şükela:  tümü | bugün
  • mahalle baskısı gibi bir şey. zaten mahcupsun, utana sıkıla gözüne kestirdiğin kişiye adres soruyorsun, zamanını alıyorsun vs, o sana 'anladınız mı' der gibi bakarken kesinlikle hiçbir şey anlamadığın halde 'evet, evet, teşekkürler' deyip kibar bir şekilde hiçbir şey anlamadan yoluna devam ediyorsun. nah anladın çok afedersin.

şanslıysan, bir sonraki soracağın kişi aynı kişi değildir. ama doğuştan talihsiz isen, beterin beteri oluyor ve az önceki tarif edene tekrar rastlıyorsun.

(bkz: adres sorarken bir önceki tarif edene yakalanmak)
  • adres tarif eden kişi tarif etme konusunda başarısızsa yapılabilecek en kibar harekettir ki zaten o kişi de bu konudaki beceriksizliğinin farkındaysa "az ilerleyip başka birine daha sorun" der ve sorun çözülür.
  • aynı kişinin gözü önünde bir başkasına adres sormamayı gerektirir.

görürse sıçtığınızın resmidir çünkü, çok ayıp olur adama çok.
  • evet ben bikeresinde aynı adama iki defa sormuştum rezillikl diz boyu :)
  • "sağ, sol, ordan 2. sağa, ordan ışıkları geçiyosun ilk sağdan girince 3.sol " gibi zincirleme yol tarifi alındığı anda kaçınılmazdır. tarif edene teyit etsin diye tekrar da edemezsiniz.
  • turistseniz ve tarif karşıdakinin anadilinde gerçekleşiyorsa istemeden de olsa yapacağınız şey.

özellikle türkiye'de fatih terim vari el hareketleriyle birleşince "napıyor lan bu?" şeklinde anlamsız bakan turistlerde bolca gözlemlenebilen hareket.

(bkz: ok kib bye)
  • yer,yön zekası hiç olmayan birisi olarak sıkça karşılaştığım durum.
    burdan dümdüz git ilk sağa dön,100 metre sonra bıdı bıdı dükkanı var ordan ilk değil 2.sağa dönermiş gibi yap ama dönme düz git bıdı bıdı sokağından gir bıdı bıdı renkli ev bi ev göreceksin hah o sana girsin işte.hoppalaa!!
  • boş gözlerle adres tarif edene bakıp kafayı aşağı yukarı sallamaktır. eğer tarif edici, adresi bir roman önsözü gibi anlatıyorsa, siz ikinci cümlede koparsınız muhtemelen. ben neden buraya geldim, bu insan kim, elleriyle gösterdiği noktada ne var, ben neredeyim soruları arasında çoktan kendinizden geçmiş olursunuz. en sonunda da eyvallah deyip çeker gider, yeni ve daha anlaşılır navigasyonlar ararsınız.
  • yerli adamla anlaşabilmek yine bir nebze kolay. esas iş, yabancı dil bilmiyorsanız ve turistler size adres soruyorsa tarif edebilmekte. şahsen ben, bak birader/güzelim şurdan go go go diye tarif ediyorum *