şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yasal dayanağı ;18 kasım 2005 tarihinde yayımlanan 5429 sayılı, “türkiye istatistik kanunu” ve 29 nisan 2006 tarihinde yayımlanan 5490 sayılı “nüfus hizmetleri kanunu” olan ve adreslerin belirli bir standarda kavuşturulmasını,adres bilgilerinin elektronik ortamda merkezî bir yapı içerisinde güncel olarak tutulmasını,ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri ve diğer adreslerin nüfus kütüklerindeki kişi kayıtları ile türkiye cumhuriyeti kimlik numarası üzerinden ilişkilendirilerek, elektronik ortamda güncel olarak tutulmasını sağlayacak olan sistemidir.
  ( yani kişilerin oturduğu adres,adres kodları vasıtası ile kişilerin tc kimlik no'ları eşleştirilecek.)

  türkiye cumhuriyeti tarihinin en önemli projlerinden biri olduğunu belirtmek gerekir burada.proje başarıyla sonuçlandırıldıktan sonra eve kapanıp nüfus sayımı yapılmayacak,mükerrer sayımlar ortadan kalkacak.güncel nüfus bilgilerine ulaşaılabilecek.kamu hizmetleri daha etkin ve verimli şekilde verilebilecek.örneğin bir yerleşim yerindeki okul çağındaki nüfusu kolayca tespit edebileceksiniz.bütün kamu kurumları oluşturulacak olan ulusal adres veritabanını kullanacağından adres karışıklığı son bulacak vs.
  (yani gerçek nüfus ortaya çıkacak,sağlıklı planlama yapılabilecek yalnız muhtemelen kişi başına milli gelir ve işsizlik oranının artması gibi sonuçlar da doğurmuş olacak.)

  çalışmanın ilk kısmı yani numaralama çalışması,adres standartlarının oluşturulması ve veri tabanına aktarımının ,31.12.2006 tarihine kadar bitirilmesi gerekmektedir.çalışmanın ikinci kısmınının ise yani mernis kayıtları ile adreslerin eşleştirilmesi çalışmasının 30.06.2007 tarihine kadar bitirilmesi gerekmektedir.(planlanmaktadır daha uygun ama ortada bitirilmesi gerektiğine dair başbakanlık,iç işleri bakanlığı ve tuik genelgesi vardır.)
  (yani öngörülen tarihte bitmesi çok zor.)
 • esasen muhtarlıktaki ikamet kayıtlarına göre nüfusu belirleyecek sistemdir. ikamet adreslerinin değişmez şekilde bir standarda oturtulması ve "zart sokak" ın her iktidar değişiminde "zurt sokak", "zort sokak" gibi keyfi değiştirilmesine de (umarız) biraz set çekecek bir uygulamadır
 • mafya vb örgütler, kayıt sistemine ulaşabilen kamu kuruluşlarında çalışanlara rüşvet teklif ederek veya zorla kişiler hakkında bilgi talep edecektir.
 • muhtarlıklardaki ikamet kayıtları ile ilgisi olmayan sistem. binaların numaralandırılması ve adreslerin ulusal adres veritabanına işlenmesi yönetmeliğine uygun olarak oluşturulan ulusal adres veritabanı ile tc kimlik noların bulunduğu mernis veritabanı eşleştirilerek oluşturulacaktır.
 • 3 senede bir oturdugum apartmanin numarasi sokaginda adinin degistigi goz onune alinirsa sisteme gecilmesinin ardindan 10 sene icinde annem zorla askere alinacak, babam cumhurbaskani secilecek bende rus vatandasi cikacagimdan cok tehlikeli bir sistemdir. dakka basi sokak adreslerini gectim sokaklarin kendilerinini kaybolup varoldugu bir sehr-i istanbulda yasayan bir birey olarak adresimle haza tc kimlik nomun deil mumkunse evimin bile bagintilanmasina karsiyim ama napalim
 • http://www.tuik.gov.tr/…uyuru/adnks/adnksindex.html adresinde hakkinda bir cok belgeye ulasabilecegimiz sistem. artik a blok, b blok gibi seyler kalkiyor, apartman ve evlerin numarasi sadece rakamdan olusuyor, ancak giris kapisi farkli olan magaza ve isyerleri 20a, 20b gibi harfler eklenerek numaralandiriliyor. her sokaga da bir tanim numarasi veriyorlar (tn32 gibi), sokagin ismi degisse de tanim numarasi sabit kaliyormus, ancak acik adreslerde bu numaralar kullanilmayacak sanirim. cok karisik, karman corman bi sistem iste, milyon tane yere haber vermek gerekecek, postalar kaybolacak.
 • birçok mahallede apartmanların numaralarını değiştirerek kapılara yeni, kırmızı tabelalar içinde farklı numaraların monte edildiği uygulama. birçok örneğinde:

  "optimum level apartmanı no: 13 [42]"

  gibi uygulamalar görülmekte. buna bir de iski numarası ve bilumum diğer*** kayıt no'ları eklendiğinde kapı civarında oluşan cümbüş, gerçekten görülmeye değer.

  50 yıldan fazladır kapı numarası aynı olan ve çevresinde belli bir süre zarfı içinde hiçbir yeni yapılaşma* olmamış meskenlerde kapı no'larını değişmemesi umuduyla, postacı ve kuryelere bol keseden kullanılmak üzere:
  (bkz: adreste tanınmıyor)
  (bkz: adres yetersiz)
  (bkz: cadde/sok./apt./no. yok)*

  sevgilerimle,

  o.l.
 • bugün görevliye kapıyı açmamla haberdar olduğum ve formu doldurmak zorunda olduğumu öğrendiğim olay. 10 gün içerisinde sayıma katılmayanlar bilmemne hizmetlerinden faydalanamıyormuş ayrıca da para cezası varmış. "bu nasıl iş be" diyorum buradan yetkililere. neyse ki doldurduk formu verdik bilgilerimizi..

  bundan sonraki nüfus sayımları dijital ortamda olacağından bu son mu$.
 • öğretmenlerin traktörle dağlar aşarak, çamurlu yollardan geçerek, tipiye karşı yürüyerek gerçekleştirdikleri hede.. nedense gönüllülük esas değil bu çalışmada..