• kendisi hakkında emin olduğum birkaç bir şey paylaşmak istiyorum. önceden uyarım a song of ice and fire serisinin beş kitabını da okumayanlar aşağıda yazacaklarımı okumazsalar iyi ederler. sonra "kitaptan spoiler veriyon ühühüh" diye ağlayarak geliyorsunuz ağzınızı burnunuzu kırarım bak.

evet... uyarımı yaptıktan/tehditimi ettikten sonra sanırım başlayabilirim...

--- kitaptan spoiler ---

--- spoiler ---

her ne kadar ta serinin başından beri bu ismi duysak da beşinci kitapta karakterin kendisiyle karşılaşıyoruz. daha doğrusu kendisiyle karşılaştığımızı sanıyoruz, varys'lik peşinde koşan martin sağolsun. öyle güzel ağ örmüş ki bir süre gerçekten o olabileceğini, o olmasa bile ayrı bir yerde gerçek aegon'un yaşıyor olabileceğine inandım ve yanıldım.

a world of ice and fire kitabını okumamla birlikte beynimde bir lightbringer çekildi resmen! ve aydınlandım... uzun lafın kısası kendisi sahtedir canlar. öyle teori falan filan değil belgeli melgeli konuşcam. kılıçdaroğlu bunları görse oturur ağlar yemin ederim.

"eğer isyan içinde bulunmayan piçler" de blackfyre'dan sayılırsa kendisi bir blackfyre meyvesi olabilir. çünkü kendisi illyrio mopatis ve ikinci karısı serra'nın oğlu.

eee ne bu şimdi yukardaki entrydeki teoride de o kadarı yazıyor r'hllor'un ukalası boşu boşuna okuttun bize buraya kadar diyebilirsiniz. az sıkın dişinizi okuyun lan. belgeler geliyor şimdi.

peki serra kim? bu soruya verilecek cevap her şeyi ortaya dökecektir.

serra; aegon iv targaryen'in sonuncu metresi lys'li serenei*'den doğma piç kızıdır.

yani; güzelliği dillere destan shiera seastar, aegon'un diğer meşru piçleri bloodraven*'ın ve bittersteel*'in birbirine düşmesinin, blackfyre isyanının çıkma sebebi.

bu iki talipten bloodraven'ı tercih eden shiera, bloodraven'ın sur'a sürülmesine kadar krallıkta birlikte muhbirlik yapmışlardır. sürülme sonrasında shiera hakkında bilgi verilmez, nereye gittiği, ne yaptığıyla ilgili... yalnız küçük ipuçlarını yakalarsanız, her şey yerli yerine oturur.

shiera annesinin memleketine dönmüş, yastıkevlerinden birinde illyrio mopatis ile karşılaşır.

--- alıntı ---

ıllyrio, sağ elini sol yeninin içine soktu ve dışarı gümüş bir madalyon çıkardı. madalyonun içinde, iri mavi gözlere ve arasına gümüş teller karışmış soluk altın rengi saçlara sahip bir kadının resmi vardı. “ serra.

--- alıntı ---

yokk artık dediğinizi duyuyorum. "iv. aegon'un kızı nasıl bizim zamanımızda illyrio'nun kalbini çalacak şekilde olacak? ölmüştür, ölmediyse de çökmüştür?"

işte tam da bu zamanda hatırlatıyım. aegon'un metresi serenei'in aegon'dan yaşça daha büyük olduğu bilinir. kendisini kan büyüsüyle genç ve güzel tuttuğu da bilinir. anasının kızı derler bizim buralarda, böylelerine.

evet, shiera da aynı annesi gibi karanlık sanatlara ilgili bir kızdı ve aynı annesi gibi genç-güzel kalmayı kan büyüsü ile sağlıyordu.

peki shiera'nın serra olduğuna nasıl bu kadar eminim?

`martin, shiera hakkında şöyle der...

--- alıntı ---

"though she never wed, she had many offers, and several lovers through the years. duels were fought over the right to sit beside her, men killed themselves after falling from her favor, poets outdid each other writing songs about her beauty. her most ardent admirer was her half-brother, bloodraven, who proposed marriage to her half a hundred times. shiera gave him her bed, but never her hand. ıt amused her more to make him jealous."

--- alıntı ---

martin, bloodraven'ın evlilik ısrarına karşın shiera'nın sevgilisi olsa da evlenmemesini garip bir şekilde dile getirmiş değil mi?

"ona yatağını verdi ama ellerini asla."

tekrar illyrio mopatis'e geçiyorum...

--- alıntı ---

“onun ellerini yatak odamda saklıyorum. elleri öyle yumuşaktı ki...”

--- alıntı ---

sonuç; sahte aegon, illyrio mopatis ve shiera seastar'ın oğludur.

emin olduğum bu konudan ayrı olarak bir de tam emin olmasam da olabilme ihtimalini yüksek tuttuğum bir şey daha paylaşayım...

bence varys ve sahte aegon kardeş olabilir. anne soylu kardeşler. babası bittersteel bile olabilir yani varys'in, belli olmaz o da belki anasına çekip birkaç kan büyüsü yapmıştır. anasına çekerek muhbirbaşılık yaptığı gibi... kim bilir?

-hikayenin hiçbir kitabında göz rengi geçmese de sık sık yumuşak ellerine vurgu yapılmıştır varys'in-

--- spoiler ---

--- kitaptan spoiler ---

not: sağdan soldan bulunmuş bir şey değil, tamamen kendi tespitlerim yani alınteridir. ilerleyen kitaplarda böyle çıkmazsa rahat rahat gelip parmağınızla şahsımı göstererek boğuluncaya kadar kahkaha atabilirsiniz.
  • hala dizide kendisini görme konusunda umudumu koruduğum karakter.

kitapları okumayıp sadece diziyi izleyenler bu karakter hakkında bir şeyler duymuşlarsa baba spoiler yemişler demektir ancak birazdan anlatacaklarım kitapları okuyan pek çok insanın bile dikkatinden kaçan detaylar olduğu için okumaya devam ederlerse daha ileri bir derecede spoiler yemiş olacaklardır. bu nedenle kitapları bitirmemiş arkadaşların devam etmemesini tavsiye ederim.
    aşağıdakiler bir teori hakkındaki çeşitli yabancı kaynakların derlemesidir, türkçeleştirerek elimden geldiğince toparlamaya çalıştım. yer yer eklemeler yapsam da esas emek sahiplerini kaynakçada göstereceğim. uzun olacak gibi, başlayalım.

--- spoiler ---

teorinin özeti: aegon(genç griff), aslında elia martell ve rhaegar targaryenin gerçek oğlu değil, gerçek aegon gregor tarafından katledildi. genç griff, varys ve illyrio mopatisin gerçek bir targaryenmiş gibi desteklediği ama aslında blackfyre hanedanı mensubu olan bi delikanlı. ancak bu hanedanın kadın soyundan geliyor, çünkü bütün erkek üyeler blackfyre isyanlarında öldürüldü. hatta bu kadın blackfyrelardan birinin, illyrio mopatisin karısı serra olduğu yönünde birazdan değineceğimiz üzere güçlü kanıtlar bulunmakta.

-teoriyi destekleyen argümanlar-

1)oyuncunun/kuklacının ejderhası* kehaneti

daenerys'in ölümsüzlerin sarayında gördüğü kehanetlerden biri:

"gün batımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı*.[neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi.] dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı. ...ejderhaların anası... yalanların katili..."
    bu cümlede gözlemlediğim kadarıyla ingilizceden türkçeye çevrilirken eksiklikler yapılmış, ejderhalı bir sancak derken bezden bir ejderha-oyuncunun ejderhasını kastediyor. ama zaten daenerys, jorah oyuncu ejderhası nedir diye sorunca şöyle bir açıklama yapıyor ve sağolsun çeviriden kaynaklanan eksikliği de telafi ediyor :" bezden bir ejderha, bir direğin ucuna konulur, oyuncular güldürülerinde kullanır, kahramanların dövüşmesi için.” zaten ilk cümledeki sancak gerçek anlamda sancak bile olsa, yalanların katili başlıklı kehanet dizisinde yer alması akıllarda bir soru işaretine yol açıyor.
    oyuncunun ejderhası, aegonun blackfyre olduğunu ya da en azından gerçek ejderha yani targ olmadığını işaret eden bir metafor olabilir. tahmin edebileceğiniz üzere buradaki oyuncu, daha önceleri kendisine pek çok kez "mummer" yakıştırması yapılan varys. peki yalanların katili derken, daenerys daha sonra (f)aegonla kapışmak durumunda kalacak mı? bu entrynin konusu değil.

(ekleme: gizemli maskeli ablamız quaithe de kendisini oyuncunun ejderhasına karşı uyarmıştı.)

2) altın mürettebat*
    tyrion, illyrio mopatisin yanındayken mürettebat hakkında şöyle bir konuşma yapıyorlar(bu konuşma sırasında tyrionun aegondan henüz haberinin olmadığını, aegonun hala gizli plan olduğunu, tyrionun gizli aegonla beraber daenerysin yanına gitmek üzere olduğunu unutmayın. aegonun daenerys ile evlendirilmesi düşünülüyor.):

“altın mürettebat’ın özgür şehirler’den biriyle anlaşmalı olduğunu duymuştum.”
    myr’le.” ıllyrio sırıttı. “anlaşmalar bozulabilir.”
    “peynir işinde* benim bildiğimden daha çok sikke varmış,” dedi tyrion. “bunu nasıl başardın?”
    yargıç, tombul parmaklarını salladı. “bazı anlaşmalar mürekkeple yazılır, bazıları da kanla. başka bir şey söylemem.”
    [arada tyrion biraz blackfyrelar hakkında bilgi veriyor]

“ikna kabiliyetine hayranlık duyuyorum,” dedi tyrion, illyrio’ya. “geçmişlerinin büyük bölümünü targaryenlar’a karşı dövüşerek harcayan altın mürettebat’ı tatlı kraliçemizin davasına katılmaya nasıl razı ettin?”
    ıllyrio, bu itirazı, bir sineği kovar gibi elini sallayarak kovdu. “siyah* ya da kırmızı*, bir ejderha hâlâ bir ejderhadır. canavar maelys, basamaktaşı’nda can verdiğinde** blackfyre hanedanı’nın erkek soyu tükendi.” peynir tüccarı çatallı sakallarının arasından gülümsedi. “ve daenerys, sürgünlere acıçelik’in ve blackfyreların asla veremediği bir şey verecek. onları eve götürecek.”

arkadaşlar bu alıntılar teorinin en güçlü kanıtlarını oluşturuyor ve olayın iç yüzünü pek çok açıdan kavramamıza yardım ediyor. altın mürettebat, blackfyreların taht davasına destek vermek amacıyla daemon blackfyre'ın üvey kardeşi ve en yakın müttefiki acıçelik tarafından kuruluyor. daemon öldükten sonra bile acıçelik ve altın mürettebat, onun veliahtlarını tahta geçirmek için zaman zaman silahlı mücadeleye girişiyor. altın mürettebat, bugüne kadar hiçbir sözleşmesini bozmamış olmasıyla meşhurdur. eğer bir ilk gerçekleşecekse, bu tabi ki de gerçek görevlerini yerine getirmek için olacaktır. myr ile aralarındaki kontrat mürekkep ile yazılmışken, blackfyrelar ile aralarındaki kontrat kan ile imzalanmıştır.

"siyah ya da kırmızı, bir ejderha hâlâ bir ejderhadır." illyrionun bu sözü, targ veya blackfyre farketmez anlamına geliyor. ancak biz biliyoruz ki zamanında viserys ile daenerys, zamanında altın mürettebattan yardım istemeye geldiklerinde reddedilmekle kalmayıp aşağılandılar da. daenerysi şimdi kabul etmelerinin sebebi ise aegonla evlenecek olması. gerçek amaçlarına tamamen uygun.

ayrıca jon conningtonun ilk chapterında, varys-illyrio ve altın mürettebatın komutanı myles toyne arasında gizli anlaşmalar olduğundan bahsediyor. kan bağıyla yapılan anlaşma olabilir mi?

3) illyrio ve serra

burada ilginç olan nokta, blackfyreların erkek soyunun barristan selmynin vuruşuyla bittiği kitap boyunca vurgulanıyor. e sürekli erkek erkek diye üstüne basıyolarsa, hayatta kalan kadınlar olduğu sonucuna varabiliriz. illyrionun eşi serra, valyrialı fenotipine sahip bir kadın. dış görünüş tabi ki tek başına yeterli bir veri değil ancak aegonunkine benziyor ve diğer verilerle de beraber düşünmek gerekiyor.

illyrio, aegon üzerine o kadar titriyor ki, bu ilgi siyasi bir destek için çok fazla. belki tek başına yeterli gelmeyebilir ama şu cümle örnek olarak bulunsun: " iyi şanslar, delikanlıya düğününde yanında olamadığım için çok üzgün olduğumu söyle. ama tatlı serramın elleri üzerine yemin ederim ki westerosta yeniden bir araya geleceğiz." tabi sandık sandık düğün hediyesi de aegon'a doğru yola çıkıyor. bu sandıkların için de blackfyre ailesinin efsanevi kılıcının da olduğuna dair bir teori okumuştum ama kaynağını bulamıyorum şu an. tabi dediğim gibi bunlar sıradan iyilikler de olabilir ama bence illyrionun neden westerosla bu kadar haşır neşir olduğunu açıklamanın en mantıklı yolu, aegonun kendi oğlu olması ve onu yedi krallık tahtında görmek istemesi. (ayrıca illyrio ve varysin red keepin mahzenlerinde bir araya geldiğini, daenerys/viserys ve khal drogo ile ilgili yaptığı planları hatırlayın. 5. kitapla beraber anlıyoruz ki aslında daenerys bunların a planı değilmiş. daenerys kocasının ordusuyla beraber saldırdığında krallık zayıflayacak, aegon ise yurduna dönüp diyarı barbarlardan kurtarıp hak ettiği tahtına oturacaktır. tabi bu plan, daenerys saldırıya geçmek yerine köle körfezinde kalmayı seçince suya düştü, ikisini evlendirmeye çalıştılar bu sefer. neyse ekleme yapıcam diye konudan fazla saptım.)

tyrion da, illyrionun westeros üzerindeki çıkarının para veya birkaç kaleden daha fazla olduğunu anlıyor. ("liar, thought tyrion. there is something in this venture worth more to you than coin or castles.")
    ayrıca illyrio'nun malikhanesinde, aynı aegon'a benzeyen genç bir erkeğin herkelinin bulunması da enteresan. illyrio ise bu heykelin kendi gençliğine ait olduğunu söylüyor. baba oğul benzerliği olarak da yorumlanabileceği gibi kendi heykeli olduğu yalanını da söylemiş olabilir. ayrıca malikhanede erkek çocuk kıyafetleri de mevcut.

4) varysin çocukları değiştirmesi

eğer varys iddia ettiği gibi aegonu alıp yerine bir başka çocuğu koyduysa, lannisterların tanımaması için o çocuğun da valyrialı olması gerekmez mi? hani sıradan görünüşe sahip olan bir bebek değil ki, karıştırma ihtimalleri yok yani. e peki varys sahte bebeği nereden bulduğunu söylüyor? pisswater. pisswater da valyrialı bebek ne gezer allahını seversen varys. ölen bebeğin yüzü parçalandı ya, nasılsa söylediğim yalan ortaya çıkmaz diyerek böyle bir hikaye uydurduğunu düşünüyorum varysin. ileride varys yanında aegonla çıkageldiğinde bu aegon değil diyebilecek kimse yok yani anlatabiliyor muyum. aegonun kafası patlamasaydı genç griff için uydurulan hikaye daha farklı olacaktı şüphesiz.

yukarıda bebeği kurtaran joncon değil mi denmiş. bebeği "kurtaran" varys. çocuğu elemanın kucağına o veriyor. robertın isyanı sırasında aegon birkaç aylık. yani jon connington savaşta aktif rol aldığı için bebeği hiç görememiş olma olasılığı yüksek. varys, bu rhaegarın oğlu dediyse o da inanır,bu çocuk rhaegarın oğlu en iyisi koruyayım ben bunu der. kendisi de bilmiyor ki çocuğun sahte olduğunu.

varys'in blackfyre olduğuna dair teoriler de var. ben bir iddialarını söyleyim, ilginizi çekerse vereceğim linklerden okuyun: varys kafasını traş ediyor çünkü platin saçının görünmesini istemiyor!

kaynakça:1
    2
    3

edit: unuttuğum bi detay var onu da ekleyelim. moqorro ile tyrion'ın muhabbetinden alıyorum:

“someone told me that the night is dark and full of terrors. what do you see in those flames?”
    “dragons,” moqorro said in the common tongue of westeros. he spoke it very well, with hardly a trace of accent. no doubt that was one reason the high priest benerro had chosen him to bring the faith of r’hllor to daenerys targaryen. “dragons old and young, true and false, bright and dark. and you. a small man with a big shadow, snarling in the midst of all.”

genç ve yaşlı: dany-aemon ya da bloodraven
    gerçek ve sahte: dany-aegon
    açık ve koyu: saç rengini ifade ettiğini düşündüğüm için karanlık yerine koyu olarak çevirmeyi tercih ettim. teorilere hakim olanlar anlamışlardır zaten, ayrı bir konunun spoilerı olduğu için buraya yazmıyorum.

edit 2: başka bir teoriye rastladım. brightflame olabileceğini düşünüyorlar. mantıklı yanları var ancak çevirmeye üşeniyorum. ingilizce okumak isteyenler buyursun.

edit 3: bu entrynin konusu değil dedim ama hiç de uzatmaya gerek yok aslında. yüksek ihtimalle, aegon başarılı bir şekilde ilerlerken dany tarafından yakılacak ve ilerleyişi durdurulacaktır.

edit 4: yeni bi detay daha. madem varys bir targaryen loyalisti, neden aerys'i rhaegar'a karşı kışkırttı? halbuki rhaegar westerosun görebileceği en iyi kral olabilirdi. rhaegar'ı destekleseydi robert yenilebilirdi böylece tahta targaryenları yeniden çıkartmak için savaş başlatmak zorunda kalmazdı. cevap hep savunduğum üzere, varys targaryenlara değil blackfyrelara sadık.

bu arada varys'in saçının esas rengini belli etmemek için saçını tıraş ettiği teorisiyle dalga geçmiştim ama varys ile ilgili bi video izledikten sonra çok da mantıksız olmadığını düşündüm. dunk and egg serisinde, egg gerçek kimliğini saklamak için kel geziyordu, platin saçlarını gizlemek için. a game of thronesta varys için şöyle bi cümle geçiyomuş: "plump, perfumed, powdered and as hairless as an egg". yazar burada bi işaret çakmış olabilir belki. ama büyük bi belki.

edit 5: 3. maddede başlıkta şöyle bir ifade kullanmışım:"... bu sandıkların için de blackfyre ailesinin efsanevi kılıcının da olduğuna dair bir teori okumuştum ama kaynağını bulamıyorum şu an"
    aslında size verdiğim ilk linkte varmış kaynak. ejdarhaların dansı kitabı daha çıkmadan önce, grrm bir etkinlikte tyrion ile illyrio'nun yemekte sohbet ettiği başlığı okumuş. başlıkta şöyle bir şey geçiyor:

"illyrio, genç griff'e iyi dileklerini iletmek istediğini ve sandıklarda onun için hediyeler olduğunu söyledi. haldon çerçöp için vakit olmadığını söyledi. illyrio sinirlendi ve genç griff'in bilmesi gereken bazı şeylerin olduğunu söyledi. haldon tyrion'ın gözüne baktı ve başka bir dilde konuşmaya başladı. hangi dil olduğunu tam çıkaramadı ama volantis dili olabileceğini düşündü. yüksek valyria diline yakın birkaç sözcüğü seçebildi. bunlar kraliçe, ejderha ve kılıçtı."

işte illyrio'nun aegon'a blackfyre kılıcını vereceği fikri buradan geliyor. bu yazdığım, 2005 yılında grrm tarafından okunan kısım daha sonra yazar tarafından çıkarılmış, kitaba eklenmemiş.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    kitaplarda yaşadığı belirtilen, rhaegar'ın jon'dan büyük olan oğlunun adı. umarım kitaptaki aegon'ı paralellik kullanıp jon olarak göstermiyorlardır dizide, yerini alsın falan diye.

tahta geçenler ismini sayısal olarak devam ettirdiği için kitaptaki aegon vi olmasına rağmen eğer jon tahta geçerse asıl adı aegon vi targaryen olacak, yani vii ya da düz değil.

edit: yeşillendirme üzerine hatırladım, orijinal çocuk olmama olayı vardı young griff'in, jon yine v ya da vi oluyor isim olarak.
    --- spoiler --
  • --- spoiler s07e07 ---

olur da jon snow, demir taht'a oturursa alacağı muhtemel isim.

edit: yalan oldu elbette.
    --- spoiler s07e07 ---
  • --- spoiler ---

blackfyre olduğuna dair bir sürü akla uygun teori var, ama blackfyre oluşu ne kadar büyük bir komploya işaret ediyor işte orası belirsiz. ama george r. r. martin'in bi yandan tales of dunk and egg serisi ile blackfyre isyanı ve brynden rivers mevzularına dalmasının arkasında belli bir neden var bence, aegon vs daenerys ile tekrar bir blackfyre vs targaryen çekişmesi görücez gibime geliyor.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

son kitapta varys'ten kevan'a:

aegon has been shaped for rule before he could walk. he has been trained in arms, as befits a knight to be, but that was not the end of his education. he reads and writes, he speaks several tongues, he has studied history and law and poetry. a septa has instructed him in the mysteries of the faith since he was old enough to understand them. he has lived with fisherfolk, worked with his hands, swum in rivers and mended nets and learned to wash his own clothes at need. he can fish and cook and bind up a wound, he knows what it is like to be hungry, to be hunted, to be afraid. tommen has been taught that kingship is his right. aegon knows kingship is his duty, that a king must put his people first, and live and rule for them.

ccc

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

dizide yapılabilecek en kötü şey yapılarak littlefinger'ın b planı şeklinde devreye sokulacak karakter.

--- spoiler ---
  • rhaegar targaryen ve elia martell'in oğludur. devamı 5.kitap olan a dance with dragons'tan ağır spolier içermektedir.

5.kitaptan
    --- spoiler ---

daha önceki kitaplarda geçtiği gibi gregor clegane tarafından kafası duvara vurularak parçalanan bebeğin gerçekten aegon olmadığını öğreniyoruz. rhaegarın arkadaşı jon cunnington tarafından bebekler değiştirilip kaçırılmış. böylelikle tahtın esas varisi konumuna daenerys aegon geçiyor.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap