şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 8-bitlik kartu$lu oyun konsolu (atari lan i$te!?) zamanlarından kalma efsane oyun.

efendim nereden aklıma geldi bir anda bilmiyorum; lakin insan beyni ziyadesiyle garip bir çalı$ma sistemine haiz, ne yaparsınız. " dodo olm maç var, a$$aa geeeaaal! " diye bağıran arkada$larıma türlü yalanlar söyleyerek eve kapandığım ve oyun oynadığım günlere ait bir anı aslında.

don niyetine ye$il bir $ey giymi$, kafasında $apkasıyla oraya buraya hoplayıp zıplayan bir karakteri kontrol ediyorduk. yumurtalar vardı, bumerang vardı, kaykay vardı bak, o $ahaneydi harbiden! meyveleri falan topluyorduk, böylece zamanımız yenileniyordu, co$uyorduk, co$turuyorduk.

daha sonra serinin ba$ka oyunlarını da oynama fırsatım olmadı değil. dinazorlar eklendi bu devam oyunlarında, onlara binip helecandan helecana ko$uyorduk, tey teeey... hah bak ne hatırladım $imdi, bir de böyle deniz temalı, bulutların üzerinden zıplaya zıplaya, seke seke o adadan bu adaya (o adadan bu adaya oyuuun oluuuur muuu...) geçilen bölümler vardı, ne pismi$ lan onlar öyle!? kınadım yapımcıları.

sanıyorum nintendo men$eli bir atraksiyondu bu oyun. wiki'ye $öyle bi' baktım, zrilyon tane versiyonu çıkmı$ çe$itli konsollarda, vay anasinango dedim be...

güzel oyundu ya, gerçi oynadığımız karakter biraz göbekliydi, abidik bi' elemandı, yine de güzeldi hocu. bu tadı alamıyorum hiç bir oyundan zira, ne bileyim...
  • super mario tadında bir oyun. mario kadar güzel olmasa da yinede insanı sürükler, bitirdiğim bölümleri kaybetmemek için atariyi bütün gece açık bıraktırırdı.
  • her dinazorun ayrı bir gücü vardı, kimi uçar kimi yüzerdi..hey gidi günler hey..
  • ortamlarda alakası olmamasına rağmen baş roldeki elemanın tipi yüzünden olsa gerek adventure mario olarak da bilinen eğlenceli oyun. yanılmıyorsam 3-4 tane versiyonu vardır.
  • yumurtanın içinden ne çıkacağı merak edilen oyun.
    (bkz: civciv çıkacak kuş çıkacak)
  • uğraştım didindim psp'de emulator ile save/load'ın bokunu çıkararak bitirdim. oyun nes'deki en güzel oyunlardan biri ancak oyunda ilerledikçe bölümler kendini aşırı tekrar ediyor ve zorluk olayının cıcığı çıkıyor. nese sonda 2 tane boss'la dövüştüm daha sonra bizim eleman elinde bi yumurta, aldı yere çaldı. içinden de bir kız çıktı. sonra dedi aferim güzelim tina'yı kurtardın. daha sonra işte yazılar falan filan. bu kadar işte artık dağılın.
  • iki arkadaş gecenin bu vaktinde, millet şapır şupur sahur yemeğini yerken biraz önce load-save yapa yapa bitirdiğimiz ancak hiç bitmeyeceğini sandığımız 8-bitlik, tam olarak hudson's adventure island adına sahip 1992 yapımı oyun.

oyunun içeriğinden bahsetmek gerekirse; oyun super mario bros gibi 8-4 bölümden oluşmakta ancak bölümler kendini tekrar eder nitelikte. önce orman, sonra deniz veya mağara (kimi zaman buzdan oluşuyor), ardından düz kayalık bir yer, tekrar bir ormanlık ve bölüm sonu canavarı. kontrollere alışmak uzun yıllardır oynamayınca fena zorluyor. bazen yoldaki meyveleri almak için kırk takla atmanız gerekiyor. karakteri sağ-sol yaptırırken adeta bir çizgi film karakteri gibi patinaj çektiğini görüyoruz. bu patinaj özelliği buzlu mağara bölümlerinde oldukça canınızı sıkar. düşmemek için deli gibi geriye gitmeye çalışırsınız ama o da ne? bölüm baştan bir daha başlıyor. emulatorde oynadığımız için bol bol save-load yaptık ama eski günleri hatırlıyorum da... az küfür etmedik be.
    oyundaki altıncı dünyadan itibaren bölümler iyice uzuyor ve bir zaman sonra yukardaki süreye de dikkat etmeniz gerekiyor. yoksa bölümü bitiremeyip süreden dolayı hak kaybediyorsunuz. oyunda çeşitli yerlede bariz gözünüzün önünde olan veya bazen zıplarken çıkan yumurtalar var. 1-1 bölümdeki yumurtaların birinden ateş topu atabileceğiniz bir silah çıkıyor. emulatorde oynayacaklar bunu kaybetmemeli çünkü bu silah taşları ve kayaları da yok ediyor. bu silahtan başka yumurtadan kaykay, koruyucu melek, zamanınızı çalan balık, nişan yüzüğüne benzer bir halka ve çiçek çıkıyor. 6-1'den sonra çıkan yumurtalarda daha çok halka ve çiçek çıkmakta. oyunda kimi zaman arkanızdan koşan bir yaratık geliyor, buna da dikkat etmelisiniz. 8-1 çok uzun ve denizdeki adalardan başlıyor. süre yetmiyor. bir de silahınız kaybetmişseniz save-load'ın dibine vurup strateji yapmaya başlıyorsunuz ki biz öyle yaptık. çünkü bu bölümde denizden sürekli ahtapot ve balık çıkıyor. siz de bulutların üstüden sekmek zorundasınız. bir yandan süre ilerliyor. bu yüzden bu tehlikeleri atlatırken bir yandan süreye dikkat etmeli, bir yandan da bir miktar da olsa süre veren meyveleri toplamalısınız. bölüm sonu canavarları ise hep aynı. gövdesine balta fırlatmak veya ateş topu atmak etkisiz. kafasından vurmalısınız. bölüm canavarlarının tek farkı yedikleri darbe sayısı sadece. bir tek son bölümdeki bölüm canavarı daha hızlı hareket ediyor diğerlerine nazaran. oyunun sonunda ise arkadaşımız mario gibi sevgilisine kavuşuyor ve oyun size "thank you, you saved your lovely tina" mesajnı veriyor.

oyun hakkında birkaç resimle yazımızın sonuna gelelim:
    http://img.gamespot.com/…2370_20070904_embed001.jpg
    http://sydlexia.com/…f/hsai/adventure island 10.png
    http://wiimedia.ign.com/…slandinline_1189880583.jpg

jetonunuz bol olsun.
  • atarilerin kutsal olduğu zamanlarda bitirebilenine rastlamadığımız oyun.

ki daha sonra mahalleden ali adındaki bir arkadaş, "abim sonunu getirdi" dedi ve o arkadaşın bir abisi olduğunu o gün öğrendik. çocuk bizden 1 yaş büyük ama evden çıkmayan, mahallede bizler saklanbaç, dokuz aylık, köşe kapmaca, deve cüce oynarken, balkondan izleyen bir tipti. yani anlayacağınız çocuk normal değildi ve o bitirebilmişti bizim mahalleden bir tek.

bir de bunun ikincisi vardı ki halk arasında "yoshili mario" olarak bilinirdi. yanlış anlaşılmasın yani dinazorlu olan 2.siydi, birincide herbiri birbirinin kopyası ama çok daha zoru bölümler vardı sadece. 2.si birincisi gibi abartı zorlukta değildi ve de 10 kat daha eğlenceliydi. yine de onu da bitirmek çok zordu. 3-4 farklı dinazoru kullanabilirdik bölümüne göre. buzlu bölümlerde mavi dinazor, lavlılarda kırmızı, suda yüzgeçleri olan dinazoru... bir de uçan bi tane vardı yamulmuyorsam.
  • toplam 4 seriden oluşan atari oyunu. kendinden sonraki pek çok tek başına ilerlemeli oyunlara örnek olmuştur. enfes renkler, karakterler ve müziklerle bezeli tutkunu olduğum macera oyunu.

http://www.oyunozi.com/…ure-island-1-atari-nes.html (bence en unutulmayacak olanı ilk çıkan oyunuydu. diğerlerine göre daha basit ve sadeydi.)
    http://www.oyunozi.com/…ure-island-2-atari-nes.html (3 yıl sonra çıkan ikinci oyununda islander macerası bu sefer tam 8 ayrı adada geçiyor. tabi bu adaların da kendi içinde bölümleri var. bazı adaların son etaplarında volkanik dağlar var mesela. eğlenceliydi yani)
    http://www.oyunozi.com/…ure-island-3-atari-nes.html (bunda daha farklı karakterler çıktı. üstüne atlanan dinazorlar falan filan. bu bölümde islanderin sevgilisini uzaylılar kaçırıyordu. son bölümde de onunla savaşıyordu)
    http://www.oyunozi.com/…ure-island-4-atari-nes.html (son çıkanı pek bilen yoktur. bunda da dinazor arkadaşlarını falan bir canavar yutuyordu. en son bölümde hepsine tek tek sahip olmaya çalışıyordunuz.)
  • start ve continue seçeneklerinin yer aldığı giriş ekranında sırasıyla sağ-sol-sağ-sol-a-b-a+b tuşlarına basarak level seçebildiğimiz nostaljik oyun.