şükela:  tümü | bugün
 • bir radyo playlist formati.. teen'lerden ziyade 30+ icin calinan playlistler.. o yastakilerin yaklasik 20 sene once dinledigi/hasta oldugu parcalardan olusur genelde.. neden ? cunku bir arkadasimin dedigine gore su anda satin alma gucu olan insanlar, aslinda 20 sene onceki 80'leri unutamamis kisilerdir.. ac playlistler ise onlara yonelik hazirlanir.. sadece ac calan radyolar vardir.. mesela virgin radio..
  su siralardaki adult contemporary playlistler 80'lerdir, klasiklerdir.. 5-10 sene icinde 90'lar olacaktir.. bu gider boyle..
 • bir radyo formatı. hedef kitle yetişkinlerdir. "eskiden dinlediniz de kimbilir nerenizle dinlediniz bir de şimdi bakın gerçekte nasılmış o şarkılar" diyen pislik bir formatmış gibi gelir bana. bir de yaş biraz başını alınca bakın o şarkılara der gibi.
 • aynı zamanda bir müzik türüdür. celine dion, barbra streisand, whitney houston, toni braxton gibi isimlerin genellikle orta yaşa hitap eden müziğini kanımca en iyi özetleyen, genelde pop denip geçilse de pop müzik gibi çok geniş bir yelpâzenin alt başlıklarından başlı başına bir türdür. sesin öne çıkması, gitarlar, minimâl bir yapım, klâsik müzik etkileri, lâtin tınıları, caz öğeleri, aşk sözcükleri en belirgin özellikleridir. ben severim şahsen.
 • porno müziği çağrışımı yapan tür.
 • 30 yaş üstüne hitap eden, etkisi uzun süren ve müzik endüstrisini yönlendirme potansiyeli olan radyo türü.

  özellikle abd'nin billboard'unda, adult contemporary'de başarılı olan şarkıcı iyi albüm satar ve sağlam jüri ödülleri kazanır.

  şarkı piyasaya çıktıktan aylar sonra ac'de etki gösterir (mesela ocak ayında yayınlanan shape of you, mayıs ayında bir numaraya oturdu). bu şarkı da genellikle grammy'de song of the year adaylığı çıkarır.

  2010'lu yılların en başarılı ac şarkıcısı adele'dir. sonrasında taylor swift, bruno mars ve ed sheeran gelir.

  bugün (beş milyon albüm satışının çok büyük bir başarı olduğu ortamda), adele'in 21 albümünün otuz milyon, 25 albümünün de yirmi milyon satmasında en büyük payı olan bu kesimdir. streaming, youtube vs. bunlara bakmaz, gider albüm satın alırlar.