• 3 tane ejderhasıyla westerosu fethedip iron throne a oturan ilk kral. 300 sene öncesinde yaşamıştır. westeros ordusunu yendiği büyük savaşta ilk defa bu 3 ejderha birlikte yer almıştır ve bunun faturası 40 bin ölü olmuştur

  (bkz: aegon the conqueror)
 • ölümünden 270 yıl sonra bile ismi tüm westeros'ta saygıyla anılır.
  beceriksiz veliahtları ölümünden 100 yıl sonra tüm ejderhaların ölümüne sebep olmuş, sonunda da yine aegon the conqueror'ın soyundan gelen kral robert baratheon tarafından tahttan edilmişlerdir.

  yıllar sonra gelen edit: robert baratheon fatih aegon'un soyundan gelmez. atası orys baratheon fatih'in piç kardeşidir.
 • çok ağır spoiler. çok, çok ağır spoiler. aman uyarayım, hala kaşınıyorsanız şu noktadan sonra mesuliyet kabul etmemekteyim.

  --- spoiler ---

  rhaegar'ın oğlu aegon bilinenin aksine hayattadır, varys ve illyrio mopatis ortaklığıyla westeros'a geri dönme planları yapmaktadır. daenerys targaryen halası olmaktadır. bu ikilinin targaryen hanedanın sembolü olan üç başlı ejder'in ikisini oluşturmaları kuvvetle muhtemeldir. voltran'ı oluşturacak son parçanın kim olduğu a dance with dragons'ın sonunda hala muallaktadır. kulislerde gezinen bir teoriye göre rhaegar ile lyanna stark'ın oğlu olduğu düşünülen jon snow bu pozisyon için en büyük adaylardan biridir.

  --- spoiler ---
 • 5. kitaptan spoiler içerir.

  --- spoiler ---

  eğer fatih aegon'dan bahsediyorsak, aegon i targaryen ya da birinci aegon diye bahsetmek lazım. sonuçta tahta oturmuş beş tane aegon targaryen var. dolayısıyla bu başlıkta bahsedilen aegon'un rhaegar'ın oğlu körpe aegon olması daha doğru olur.

  --- spoiler ---
 • vakti zamanında gregor clegane tarafından öldürülmüş asoiaf evreninde bir prens.asıl konuya gelecek olursak kendisi hakkında bir kaç forumda okuduğum teorileri yazmak isterim.

  --- spoiler ---
  teorimiz şu,5 .kitapta young griff diye geçen aegon diye bildiğimiz eleman aslında ilyrio'nun oğlu.hikayesine gelecek olursak ilyrio gençlik zamanlarında serra adlı bir hatuna aşık oluyor ve onla evleniyor.teorimize göre de bu mutlu çiftimizin bir oğlu oluyor.ee ne alaka lan aegon bildiğin targaryen'e benziyor o nasıl oldu diyebilirsiniz.işte burada da işin içine bir başka teori giriyor serra denilen hatunun blackfyre olma ihtimali.onuda anlatacak olursam war of the penny kings'ten sonra blackfyre ailesinin erkek kanadının tamamen yok olduğunu biliyoruz fakat kadın tarafı hakkında bir bilgimiz yok.blackfyre'larında targaryenlere ne kadar benzediğini düşünürsek ve kitapta zaten serra'nın gümüş saçlarından bahsediliyordu aegon'un nasıl targaryenlere benzediğinide açıklamış oluruz.çok uçuk bir fikir olduğunun farkındayım ama bir çok kişininde inandığı gibi kitapta mummer's dragon diye bahsedilen kişi büyük ihtimalle young griff.sonuçta bu teoride young griff'in targaryene benzeyip aslında nasıl mummer's dragon olduğunu açıklamasının yanında ilyrio ve varys'in tavırlarınada anlam kazandırıyor.
  --- spoiler ---
 • --- adwd spoiler ---

  son kitapta rhaegar targaryen oğlu olarak ortalığa çıkan bu zaat aslında bir targaryen değil kesinlikle bir blackfyre'dır... aslında blackfyre oluşu işi daha da ilginç kılar... ataları daemon blackfyre ve diğer büyük piçlerin yapamadığını o yapabilir... keza gerekli insanlara" targaryen'im" diye yutturdu gibi.. ;) hatta kim bilir? belki targaryen olmadığını kendi de bilmiyordur... :o

  --- adwd spoiler ---
 • --- a dance with dragons spoiler ---

  5inci kitapta ortaya çıkan rhaegar targaryen ve elia martell'in oğlu olduğu iddia edilen cocuk.bana kalırsa kendisi bir targaryendir, blackfyre değil.zaten neyin kavgası yapılıyor ki? blackfyrelar da targaryendir.daemon denilen herif iki targaryenin çocuğu, sadece evli değillerdi.
  hakkında yapılan yani targaryen olduğuna dair iddaalar oldukca gerçekci ve ikna edici.varys ile illyiro mopatis bu eleman için oldukça hummalı bir çalışma göstermektedir.onu korumak, gizlemek ve zamanı geldiğinde ortaya cıkarmak gibi.elbette daha detaylıdır ama detayını henüz bilmiyoruz.

  dany'deki ejderhalar onda yok.ama dany'deki boş tehditler de onda yok.ulan ilk kitaptan beri 'i will take what is mine with fire and blood' diyor, 'dracarys' diyor ama ne yazık ki doğru adımlar atıp westeros'a gelemedi.ama aegon öyle mi? 5inci kitabın başında ortaya cıktı, hop, 5inci kitabın ortasında westeros'a doğru yola cıktı.

  merak ediyorum bu cocuğu kim oynayacak.inanılmaz yakışıklı diye tasvir ediyordu tyrion bunu.

  edit: fırtına burnu'nu almıştır. vay anasını. ciddi ciddi sempati besliyorum bu çocuğa.

  --- a dance with dragons spoiler ---
 • tahta oturabilmiş beş aegon targaryenden artık her hangi biri. bu seride ilk başlarda bu isim, fatih aegon'a atıfken artık genç griff'edir.

  fatih aegon demişken, george r r martin, ekimde çıkaracağı a world of ice and fire'ın bir ön okumasını paylaşmış. ve bilin bakalım, çevirisi nerede? aha burada.

  not: lanre arkadaşımızı durduramıyoruz efenim.
hesabın var mı? giriş yap