• aerobie firmasının sahibi, ödüllü oyuncak tasarımcısı alan adler tarafından tasarlanmış olan yeni bir tür kahve hazırlama aracı. adler, çalışmalarını genellikle aerodinamik uzerinde yogunlaştırmış oldugundan firmasini kurarken de aerobie ismini uygun gormuş. aeropress de isminin yarısını firma adından diger yarısını da basılarak kullanıldığı için french presslerden aliyor.

  http://www.aerobie.com/…roducts/aeropress_story.htm

  aeropress, 1 kaşık, 1 karıştırıcı, 1 huni, 1 enjektor, 1 filtre kapagi ve 1 hazne olmak üzre toplamda 6 parçadan oluşuyor, artı kutusundan 100 adet yedek kagit filtre çıkıyor. aeropress'in kagit filtreleri aslinda melitta filtreler gibi, tek farkı yuvarlak kesilmiş olmalari. bu aletle kahve hazirlamak aslinda bir nevi şırınga kullanmaya benziyor. sadece çok çok daha buyuk bir şırınga hayal edin. ana hazne altına gelecek olan iri delikli plastik filtre uzerine 1 adet kagit filtre yerleştirip, bu plastik filtreyi ana hazneye vidaliyorsunuz, daha sonra tepeden kaşık ile olcerek kaç kişilik hazırlayacaksanız kahvenizi koyuyorsunuz (kahvenin kalınlığına ve eklenen su miktarına göre tatsal farklılıklar yakalamak mümkün). daha sonra 1 fincan ustune bunu yerleştiriyorsunuz ve sıcak suyunuzu ölçerek koyup, karıştırıcı yardımı ile 5-10 saniye karıştırıyorsunuz, şırıngayi (ucunda kaucugumsu sıkı bir conta var) hazneye geçiriyorsunuz, başlıyorsunuz itmeye. elbette bu itme işlemi şırınga ile hazne arasında kalan havadan dolayı oluşan basınç sebebi ile oyle pek de kolay degil. hatta bazen öyle ki resmen abanmaniz gerekiyor. burda biraz da kahvenizi ne kalınlıkta çektiginiz de onemli. mesela turk kahvesi kalınlıgında çekerseniz, bu bastırma işlemini asla tamamlayamayabilirsiniz http://www.flickr.com/…sets/72157608012653472/show/

  kullanımı gösteren bir video için --> http://www.vimeo.com/6235888
  tıpkı french pressde olduğu gibi aeropressde de tersine çevirme metodunu kullanmak mümkün --> http://www.vimeo.com/3821508

  aeropress'in güzel taraflarından birisi de french pressde oldugu gibi kırılacak korkusu yaşamamanız ve her yere yanınızda götürebilmeniz. mesela benim bununla tatil için gidilen fakat rezil kahve yapan otellerde, gezilerde ve hatta trende bile kahve yapıp içmişliğim, çevredekilere ikram etmişliğim vardır. neticede kendisi en sevdiğim kahve hazırlama aletlerinden birisidir, ne var ki türkiyede yaygın satışı bulunmamaktadır (yanında getirip o bu sitesinde satan birkaç kişi hariç)

  dipçik not: bu kahve aletinin pazarlaması ile ilgili en buyuk hata yine tasarımcının kendisinden geliyor ve alan adler amcam bu aleti espreso da yapar diye piyasaya sürüyor. yapmaz güzel kardeşim, yapmıyor, yapamaz da zaten. neyse.. tasarımcısına rağmen takdire şayan bir ürün. ayrıca 20 la 30 küsür dolar arası değişen fiyatıyla da son derece uygun.
 • 2005 yılında icat edilmiş bir kahve yapma aparatı.cezbedici yanı kahveyi presslediğinizde tıpkı basınç kullanan kahve makineleri gibi (bkz: nespresso)üzerinde kremamsı renkte köpük oluşması.
 • aeropress öyle bir cihaz ki, hangi şekilde demlerseniz demleyin hep olumlu sonuçlar alacaksınız. french press'den daha pahalıdır kendisi (çünkü patenti bir firmaya ait). ayrıca yine french press'e göre biraz daha medium öğütmek gerekiyor ki piyasadaki 300 tl ve altı öğütücülerin çoğu bunda başarısız oluyor. tabi şimdi öğütücü vs.. gibi konulara giremezsek çıkamayız.

  her neyse bunu kullanmak isteyenlere tavsiyem güzel bir el değirmeni almaları (örneğin sözen ya da hario skerton). sonra bir de güzel taze kahve almaları (örneğin kahvefabrikası, kivahan, vs...). sonra ister kampa gidin, ister dunyanın bir ucuna gidin her türlü en güzel kahvelerden birini içerseniz. benim elektriksiz güzel kahve içme yöntemleri arasında ikinci sırada bu yüzden (ilki hario v60).

  krema dedikleri de aslında espresso kreması değildir, espresso ile uzaktan yakından alakası da yoktur. espresso apayrı bir kahve yapma türüdür. french press'e göre de daha acımsı tatlar almasınız, ama çok gövdesel tatları da kaçırmış olursunuz (çünkü filtresi sayesinde yağlardan arınmış olur). temizlemesi de gerçekten çok kolay.

  genel olarak güzel bir kahve yapma yöntemi.
 • kahve yapma süresini yaklaşık 20 saniye civarına çekiyor, aromaları koruyor. mis gibi kahve üretiyor.
  alayım mı diye düşünüyorsanız hiç durmayın. düşünmeden alın.
 • french press ile aeropress farklı kahveler yapmanıza imkan sağlar. şimdi iş kahve yapmaya gelince dünyada birden fazla yöntem olduğunu görürsünüz:

  turkish (evet türk kahvesi dediğimiz aslında başlı başına bir kahve yapım sanatıdır)
  espresso
  aeropress
  siphon
  chemex,hario,kalita,filter,..
  frenchpress
  ve daha niceleri

  bu sıralama kahvenin inceliğinden kalınlığına göre düzenlenmiştir. örneğin bir espressı için öğütülmüş ince tanecikli kahveyi frenchpress için kullanırsanız çok acı bir tat alırsınız, kalın bir kahve ile de espresso yapmaya kalkarsanız elinize yüzünüze bulaştırırsınız. hele espresso'da kahve inceliğini mm cinsiden ayarlayan makineler bile var (ki iş oradan sonra kopuyor).

  french press ile aeropress'i karşılaştırmak bu nedenle pek mantıklı değil. çünkü birincisi ikisinin de kahve öğütüme inceliği farklıdır, ikisinin kahve demleme türü farklıdır. frenchpress ile daha yoğun bir tad alırsınız. daha gövdeli yani (bold dediğimiz), fakat kahvenin kalın öğütülmesi (ki her öğütücü de bunu beceremiyor) ve 4-5 dk gibi bekleme sürelerinden dolayı overextraction olduğundan bazı tadlar acı gelmeye başlar. değişik bir deneyimdir, ama en ucuz ve güzel kahve yapma yöntemidir.

  aeropress ise medium yani orta derecede kahve inceliği gerektirir. filtre kahve için kullandığınız kahve tarzında yani. burada 30 sn bekleme süresi dolayısıyla daha düşük gövdeli tadları alırsınız, french press'deki gibi kahvenin yağlarını filtreden geçirmez, tabi french press'deki kahve artıklarını da geçirmediğinden içimi çok temiz ve sade bir kahveniz olur.

  örneğin ben her sabah aeropress kullanırım, fakat ara sıra da french press de yaparım. çünkü ikisinin verdiği tad gerçekten farklı. birini kullanıyorsanız diğerini çöpe atmanıza gerek yok bu yüzden.

  aeropress giriş maliyeti 70 tl'den başlar, frenchpress ise 20-30 tl'den başlar. aeropress tamamen plastiktir, frenchpress ise bodum gibi markalar sayesinde bulabileceğiniz en güzel ve kaliteli malzemeden oluşur. aeropress'de birbirine bağlayan 4-5 tane parça vardır, frenchpress'de ise bardağın kendisi ve kapağı. aeropress sadece bir bardak yapmanıza imkan sağlar, frenchpress ise 2'den fazla bardak yapmanıza sağlayan büyüklüklere sahiptir. tabi en önemlisi tadları birbirinden çok daha farklıdır.

  uzun yıllar frenchpress kullandıktan sonra aeropress'i de alıp kullanmaya başladım. bu aralar hep onu kullanıyorum, ama diğerini de ara sıra özlediğim oluyor haliyle.
 • anlaşılacağı üzere şu an için teknoloji yardımı ile ulaşılmış en rafine french press muadili kahve demleme biçemi.

  french press'e muadil tutulmuş çünkü presleme prensibinin devamı gözleniyor ve lakin aynı zamanda french press'ten ne kadar uzak bir şey olduğu da vurgulanmış zaten sözlük'te...

  yine de hatırlatmakta fayda görüyorum french press'te presin kullanılma amacı kahvenin filtreleme işlemini gerçekleştirmek... aeropress'in presi kullanma amacı ise kahveyi demlemek!

  bu acıdan basınç ile kahve demleme mantığı geçerli o yüzden mesela moka pot -aslında moka pot kahve buharının basıncını esas aldığı için yine ortada bir fark var- ile kıyas edilmesi daha yerinde olur...

  benim acizane fikrimi sorarsanız aeropress kesinlikle şahane bir buluş.... zira french press kolaylığında espresso kıvamında bir şeyler vaat ediyor ki bunu da haklı gerekçelere dayandırıyor.

  yıllar geçmesine rağmen hala ve hala kahveyi demlemek adına yeni şeylerin türetiliyor oluşu bile nefes kesici!
 • aerobie firmasının ürettiği pratik ve taşınabilir bir kahve aleti. hızlıca çok leziz kahve yapmanızı sağlıyor. türkiye'de pek bilinmiyor; mağazaları gezerken hiç gözüme çarpmadı. internetten baktığım kadarıyla mira gıda ve kahve fabrikası satıyor.

  ayrıca aeropress timer diye bir uygulama buldum. içinde 9 tane tarif var, kaç saniye karıştırıcağınızı ve demleyeceğinizi vs. sayıyor.

  https://itunes.apple.com/…ss-timer/id602496538?mt=8
 • ilk aldığım zamanlarda haftalarca çantamda nereye gidersem gideyim taşıdığım muhteşem kahve demleme ekipmanı. çalışma prensibi bir enjektörle bire bir aynıdır. bu aleti harika yapan şey istediğiniz tada göre kahveyi ince yada kalın kullanarak demleme süresini kısaltıp uzatabiliyorsunuz. kahveyi ince çekince filtreden geçmemesi gibi bir sorun yok çünkü zaten elinizle-okuduğum kaynağı hatırlamıyorum- 3 bar a kadar basınç uygulayabiliyorsunuz. ilk 4 5 ay boyunca french presin yüzüne bile bakmadım. fakat zamanla tadları ayırt edebildikçe ikisinin de yerinin farklı olduğunu anlıyor insan. evde delonghi espresso makinesi olmasına rağmen kendisinden pratikliği ve inanılmaz rahat temizlenmesi sayesinde sabah akşam kopamıyorum. ayrıca ters demleme yönteminde(reverse method) çevirirken el yakmamaya fikkat etmek gerekir.
 • bir süredir kullandığım yöntem/aparat. oldukça temiz içimli, berrak ve ideal sıcaklıkta kahve yapmayı sağlıyor. inverted, yani ters kullanım metodlarıyla ise, düz kullanımda filtrede meydana gelen sızıtıları engelleyip, daha iyi demlenmiş kahveler elde edebilirsiniz.
 • diger butun kahve brew etme yontemlerine gore en pratik ve en temizidir.

  sahsi favori tarifim seattle slate coffee barista'si paul brandon weaver'in "the weaver" formuludur (aeropress ios app'inde anlatiliyor). inverted tarifleri arasindaki en guzeli budur kanimca

  cogu sabah kendime yaptigim tarifimi de yazayim, siz de hayrini gorun:

  "the prf quirrel":
  * grind: fine (en ince)
  * inverted metod uyguluyoruz
  * 1 scoop (18g) cekilmis kahveyi dokuyoruz
  * suyu epey bi kaynatiyoruz (~200f), fokurdama bittikten sonra 10 sn bekleyip
  * 2 shot su ekliyoruz (10 sn)
  * karistiriyoruz guzelce (10 sn)
  * bekliyoruz (10 sn)
  * aeropress'i 45 derece egip kendi etrafinda ceviriyoruz 10 tur falan (30 sn)
  * 2 shot daha su ekliyoruz
  * kapagini kapatip beklemeye birakiyoruz (60 sn)
  * ters ceviriyoruz
  * yavasca bastirarak plunge ediyoruz (40 sn)
  * bu sekilde bi tadina bakiyoruz, eger soguk geldiyse cok az sicak su ekliyoruz
  * enjoy.

  (shot nedir diye soran oldu, aeropress'in uzerindeki sayilardan birinin ortasindan sonrakinin ortasina kadar olan hacim)
hesabın var mı? giriş yap