şükela:  tümü | bugün
 • almanya da bamberg de 1678 yilindan beri ayni adli birahanede uretilen isli bira.http://www.schlenkerla.de/
 • almanya'nın bamberg şehrinde üretilen is kokulu ünlü (!) alman birası. ilk tadışda efes'e alışmış türk bünyesi garipseyebilmekte ama 3-4 bardak sonra "var mı lan daha kralı" diye bağırmanız olasıdır.

  (bkz: rauchbier)
 • içimine doyum olmayan alman mucizesi.

  ithalatçı firmadan aldığım bilgilere göre; isli bira olmasından ötürü ithalatında yaşanan sıkıntılar nihayet aşılmış ve en geç 1.5 ay içerisinde raflardaki yerini yeniden alacakmış. müdavimlerine duyurulur.
 • north shield larda bulanabilen çok beğendiğim alman birası.
 • kadikoy'de bulunan rind liquor&tobacco&book'de satilmaktadir.
 • barbekü sosu tadı alınıyor içerken. nefis. kuru, füme etle, hatta mangal etiyle orgazmik olur tadı tahminen. biz bu birayı marketten 14tl'ye alabilirken gavurlar publarında yarı fiyatına içiyor. almanya'daki marketlerde hatta dörtte biridir fiyatı.
 • aslında isli bira tabirinin biraz ağır olduğu bira diyebiliriz. çünkü malt biranın bütün özelliklerini bünyesinde barındıran her bira, isli bir tadı da bünyesinde barındırır az çok. mesela guinness.. evet bu bira isle malt edilmiştir; lakin bir iski iskoç viskisi (laphroaig) gibi size is tadı vermez. asıl is tadını kesinlikle bir viskide, özellikle de iskoç viskisinde alırsınız..

  bu biraya gelince. içimi gerçekten de lezzetli. klasik alman biralarında bulunan özelliklerin hepsine (malt edilme oranı, lezzeti ön plana çıkarma, buğdayın kavrulma oranı) sahip. içim olarak çok rahat olmasa da (ilk kez isli/malt) bira için biri için değişik gelebilir. bu yüzden ilk başta lezzetini belli etmez. köpüğü normal bir bira için fazla aromalıdır. bu yüzden biraz az köpüklü içimi tercih sebebidir.

  aroma tadı neredeyse yok denecek kadar azdır. bir desperados gibi size kendini aromasıyla aşık etmez.

  türkiye'de, özellikle istanbul'da the north shield publarda (ki fiyatı 19 tl) ve çeşitli şarküterilerde bulmam mümkün. bulunca içilesidir. kısaca bira konusunda değişikliklere açık birisi için biçilmiş kaftan..
 • buralarda* 0.75€ civarındayken, güzel yurdumda 19tl lik fiyatını duyunca şok olduğum bira. uçuşlarda normalde bavul almazdım , bir dahaki sefere güzel yurduma dönerken bavulla getiriyorum, umarım kırılmaz / patlamazlar ;)
 • istanbul'da tesadüfen bulduğum yer,
  kadıköy'de moda da sarraf ali sokak'da rind adında küçük bir dükkanda bulabilirsiniz.16 tl.
  diğer yandan the north shield pub'lar da da bulunabilir içilebilir.
  ratebeers da http://www.ratebeer.com/…rla-rauchbier-marzen/1269/ değerlendirmesini bulabilirsiniz.
  almanların iyi biralarından biridir. içtiğim türü marzen dir. birkaç farklı çeşidi de vardır. istanbulda da marzen bulursunuz.
  50 cl lik güzel oldukça eski tarihi görünümlü bir şişesi vardır.
  rengi cola renngi gibidir,ama çok berrak değil, çok hafif biraz bulanığı gibi
  tadına gelince, oldukça isli bir tadı vardır. ağzınızda tadı çok kuvvetli kalır. alkol oranı çok fazla olmasa da biraz acımsı bir tad vardır. bu isli olmasından olabilir. tadı çok kuvvetlidir. bir yudum aldıktan sonra o an için doygunluk verir ama, kısa bir süre sonra bir yudum daha alasınız gelir. öyle kafanıza dikip içemezsiniz. ayrıca öyle 3-5 şişe de içilemez diye düşünmekteyim.
  zaten iyi biralarda öyle 5 şişe içeyim kafayı bulayım olayı yoktur. tadlar kuvvetli, kıvamlı, lezzetli, alkol oranları çoğunda yüksektir, bir iki taneden sonra zaten hem doyurur, hem kafayı iyi yapar, amele ağırlık yapmaz.
  tavsiyem deneyiniz olur,
  arada bir bi şişe açıp keyfine içmek için uygundur.
 • "ben bunu almanya'da 3 euro'ya içiyorum" diye türkiye'deki satıcıya trip atan adamlar da yaratmıştır.
  satıcıya maliyeti zaten 10 euro.
  şöyle söyleyeyim, şu an hükümetin ithal biralara uyguladığı yaptırımlardan dolayı bu sektör çıkmaza girmiştir; çoğu ithalatçı da pes etme safhasına gelip bir daha bira getirmemeyi düşünmekte.
  yani ya şimdikinden de pahalıya gelecek ya da bir daha raflarda olmayacak.