şükela:  tümü | bugün
  • simdi hostesleri nasildir bilmem ama zamaninda domuz gibiydiler.

1994'te amcam sirkette rusca bilen tek eleman oldugu icin makina kurmak icin moskova'ya gonderilmisti. ben de yanina peydah oldum donem tatilinde bok varmis gibi. "ben de gidicem ben de gidicem" diye babamin kafasini iyice utuledikten sonra "æææaaah! iyi be! de sidirgit" tadinda bir izinle saliverilmistim. hani moskova'ya rusya'nin en calkantili yillarinda anadolu liseli sivilceli bir velet olarak gittin de ne oldu? gordun de eline ne gecti? neyse...

abi hostesleri sanirsin kafalarina tokarev dayayip ailelerini gulaga surmekle tehdit etmisler gibiydi. suratlar boyle 5 karis. ucaga giriste "hi welcome" muhabbetini gectim bir "privet" bile yoktu amk. ucus guvenlik zimbirtisini gosterme seyini zaten hemen sadece rusca hizli hizli yapip siktirdiler. neyse sonra yemek fasli basladi. annem beni "amaaan cucuuum orda ne yer ne icer" diye ucustan once tika basa borekle besledigi icin hala acikmamistim. zaten sonra ucak tuvaletinde sicmak gibi bir amacim da yoktu. hazirlik ingilizcemle "noo thenk yuuuu. aymnat haaangriii" dedim. kari cotank diye onumdeki tepsiyi acti ve yemegi kodu. "you eat. everyone eat now!" diye azarladi. amcam da "ne dedin lan kariya?!" diye cikisti akabinde. sonra "hea taam. ben yerim ya seninkini" diyerek krizi firsata donusturdu. demek ki o zaman aeroflot'un mottosu buymus: "you eat now! everyone eat now. no more potato in russia this winter"

ps: bi de kiraathane tadinda 4 tane televizyon vardi sesi koklenmis. maksat? maksat uyku haram olsun diye.
  • 1994'te pilotun oglu sagi solu kurcalarken otomatik pilotu devre disi biraktigi icin bir a 310'u novokuznetskte duserek 70 kisiyi olduren havayolu. tahminimce bu sekilde trebien bir kaza ile adam olduren tek havayoludur.
  • bir istanbul moskova seferinde check-in islemini gec yapmamdan kaynakli ekonomi doldugu icin beni business class'ta ucurmus hava yolu sirketi. ayni olay turk firmalarda bir sonraki sefere aktarilmak olunca sasiriyor insan tabi.
  • dünyanın her yerine moskova aktarmalı uçuran havayolu.
  • dünyanın en relax havayolu şirketi.

haziran ayında st.petersburg'a gidelim dedik. bir rus arkadaşım bu havayolunu önerdi. bilet fiyatlarına baktığımda dumur oldum. istanbul-st.petersburg gidiş dönüş 500 tl'ye geliyordu (thy 800 küsürdü o zaman). neyse efendim uçuş günü geldi çattı. gece 23:00'da atatürk havalimanı'ndan önce moskova'ya ardından oradan aktarma ile st.petersburg'a gidecektik ancak 1,5 saat rötar yaptı, malum diğer uçak kaçacak diye tutuştuk. yetkili ile konuştuk (aydın bey) hafif kafası güzeldi sanırım "orada hallederler yha." gibi bir cümle kurdu.

geç de olsa bindik uçağımıza sabah köründe indik moskova'ya. indiğimizde bizim uçak gideli çok olmuştu. zar zor ilgili birini bulduğumuzda uçak gitti napcaz biz triplerindeydik. kadın gayet relax, hallederiz yavrum raad olun yha, dedi. yeni bilet kesti bir saat sonraki uçağa bindik, bu arada iett gibiymiş burdaki sistem moskova'dan st.petersburg'a saat başı uçuş var. st.petersburg'a indik. uçuşta hiçbir sorunla karşılaşmadık, hostesler çok kibar ve ilgililerdi, hatta yanımdaki adam 3 kez ikramlardan istedi, yok abi demeyip doyurdular yiğidi.

asıl macerayı ise dönüşte yaşattılar. yine aktarmalı olarak dönecektik. bu kez st.petersburg'da 1 saatten fazla rötar yaptık. aklımızdaki düşünce moskova'daki uçak biz olmadan gitmezdi. hey yavrum bekler mi seni koca boein?! uçuşa 45 dakika kala moskova'ya geldik ve check-in kapalıydı. yetkili abla herkesi 4 numaralı danışmaya gönderiyordu. valizler nerede dediğimizde, uçakta istanbul'a gidiyor, dediler. listeye baktığımızda 2,5 saat sonraki uçuşla göndereceklerini düşündük doğal olarak, sıra bize geldiğinde yarın sabah 9:30 uçağına bilet kestiler, otele yerleştirdiler. otelde ne kadar relax olduklarını bir kez daha gördük. ingiliz 2 amca aynı odada kalmak istemedi, ayrı odalar istediler. taam abi dediler, ayrı oda verdiler. ertesi gün check-in yaparken valizler nerede dedik. o abla da burada, uçağınızda sizle gelecek dedi. dün öyle demediler desek de pek sallamadı. indik bekle bekle valiz yok, kayıp çalıntı bölümüne gittik oradaydı. aldık valizleri bitti macera.

özet olarak tavsiyem; bunlarla uçacaksanız bir gün fazladan izin alın yani akşam gelirim ertesi gün işe giderim diye düşünmeyin, işinizi sağlama alın.
  • iyi pilotlara sahip havayolu firması. buz kaplı zeminde zerre sekmeden ve sarsmadan indirmesinden anladım yoksa uçak kullanmaktan anlamam.

hostesler ortalamanın üzerinde(gerçi, bunun bize ne faydası olacak.herkes yazmış diye yazdım), genelde rötarsız kalkıyorlar (ya da bana hep öyle denk geldi)

kesinlikle tekrar kullanılacak havayolu firması.
  • gordugum en ucuz havayolu sirketi.
    bence cok da iyi. niye bok atiliyor anlayamadim.

tokyo'dan istanbul'a thy 2500 tl'den basliyor; ama aeroflot'da 1250 tl'ye gidis donus bileti var. zaten anlamiyorum business class secenleri yada thy gibi pahali havayollarini tercih edenleri. ucaga vereceginiz parayla, gittiginiz ulkede tecrube edinin, yemek yiyin, gezin tozun. velhasil, we <3 aeroflot.
  • o kadar olumsuz yazı okuduktan sonra tırsarak bindiğimiz ama gayet memnun döndüğümüz hava yolu firması. aktarmalı uçağımıza yetişemeyeceğiz diye terler dökerken indiğimizde kapıda bizi bekleyen görevli acil uçağa yetiştirdi bizi işlemlerimizin hızlı yapılmasını sağladı ve uçağımıza yetiştik. yemekler fena değildi. uygun fiyatla sorunsuz yolculuk yaptık. denenebilir.
  • istanbul-tokyo uçuşumu moskova bağlantılı olarak gerçekleştirdiğim havayolu şirketi.

istanbul-moskova bağlantısında bayram yoğunluğu nedeniyle ilyushin 96 sürprizi ile karşılaştım ama korktuğum başıma gelmeden düzgün bir uçuş oldu. 1.5 saatlik bir bekleme süresinden sonra boeing 767 ile tokyo'ya sağ salim vardık.

bu uçuşu tercih etmemde en önemli etken, fiyatının thy'ye göre neredeyse yarısı olmasıydı. öte yandan, uçakta içkiler paralı ama o kadar aman aman bir fiyat değil. votka 2, normal viski 3, glenfiddich 4 euro iç içebildiğin kadar. hostesler genelde cenazesini bekleyen karılar veya izbandut rus oğlanları ve çok kibar oldukları söylenemez.

tokyo'da bagajı bekle bekle, gelmez. sonunda başka birinin bavulu üzerinde kendi adımı taşıyan bir kağıt gördüm. aeroflot ofisine gelmem söyleniyor. korktuğum başıma gelmiş, ve bavul moskova'da kalmıştı. neyse 24 saatlik bir gecikmeden sonra adrese teslim gönderdiler bavulu. bu da bana bir ekstra 20 dolar kazandırdı. çünkü bavulu narita'da taşıma şirketine verecek ve eve göndermeleri için 1500 yen bayılacaktım.

eğer dönüş de sorunsuz geçerse bir daha uçmayı düşünebilirim fiyat avantajları nedeniyle. bavulu yine kaybederlerse bu sefer bir yeşilköy - uskumruköy seferi yapmaları gerekecek.
  • şu sıralar ist - moskova seferleri çokça iptal oluyor doğru ama ilke sahibi de firma.
    moskova aktarmalı bangkok uçuşu satın aldım, 2 hafta sonra malum uçak düşürme olayı yaşandı. bileti iptal de edemiyorum. uçuşuma 20 saat kadar kala, uçuşun ist - moskova kısmının iptal olduğu bilgisi geldi. benim bangkok a ulaştıktan sonra başka bir uçuşumda olduğundan aldı bir sıkıntı. zor bela bir aeroflot yetkilisine ulaştım, 8 saat sonraki moskova uçağına kaydırdık biletin ist - moskova kısmını. lakin moskovada bekleme süresi 12.5 saate çıktı. neyseki valiz hazırdı apar topar bindim moskovaya geldim. havaalanında şansımı deneyeyim dedim, aeroflot bankosuna gittim, dedim ki bekleme sürem çok uzun, var mı yapılacak birşey. gecikme yahut iptal yoksa malesef dedi. dedim iptal var, ben akşamüstü gelecektim aslında, uçak iptal oldu erken geldim ondan bekleme yapıyorum. şaşırdı, yöneticisi aradı ve sonra bana 490 rublelik iki adet yemek voucher ı ile birlikte sheremetyevo havaalanındaki otelden oda ayarladı.

iptal nedeniyle erken gitseniz dahi, bekleme saatlerine göre size havacılık kuralları gereği yardım eden firma. böyle gergin bir dönemde dahi. gene de gerginlik geçene kadar mümkünse kullanmayın ama bunu da bilin, müşteriyi bir şekilde memnun ediyorlar, zora koşmuyorlar.