• universite siralarindan gecmis herkes bir iki kez adini duymustur aegeenin."bu hafta sonu eysi de toplantimiz var", "eyci yemegine gittik", "eyci biybiyi kermesi duzenliyom gelemem" "eyci toplantim vardi yorgunum, hem muayyen gunumdeyim" cumlelerini cok duyduk.
    peki neydi bu olusumun faliyetleri?
    ben sahsen mukerrer toplantisina, prezentasyonuna, oryantasyonuna(orientnation da olabilir) katildigim halde tam olarak kavradim diyemem.
    ozetle sanirim bir grup genc dostluk mutluluk mesaji saciyor, ulkeler arasi yakinlasmaya aracilik falan ettigini saniyordu.
    yok socrates fikir hareketimiz ile ege sorununu cozuyoruz, plato zikr hareketimiz ile ergenlik sivilcesi izlerini yok ediyoruz gibi iddialari olan, ozellikle belirtildigi uzere hic bir politik fikre ideolojiye hizmet etmeyen(yani liberal) bir kurulus idi.

ben aisec ile donusumlu giderdim.zira gunleri uyuyordu.ama sonra antenna kurma olusumundan ikrah ettim, rektore su mektubu ver falan dediler bana yoruldum basim agriyiverdi bi anda, en iyisi leo olayim lions a gireyim orasi daha az dertli dedim.
  • association des etats généraux des etudiants de l'europe
    http://www.aegee.metu.edu.tr/
  • odtuye ilk yil giren ogrencilerden bir kisminin kari kaldirma amaciyla girdigi olusum. ben de zamaniyla her hafta gidip iciyolarmis diye girmistim, temel olarak cok iyi insanlardan olusmasina ragmen biraraya gelindiginde geyigin allahinin dondugu olusum
  • 1985 yilinda fransa da avrupa fikrini yaymak icin kurulan avrupanin 288 sehrinde 20.000 uyeli bir ogrenci organizasyonu. bazi seyleri degistirmeye calisan idealistler ve sevgili yapmaya calisanlarin icinde yasadiklari ve birbirini yedigi ortam...
    www.aegee.org veya www.aegee.metu.edu.tr
  • belçika merkezli bir gençlik oluşumudur kendisi aslında. şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla, siyasi olaylara maydonoz olalım ideolojisini gütmektedirler.

her hafta toplanıp bu hafta türkiyeyi meşgul eden en abuk hede nedir konusunu görüşürler. kimi çıkar "yeter ulan çektiğimiz" der, kimi çıkar "ay arkadaşlar yapmayın iyi gidiyo" der, kimi çıkar "ben bu parlementonun taaaaa..." der. sonuçta herkes dağılır, çarşıda yemek yenir :)

netekim, yurt dışında ucuz tatil olanağı sunması en büyük özelliğidir. mesela, ispanya'da agora* varmış, ben aegee'yi temsil etmek istiyorum dersin, onlar da eyvallah der, 50 $ verir 4 gün agorada durdum diye ispanya gezersin.

bir de son olarak yaz üniversitesi düzenler her birim kendi altında. sen ister kendininkini düzenlersin*, ister başkasınınkine katılırsın*, ister ikisine de katılırsın. 15 gün çılgınlar gibi eğlenir, 5 kuruş parayla yurt dışı gezdim dersin.

aslen ideoloji olarak avrupa fikrini bensediğine inandığım topluluk, eğlenme amaçlı iyi bir oluşum gibi. ama hadi avrupanın köpeği olalım ideolojisini de içten içe yaymak istediğini düşünüyorum. nitekim, en azından odtüde, millet daha çok işin eğlencesinde olduğundan, yünanistana gidip iki halkı kaynaştırdım bahanesiyle, bi sürü karıyı kaldırıp geldiğinle kalıyosun :)) bir gidin görün, kaldırın, gezin, beğenmezseniz basın istifanızı derim ben
  • aegee dediğin şey, içinde üniversite öğrencilerini barındırır. bu öğrenciler her sene 5 milyon civarı* bir aidat ile bu toplulukta barınırlar. bu oluşum acayip hiyerararşieuk* bir yapıya sahiptir. yani bir başkan, bir yönetim kurulu, bir denetleme kurulu v.s. v.s. vardır. her sene genel kurul toplanır, yönetim değişir, önceki yönetim aklanır, bütçe aklanır, devlet gibi mübarek tüzüğü bile var.

neyse bir de altında çalışma grupları vardır ki bunlar 3 etkin üye bir araya gelip, ben bonbon şekerini çalışmak istiyorum diye yönetim kurulun sunularak açılır. deli bir sunum yapılır, herkese bonbon şekeri sunulur ve eğer kuruldan geçerse, her hafta bu çalışma grubuna katılmak isteyenler toplanır ve "ne olacak bu bonbon şekerlerinin hali?" konusu tartışılır. ordan biri atlar, uluslararası bonbon şekeri konferansı düzenleyelim der ve bunun üzerine yapılan çalışmalar, sponsorların götünü yalamalar, sonucunda bol miktarda temiz sponsor götü ve bir bonbon konferansına sahip olunur. her yerden insanlar konferansa gelir, bonbon şekeri yiyip, önerileri dinler, sponsorların götleri ne kadar temiz kontrol eder.

bu konuyu da atladıktan sonra etkin üye kavramına projektör tutmak isterim. etkin üye kişisi, sanırım en az 1 sene aegeede göt yalamış, iç eğitim denen 3 saat boyunca deli gibi aegee hakkında bilgi yüklemesi yapılan boka katılmış olan kişidir. yönetim kuruluna sunulur ve yönetim kurulu bu kişinin seçme, seçilme, sıçılma, alenen sevişme hakkının olduğunu ilan eder. bu kişi etkin kişidir. seçer de sıçar da. ona göre
  • ege. theseus’un babası ve athena kralı.
  • (bkz: kayafest)
  • universitenin ilk gunlerinden adimimi attigim ve bu daha ilk gunlerden senelerce surecek dostluklara sahip oldugum kurum. evet aegee’de sosyal yasam cok kuvvetlidir, bir suru sevgiliniz de olabilir ama bu gorunenin sadece bir kismidir. aegee her sene cok kaliteli iceriklere sahip bircok konferansa ev sahipligi yapar ve bircok projeye imza atar. ama bunu aegee’ye camur atan bir kisim insan gormemektedir; goremez de cunku asil onlarin ilgilendigi tek sey kari-kiz goturmektir. gecen senelerde hayata gecen erasmus adli ogrenci degisim programinin da dahil oldugu socrates’in turkiye’de yasam bulmasini da saglayan turkiye’deki aegee birimleridir.
  • yüksek bütçeli, türk yunan sivil iletişimini geliştirmek gibi ciddi amaçlara sahip projelerin yürütülmesi yanında avrupa denilebilecek bir coğrafyadaki her dilden dinden renkten insanın kaynaşmasına, tanışmasına ve sevişmesine olanak tanıyan genç eğlencesi, * odtu kampuse girme aracısı, sosyalleşme ortamı, ucuza gezme yolu, hareket platformu, sivil toplum örgütü.
hesabın var mı? giriş yap