şükela:  tümü | bugün
 • kız kardeşleri/eşleri olan visenya targaryen ve rhaenys targaryen ile balerion the dread, meraxes ve vhagar'ın da yardımıyla dragonstone'dan çıkıp westeros'u fethetmiştir.
 • isminin ilkiyle aegon targaryen, fatih aegon ya da ejderha aegon olarak ta bilinir. yedi krallığın fatihi ve westeros’ta iktidar olan targaryen hanesinin kurucusudur.

  aegon net bir şekilde hırslıdır.uzun boylu, geniş omuzlu, güçlü, mor gözlü tarif edilir ve kısa kesilmiş gümüş-altın renkte saçları vardır.çok karizmatik ve hükmeden biridir. fetih savaşı sırasında tipik siyah pulları olan bir gömlek giymiştir ve savaşa valyrian çeliğinden olan blackfyre kılıcıyla katılmıştır. tacı valyrian çeliğinden basit bir halka ve büyük kare kesim yakutlarla süslenmiştir.

  aegon ve ailesi ejderha kayasına, valyria kıyameti’nden 100 yıl önce yerleşmiştir. targaryen geleneklerine göre aegon ailesinden biriyle evlenmeliydi,fakat o iki kişiyle ablası visenya ve kız kardeşi rhaenys ile evlendi.
  yarı-kanun kaynaklarına göre, valyrian özgür halkının kalıntıları olan diğer özgür şehirlere karşı ejderhalarıyla volantis’e katılması istendi fakat o bu teklifi reddetti. volantis, tyrosh’u işgal ettiğinde aegon ejderhası kara korku balerion ile yıldırım kralı ve pentos’a katılıp tyrosh’ın tarafında yer aldı. volantis’in kaybetmesi sonrasında aegon, ejderhakayası’na döndü.

  sonunda aegon yıllardır planladığı yedi krallığı fethetmek için westoros’un batısına gitmeye karar verdi. bölgeleri belirlenmiş westeros haritası yerine, sınırları olmayan büyük bir masa haritası yaptırdı. bu harita daha sonraları boyalı masa olarak bilindi. planı hırslıydı.
  aegon ve iki kız kardeşi-karısı rhaenys ve visenya hazır olduğunda, westeros’un doğu kıyısı olan karasu bölgesine ordusuyla indi. üç targaryen’ın ejderhaları yardımıyla (vhagar,meraxes ve kara korku balerion) ve aegonun liderliğini yaptığı targaryen ordusu için zafer kaçınılmazdı. westeros’taki yedi krallığın altısı fetih yada boyunduruk altına alındı ve ayrı bir bölge olarak nehir toprakları kuruldu. aegon dorne’yi fethedemedi ve onların özerkliklerine saygı duymak zorunda kaldı. işgal sırasında aegon ,yedi inancının desteğini kazanmış ve yüce septon, aegon’un saltanatının başlangıcını tarihin başlangıcı olarak mesh etmiştir. . harren ile olan konuşması. ‘’diz çök,’’ diye söze başlar aegon. ‘’diz çök ki, demir adalar’ın lordu olarak yaşamaya devam edebilesin. diz çök ki, evlatların senden sonra senin hükmünü devam ettirebilsin. kalenin dışında bekleyen sekiz bin askerim var.’’ ‘’kalemin surları dışında olanların hiçbiri beni alakadar etmiyor,’’ diye cevap verir harren. ‘’bu surlar aşılmayacak kadar kalın ve güçlü.’’ ‘’ancak ejderhaları uzak tutacak kadar yüksek değil. ejderhalar uçar, bilirsin.’’ ‘’kalemi taşlardan yaptırdım,’’ der harren. ‘’taş alev almaz.’’ bunun üzerine aegon, ‘’güneş battığında damarlarında senin kanın akan tek bir kişi bile hayatta kalmayacak,’’ diye cevap verir.

  savaştan sonra, aegon savaşa başlamak için indiği yer olan karasu bölgesinde kral toprakları'nı kurdu ve kızıl kale’yi yaptırdı. aegon öldürdüğü düşmanlarının kılıçlarını alıp onları demir taht için dövdürttü. geri kalan saltanatını geçirmek için kralın şehrini başkente çevirdi. ayrıca kral muhafızları olarak bilinin elit kraliyet muhafızlarını kurdu.

  westeros’a ayak basışından 37 yıl sonra öldü. ölümü hakkında ayrıntılı bir bilgi bulunmamaktadır. onun ölümüyle yedi inancın targaryen hanesi üzerinde isyanları yükseldi.

  (bkz: game of thrones) kaynak
 • king of the rock loren ı lannister'ı ve king of the reach mern ıx gardener'i field of fire muharebesinde, çifte bacılarıyla beraber, ilk defa üç ejdarhayı birden aynı anda kullanarak duman eden westeros büyüğü. gariban torrhen diz çökmeyeydi de neyleyeydi.

  neyse, kitapta (yanlış hatırlamıyorsam a feast for crows) rodrik harlaw namı diğer rodrik the reader (theon ile asha'nın dayısı) yeğeni asha greyjoy'a (dizideki yara greyjoy) bir maester'dan alıntılyarak, "tarih bi tekerlektir, döner ve kendini tekrar eder." gibi birşeyler söyler. dizide d&d salağının bu laftan alacağı ibretler olmalıydı; olmadı. kitaplarda "the dragon has three heads" kehaneti tekrarlanır durur. herifler bunu da sallamadılar. tyrion efsanesenini harcarlarken, gittiler herife "you will not be the queen of the ashes." diye bir laf söyletip durdular. sonuç? dorne gitti, the reach ve highgarden komple gitti, tyrell'ler ve tyrell ordusu gitti, iron fleet'in daenerys'e katılan kısmı gitti, the unsullied casterly rock kuşatmasında bayağı kayıp verdi (vermiş, tyrion öyle diyordu), lannister ordusunun ciddi bir bölümü gitti, westeros'un en baba kumandanlarından (dizide bu karakteri de mundar ettiler) randyll tarly ordusuyla beraber gitti, yetmedi bi de viserion gitti. yani ne oldu, westeros'ta hiç kan akmamış mı oldu? maksat karakter öldürmekse hiç dolandırma, baştan daenerys aegon'un yaptığı gibi ibreti alem olsun diye salsın ejderhaları, ötekilere diz çöktürsün, sen de the great war etkinliğine odaklan. daenerys üç ejderhayı birden baştan meydana salsa bu kadar adam ölmezdi. kalanlar biribirilerinin arkasından iş çevirecekse gene çevirirdi. ama yok. yedi sezonda yaratılan, yedi kırallığı komplolarıyla parmağında oynatan baelish efsanesini "bokunu yiyeim sansa!" diye ağlatarak öldürecekler illa. hay yazacağınız senaryoya be.
 • üç ejderha ile conqueror ünvanı almak kolay.
  döneminde bir yaşar usta çıkmamış ki iki çift laf etsin:

  bak beyim sana iki çift lafım var. koskoca komutansın. paran var, ejderhan var, her şeyin var. binlerce asker çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı andalları rhoynarları aç bırakmak, yakışır mı ilk insanları karda kışta sokağa bırakmak?

  ama nasıl yakışmasın! sen değil misin öz kardeşine bile hallenen, bir damlacık saadeti çok gören. anlamıyor musun beyim, westeroslular birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum.

  seeen, ejderha targaryen, westeros kralı, diyarın koruyucusu, yedi krallığın lordu, topraklar sahibi aegon bey! sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm! beeen, yaşar usta!

  sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok!

  ama şunu iyi bil: ne starklara ne de lannisterlara hiçbir şey yapamayacaksın. yakamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz birbirimize ejderha altınıyla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz.

  bunu yıkmaya senin balerion'un yeter mi sanıyorsun?

  dokunma artık baratheonlara! dokunma gardenerlara! dokunma martelllara! eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam bile!..
 • dorne'u yakıp yıkmıştır, yalnız ülkenin büyük kısmı olan çölü yakıp yıkmak mümkün olmadığından dorne'a diz çöktürememiştir.
 • yedi krallık tarihinin en büyük stratejisti.
hesabın var mı? giriş yap