişiklik için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde kiracı iseniz kira kontratı ya da adınıza fatura yeterli olurken mal sahibi iseniz ve binanın iskanı alınmış ise tapu fotokopisi ile yok eğer iskan henüz alınmamış ise yine mecburen üzerinize kayıtlı fatura ile işlem yapabilirsiniz.
  • elinizi kolunuzu sallayarak girdiğiniz nüfus müdürlüğünde, zaten boş gözüken bir daireye taşındığınızı söylerseniz sorgu sualsiz kaydı değiştiriyorlar. dolu bir adrese, o adreste oturan kişiyle gittiğinizde, kişinin bir belgeye imza atması karşılığı yine kaydı değiştiriyorlar.

suistimale fazlasıyla açık gibi geldi bana.