• açılımı;
  automatic, dependent, surveillance, broadcast olan cihazdır.
  birincil veya ikincil radara göre inanılmaz ucuz bir maliyeti vardır, anteni 10 kg ı geçmez vertical polarizedir
  genellikle gps anteninden kendi pozisyon bilgisini uydudan alır ads-b verisine dönüştürür ve yayar.
  bu veriyi alan uçağımız hız, yön, yükseklik, uçuş numarası, kuyruk numarası bilgilerini ekler ve ads-b vericisi yardımıyla bu bilgileri diğer uçaklara, yer istasyonlarına, merkezlere aktarılır.
  bu cihazlar özellikle radarların kaplama zaafiyeti gösterdiği bölgelere koyularak bu zaafiyetin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılır
 • (bkz: nextgen)
 • 1090mhz frekansından yayın yapar. internette analog uydu alıcısı tuner'i kullanılarak yapılan alıcı projeleri mevcuttur.
 • flightradar24 gibi websitelerindeki uçuş bilgilerinin alınması için kullanılan alıcı cihazlardır.

  kullanımı gayet pratiktir. genelde 200-250 km tarama çapı olur.

  ayrıntılı bilgi için www.airnavsystems.com
 • yavas yavas cogu ulke zorunlu hale getirmeye basliyor. ornegin abd icin faa 1 ocak 2020'den itibaren cogu airspace icin zorunlu hale getirdi.

  https://www.faa.gov/…mages/airspacerequirements.png
 • (bkz: piaware)
 • efendim bu teknoloji öyle bir teknolojidir ki tadından yenmez. flightradar24, flightawaregibi siteler hep bu teknolojiyi kullanır. gönüllü olmak için bir mail atarsınız, size bir ads-b alıcısı gönderirler ve tek yapmanız gereken antenini bağlayıp cihazı internete açmaktır, hepsi bu. sonra afrikadan bir kardeşimiz uçağını takip etmek istediğinde, sizin yakınınızdan geçen uçağını yine sizin evde kurulu bulunan alıcı marifetiyle takip eder. sonra da gerine gerine "vay amuna, gavur yapiye yea" der lakin siz gavur değilsinizdir. veya gavursunuzdur ama konumuz o değil.

  ads-b yalnızca konum bilgisi yayınlamaz; irtifa, heading, callsign, ground position gibi onlarca tipte mesaj yayınlar. siz bu mesajları type code'a göre çözer ve gerektiği yerde kullanırsınız. bu arada mesajlar 112 bittir, icao'nun belirlediği kriterlere göre şifrelenmiştir ve siz bu mesajları rahatlıkla çözebilirsiniz. en zorlayıcı olan pozisyon mesajlarıdır, çözmek için yalnızca yazılım bilgisi yetmez, sabır da gerekir. lakin algoritmayı bir kez oturtunca ekranda dört dönen uçaklar size ayrı bir haz verir. aynı zamanda checksum ile şifrelenmiş mode-s bilgilerini de alıp çözebilirsiniz. bu konuda ayrıntılı döküman isteyenler icao annex 10, vol-3'e bakabilir veya bu konuda ihtisas yapan çekik gözlü abimizin sitesine göz atabilirler. (bkz: mode-s.org)
 • 1940'lardan kalan mevcut radar teknojisinin tersine bir mantıkla çalışan yeni gözetim yayınıdır.

  bu kez, sinyali radar değil uçağın kendisi oluşturur. ups kargo'nun lojistik optimizasyonu sağlamada kullandığını duymuştum. anlık olarak uçağın hızını ve konumunu daha düşük hata oranıyla bildirip güvenilir olması nedeniyle tercih edilen sistemdir.
 • software defined radio'lar aracılığı ile ads-b sinyalleri rahatlıkları alınabilir ve çözümlenebilir. bunun için ihtiyacınız olan şeyler bir sdr alıcısı (rtl-sdr v3 kullanıyorum, gayet memnunum), uygun bir anten (sırf ads-b sinyallerini alması için 1090 mhz'ye ayarlanmış/tune edilmiş antenler internette proje veya satılık olarak mevcuttur.) ve ads-b sinyallerini çözümleyecek/decode edecek bir yazılım. ben çözümleme işi için rtl1090 ve multipsk yazılımlarını tercih ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap