şükela:  tümü | bugün
 • yoğunluğu camıninin binde biri olan, sıcaklığın ve basıncı kritik noktalara getirerek elde edilen, garip bir madde. pathfinder projesinde de kullanılmış...

  http://stardust.jpl.nasa.gov/tech/aerogel.html
 • süper yalıtkan.
 • uzay teknolojilerinde kullanılan, en gelişmiş fiberglass yalıtım malzemesinden 39 kat daha fazla yalıtım kabiliyetine sahip, nano boyutlarda deliklerden oluşan, %99.8 hava ve %0.1 silika esaslı kompozit malzeme.
 • bu bok yiyenin kibrit kutusu hacmindeki bloklarının fiyatı 1270 dolardır bugün itibarıyla.

  ısı yalıtımını bununla sağlamak için biraz beklemek gerekecek gibi görünüyor.
 • http://www.unitednuclear.com/aerogel.htm adresinde eciş bücüş halde 25 dolara satılan, insanda ısırma isteği uyandıran sinir bozucu malzeme. (bkz: ideas that gel)
 • hemen hemen kibrit kutusu boyutlarındaki muhtemelen fire mahiyetinde olanlarını 200$ gibi fiyata alabilirsiniz*
 • %99.8'i havadan oluşmuş, kimyasal olarak cama benzeyen fakat camdan 1000 kat daha az yoğun olan, sio2 esaslı bir jell-o türü ve etanol gibi bir likit solventtir. bilinen "en hafif katı madde" ve "en iyi yalıtkan" *** başta olmak üzere toplam 15 başlıkta guinness rekorlar kitabı'na girmiştir. 1 inch kalınlığındaki aerojel pencere 15 kat cam ile benzer yalıtım değerlerine sahiptir. yoğunluğu 3 mg/cm³ ve ergime noktası 1200 ºc'dir.

  görünüşü itibarı ile "solid smoke" olarak da adlandırılır. kimyasal olarak cama benzer ve cam gibi parçalanabilir yapıdadır. yapısal olarak inanılmaz güçlüdür. teorik olarak, 1 pound (453 gr) ağırlığındaki bir aerojel blok, yarım tonluk yükü taşıyabilir.

  1 gram aerojelin yüzey alanı 250 m²'den 3000 m²'ye kadar değişebilir. bunun anlamı; yassılaştırılmış (teorik olarak) 2.5 cm³'lük bir aerojel küp, bir futbol sahasından daha fazla yüzey alanına sahip olabilir.

  mikroyapısı sebebiyle güçlü bir kurutucudur. elinize aldığınızda çok hafif, katı bir köpük hissi verir. parmak uçlarınızdaki tüm nemi emer ve genellikle derinizde kısa sürede kaybolan bazı kuru benekler bırakır.

  çok yakın bir zamanda nasa, stardust görevinde kuyrukluyıldız ve yıldızlararası toz örnekleri toplamak için büyük bir aerojel panel kullanmıştır. daha önce de mars'a giden pathfinder keşif aracında ısı yalıtımı için yine aerojel kullanılmıştır.

  büyük parçalar halinde temin edilmek istenirse bulması hem zor, hem de pahalıdır. fakat granül halde gayet ucuza (100 cc: $5.00, 900 cc: $35.00) temin edilebilir.

  velhasılı kelam; kıyamet alameti gibi bir malzemedir, her malzeme mühendisinin rüyasıdır.
 • ilk olarak 1931 yilinda* steven kistler tarafindan bir iddia sonucu üretilmis. bu abimiz charles learned ile "kim jeldeki siviyi maddenin hacmini kücültmeden gazla degisecek bakalim?" diye iddiaya girmis ve kasip kazanmistir.

  bizim hala "17 metreden baliklama atlar misin?", "1 milyar verseler bok yer misin?" gibi iddialarda oldugumuz düsünülünce.. yazamiyorum artik.
 • ağırlığının 4000 katını taşıyabilecek kadar dayanıklı, ama öte yandan da bir hamlede etimek kadar kolay kırılabilecek gevreklikte muhteşem malzeme:
  http://www.youtube.com/watch?v=khnen2nsmdy
 • dunlop'ın tenis raketi serisi. özellikle aerogel 500 çok iyi bir raket.