şükela:  tümü | bugün
 • bildiğimiz egg. maekar i targaryen'in ardından hüküm süren targaryen kralı. aegon the unlikely olarak da bilinir.

  bunun sebebi, 4. oğulun, 4. oğlu olmasıdır. daeron ii targaryen'i, 4. oğul maekar i targaryen, maekar'ı ise aegon v targaryen devam ettirmiştir.

  maekar öldükten sonra en büyük iki oğlu da hüküm sürecek durumda olmadığından maester aemon ve aegon arasında bir seçim yapılmış, aemon kardeşi kral olsun diye night's watch'a katılmıştır.

  gençliğinde egg olarak ser duncan the tall'un yaverliğini yapmıştır. king's landing'den ayrılmadan önce abisi aerion'un eziyetleri yüzünden ondan nefret eder. aerion, aegon'un kedisini bir çukura atmıştır. ayrıca gecenin bir yarısında elinde bir bıçakla aegon'un odasına gelip onu hadım edip onunla evlenecek bir kız kardeş yapmakla tehdit etmiştir.

  aegon 33 yaşında, kendi oğulları varken hüküm sürmeye başlamasına rağmen çocuksu bir masumiyete sahipti. bu yüzden abisi maester aemon wall'a giderken şöyle buyurmuştur. "it takes a man to rule. an aegon, not an egg. kill the boy and let the man be born." ayrıca maester aemon the wall'a giderken aegon zindanları da boşaltmış, bloodraven da serbest kalıp night's watch'a katılmıştır.

  ser duncan the tall'u kingsguarsd'ın lord kumandanı olarak atamıştır.

  "prince that was promised" kehanetindeki "prince"in kendi soyundan olacağını duyduktan sonra torunları aerys ii ve rhaella'yı evlendirmiştir.

  veliahtı duncan targaryen ve ser duncan the tall'la birlikte summerhall'da çıkan bir yangında ölmüştür. ateş olan her yerde olduğu gibi yine ejderha doğurmak için yapılan çalışmalar sırasında bir yangının çıktığı söylenir.

  (bkz: targaryen hanedanı/#42852693)
 • "the tales of dunk and egg" serisinde küçüklüğü anlatılan, a game of thrones'un zamanından yaklaşık 100 yıl önce yaşamış targeryan kralı.

  yaptığı reformlarla halkın sevgisini kazanmış ve haliyle lordların nefretine nail olmuştur. lordların sevgisini tekrar kazanmak için çocuklarını büyük lordların (baratheon, tully, arynn) çocuklarıyla evlendirmek istemiş ama hiç bir çocuğuna laf geçirememiştir.
 • tales of dunk and egg serisinde küçüklüğü anlatılan, ser duncan the tall'un yaverliğini yapmış kral nam-ı diğer egg.

  vadedilmiş prens’in yani yeniden doğacak azor ahai’nin aerys ile rhaella’nın soyundan geleceğini bildiği için torunları olan bu ikilinin evlenmesini sağlamıştır.