şükela:  tümü | bugün
  • aeropress, kahveyi demlemenize imkan sağlayan araçlardan bir tanesidir. (bkz: coffee brewing)

çok popüler bir araçtır. çünkü tamamı plastik olduğu için oldukça ucuzdur. boyutu sebebiyle portatiftir. ve sonucunda elde ettiğiniz kahve oldukça lezzetlidir. peki bu lezzetli kahveye nasıl ulaşıyoruz? birazcık detaylarına inelim.

adından da anlaşıldığı üzere hava ile sıkıştırma işlemi vardır. ılk başta steeping yani sıcak suda bekleyerek demlenme işlemine uğrayan kahve en son plungerın bastırılmasıyla arada kalan hava boşluğu itilerek, kahvenin basınç ile özütünün çıkarılması (bkz: extraction) ile son bulur.

ıki farklı filtre kullanılır. ılki ve en yaygın kullanılanı kağıt filtredir. kağıdın yapısından dolayı plunge işlemi yapılırken basınç elde edilir. bu basınç da istenilen bir şeydir. ayrıca kahve yağını da belirli miktarda tutar.

ikincisi metal filtredir. tabi bu metal filtreler de mesh sıklıklarına göre değişkenlik gösteriyor. ama genel olarak metal filtreler yağı geçirmesi, öğütme boyutunun çok ince olmamasına izin vermemesi gibi sorunlardan dolayı tercih edilmez. kişisel olarak ben de kullanmayı sevmem. ama sonuç olarak böyle bir filtre de var ve seveni de vardır.

aeropresste en sevdiğim konu öğütme kalınlığında tamamen özgürsünüz. tabii kağıt filtre kullanıldığını varsayıyorum. ne yazık ki metal filtre fine boyutunu geçiriyor. istenilen boyut kullanılır fakat steeping süresi öğütülme boyutuna göre değişiyor.

fine:1 dakikadan az
    medium:2-3 dakika
    coarse:4-5 dakika
    olmak üzere steeping süreleri verilebilir. bu sürelerden azı ekşi, çoğu ise bitter denilen istenmeyen tatları ortaya çıkarır.

plunge süresi 15-30 saniye arası oldukça uygun.

aeropress sadece öğütme boyutunda değil aynı zamanda şekil itibari ile de özgürlük verir.

direk bardağın üzerine yerleştirilerek demleme yapılacağı gibi inverted yani ters şekilde de demleme yapılabilir. yine kişisel olarak inverted metodu kullanıyorum. çünkü plunge işlemine geçerken ters çevirip bardağın üzerine yerleştirirken çok az da olsa vacum olduğunu düşünüyorum. yani sırasıyla steeping, vacum ve press işlemleri ile harika bir kahve elde ediliyor.

hatta aeropress ile ilgili çok ilginç tariflere de sahibim. zaman zaman bu tarifleri ekleme yapacağım.

edit: yazım hatası giderildi. tariflerimi de kısa bir zaman sonra ekleyeceğim.

büdüt: sıra, bahsettiğim tariflere geldi.

ön not: aşağıda yazılı olan tarifler internette karşınıza çıkabilir. bazı tariflerde sadece ufak dokunuşlar yaptığım gibi bazılarında da hiçbir değişiklik yapmadım. bilginize sunarım.

1-ben kişisel olarak sade kahve içmeyi tercih etsem de dünyada latte diye bir güzellik var, seveni de çok fazla. peki espresso ile hazırlanan latteyi biz nasıl hazırlayacağız? çok basit.

şöyle ki, ihtiyacımız olan şey koyu bir kahve, espresso gibi. aeropress bize oldukça koyu, miktarı az diğer bir deyişle konsantre kahve hazırlamamıza olanak sağlıyor.

bunun için yapılması gereken şey kahve miktarını iki katına çıkarıp, suyu yarı hacme düşürmek. 30-34 gram kahve, 120-150 ml su. tam burada sağlık uyarısı yapmam gerekiyor. hazırlanan kahvenin tadına, süt koymadan bakmayınız, kalp krizi, zor nefes alma, baş dönmesi gibi problemlere sebep olabilir *. hazırladığımız konsantre kahvenin üzerine sıcak süt koyarak lattemizi elde ediyoruz.

--- spoiler ---

bu noktadan sonra işler ilginçleşecek, lütfen bastığınız yere dikkat ediniz.

--- spoiler ---

2-hava ile yaptığımız press o kadar mükemmel bir özüt çıkarma metodu ki nasıl farklı tarifler ortaya çıkmasın? evet kahvenin yanına bir şeyler ekliyoruz. hemde kış ayı ile inanılmaz birliktelik sağlayan hedeler bunlar.

kahve ve su miktarımızda bir değişiklik yok. kahvemizi taze bir şekilde öğütüp aeropressimize ekliyoruz. sonra çok az miktarda zencefil rendeleyip kahvemizin üzerine ekliyoruz. ne? zencefil mi? evet zencefil, starbucks gingerbread latte yapıyor da biz niye yapamayalım sevgili kahve severler? zencefilimiz eklendikten sonra standart prosesimize devam ediyoruz. (az miktar su ile ön demleme yapmayı ihmal etmeyiniz.)

tamamen sıcak su ile doldurduk. yaklaşık 9-10 defa karıştırdık. ve 2-3 tutam taze çekilmiş karabiber ekliyoruz. evet bu noktada artık tam bir kış içeceği haline dönüştü. karabiberimizi ekledikten sonra 2-3 defa karıştırıyoruz ve artık plunge işlemine geçebiliriz. normalde 15-30 saniye arası bir plunge önersem de bu tarif için 45 saniyeye çıkarılmasını tavsiye ediyorum.

afiyet olsun!

3-bu tarifi, 2. tarife alternatif olarak düşünebilirsiniz. daha çok baharat sevenler için hazırlandı.

bu sefer taze öğütülmüş kahvemizin üzerine tarçın ve yenibahar ekliyoruz ve her zaman yaptığınız işlemlerin birebir aynısını yapıyorsunuz. 2-3 tutam tabi bu baharatlar. tabii ki oranlarda özgürsünüz.

sonuçta çok lezzetli, baharatlı kahveler elde ediyoruz. isteğe bağlı olarak üzerlerine bir miktar süt ve şeker eklenebilir. orası kişisel zevke kalmış bir şey.

4-aslında bu maddeye tarif demek ne kadar doğru olur bilmiyorum. çünkü yapacağımız şeyi aklı başında kimse yapmaz.

fırlatıp atın kullandığınız o değersiz filtrelerinizi. hiçbirine ihtiyacımız yok! çünkü bizim portakalımız var. sulu , bol c vitaminli, mis kokulu portakallarımız.

buna meyve filtresi diyebiliriz. yapacağımız şey yine çok basit. çok büyük olmayan portakalımızı yıkayıp, kabuğunu soyuyoruz. filtre başlığımıza uyacak şekilde incecik, 2-3 dilim portakalı kesiyoruz. ve filtre başlığına yerleştiriyoruz. başka yapılması gereken hiçbir şey yok. dikkat edilmesi hususlar: öğütme boyutunuzu medium olmalı, portakallar ne çok ince olmalı ne de çok kalın olmalı. gerisi tecrübe diyebiliriz.

biraz uğraştırıcı, o yüzden aklı başında kimse uğraşmaz bununla. ama olur da benim gibi manyaklar varsa aranızda denemesini tavsiye ederim. asiditesinin biraz yüksek olacağını da önceden söylemem gerekiyor.

ps: aslında amacım aeropress ile neler yapılabileceği idi. yani yazdığım şeyleri harmanlayıp, çok daha farklı şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. bence kahve yapmanın en önemli noktası bolca denemek. deneyiniz efendim, bol bol deneyiniz.

şimdilik burada duruyorum, devamı yazın.
  • gün içinde sürekli kahve içenler için iş yerinde oldukça temiz iş çıkaran alet. ben üstüne biraz sıcak su ve süt ekleyerek içiyorum kahveyi zira oldukça sert kahve elde ediyorsunuz. kahvenizi de güzel seçerseniz eğer efsane sonuçlar çıkıyor ortaya.
  • defalarca söylendiği gibi gerçekten müthiş bir kahve demleme ekipmanı. inverted method (başaşağı olacak şekilde) ile demleyerek denediğim bir karışımı da paylaşayım tam olsun:

- medium-fine arası çekilmiş 8 gram kenya muthuaini ve 24 gram dark roast espresso kahve hazırlayın.

- 440 ml su (sıcaklığı 80 derece celcius civarı olsun).

- tüm kahveyi aeropress haznesine koyduktan sonra yavaşça suyu ekleyin (kalem gibi incecik dökerek ve gezdirerek ekleyin, önemli bu pouring kısmı). yaklaşık 220 ml su alacaktır hazne; suyu ekledikten sonra kendi aparatıyla kahve su karışımını nazikçe karıştırın. çay bardağında şeker eritir gibi değil de doğu-batı, kuzey-güney olacak gibi yön vererek 8-10 sn hafifçe karıştırın, soğutmayın kahveyi.

- filtresini kapatıp 90 sn demlenmesini bekleyin (kağıt filtreyi yuvasına koyduktan sonra sıcak su ile ıslatmayı unutmayın).

- ters çevirip 30 sn sürecek şekilde press işlemini gerçekleştirin.

- demlediğiniz kahveye elinizde kalan 220 ml suyu da ekleyerek 2 kişilik miktara çıkartın (kahveye sonradan su eklemek çok önerilmez fakat deneyince pişman olmayacaksınız. tabii ki tüm malzemeleri yarı oranında azaltarak tek kişilik de hazırlayabilirsiniz).

umarım beğenirsiniz.
  • mucizevî kahve demleme ekipmanı. dünya üzerinde verdiğiniz paranın her kuruşunu sonuna kadar hak eden ender şeylerden bir tanesi.

kolay kolay kırılmaz, çok sağlamdır. polipropileniden yapılmıştır. basınç ile kahve demler. türkiye'de pahalıya satılır ama yurt dışında ucuza bulabilirsiniz.

aliexpress'ten sipariş vermeyin. hangi maddeden yapıldığı bilinmeyen şeyler orada satılanlar. sağlığa zararlı. gidin, orijinalini alın. zaten orijinal aeropress yurt dışında 25-30 dolara satılıyor. ben almanya'dan 30 euro vererek almıştım.

fiyatına takılmamanızı öneririm. emin olun ki vereceğiniz paranın hakkını sonuna kadar alacaksınız.

evimde hario v60, syphon, chemex, mokapot ve tchibo'nun cafissimo kahve makinesi var. tüm bu aletleri topla, bir aeropress etmez, o kadar kullanışlı, çok yönlü bir şey yani bu.

öncelikle bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim, aeropress ile espresso *yapılmaz*. aeropress ile espresso'ya yakın bir içecek elde edebilirsiniz fakat buna espresso diyemezsiniz. zira espresso makineleri 8-9 bar basınç ile kahve demlerken aeropress ile maksimum 2-3 bar basınç oluşturabilirsiniz.

şimdi gelelim birkaç tarife. öncelikle şunu diyeyim ki, gelmiş geçmiş en iyi aeropress tarifinin şu olduğunu düşünüyorum. zaten 2016 dünya aeropress şampiyonasını kazanan tarif.

bunun dışında yapımı sadece 1 dk süren başka bir kolay tarif daha mevcut. sadece 16 gram kahve kullanılmakta. onu da şuradan görebilirsiniz.

bana kalırsa aeropress'in en iyi iki tarifi bunlar. fakat 35 gram kahve kullanılan inanılmaz bir sonuç çıkartıyor ortaya (eğer doğru demlerseniz).

şimdi bir de kendi keşfettiğim bir şeyden bahsetmem lazım: aeropress ile cold brew kahve hazırlamak.

şu yukarıda dünya şampiyonu olan tarifi izleyin. göreceğiniz üzere 150 ml'lik bir kahve konsantresi hazırlanıp üzerine 100 ilâ 120 ml su ekleniyor.

150 ml'lik kahve konsantresini o tarife göre hazırladıktan sonra üzerine 80-90 ml soğuk su ekliyoruz, birkaç tane de buz atıyoruz.

alın size harika bir cold brew. daha güzelini zor bulursunuz. nedeni ise şu: sıcak su kahvedeki asitleri çözer. dolayısıyla kahveyi soğuk su ile 20-24 saatte full-infusion metoduyla demlemektense veya cold drip ile soğuk su damlatarak demlemektense sıcak olarak demleyip içerisine buz katmak, yani *japon metodu ile demlemek* daha mantıklı. gerçi zevk meselesi. bazı kahveseverler cold drip metoduyla demlenmiş kahveleri daha fazla sever.

bu benim verdiğim tarif ile cold brew hazırlarsanız kahvenin tüm aromalarını alabileceğiniz süper bir kahve olur elinizde.

bu arada bir not: cold brew ile cold drip aynı şeyler değildir. kafelerde gördüğünüz "cold brew" diye satılan kahveler cold drip metoduyla demlenmiş olur çoğunlukla.

şimdi de kahve tavsiyesi verelim. aeropress ile hazırlayıp en beğendiğim kahveleri ve kavurucularını yazıyorum;

1) coffee department - colombia - finca veracruz (i-n-a-n-ı-l-m-a-z-!)
    2) coffee department - el salvardor - peña redonda
    3) coffee department - etiyopya - chelchele (muhakkak denenmeli)
    4) petra roasting co - kenya - kamwangi (asidik kahve sevenler kaçırmasın)
    5) petra roasting co - etiyopya - hunkute
    6) probador colectiva - kenya - kiunyu
  • (bkz: #67445193)
  • kahve dostum capetonian sayesinde almak hiç aklımda olmamasına hatta onunla demlenmiş bir kahve içmeme rağmen aldığım müthiş kahve ekipmanı. almadan önce ilk olarak coffee department ta kolombiya finca veracruz ile deneyimledim kendisini ve hem veracruza hem de aeropress e ayrı ayrı hayran kaldım . ondan sonra ilk işim de bir tane edinmek oldu . öncelikle aşırı pratik ve kahveyi çok hızlı demlemesinin yanında kendisinin sahip olduğu daha güzel bir özellik var . çok sağlam bir maddeden üretilmesi ve hafif olması . eskiden okula giderken evde kahvemi demler termosa koyar öyle giderdim ama aradan 1-2 saat geçtiği için sanırım kahve evdeki kadar güzel olmazdı . artık aeropressi atıyorum çantama , termosuma da sıcak su dolduruyorum . evden yeteri kadar kahveyi de tartıp ufak bir pakette alıyorum yanıma ve istediğim yerde , istediğim zamanda taptaze kahvem hazır . hatta bu ara karaköy sahilinde oturup kendi kahvemi demleyerek , muhtesem manzaraya karşı yudumlamak en büyük keyfim .
  • muhteşem kahve demleme ekipmanı. yanına sözen değirmen, su termometresi ve baristocrat rwanda mibirizi ekledim daha da muhteşem oldu. şu an için inverted şeklinde yapıyorum, çok memnunum.
  • özellikle triathlon bisikletçilerinin kullandığı bar sistemi.

bu tutuş sayesinde vücut aerodinamik hale gelir, vücut bisiklete paralel tam yatar ve en az sürtünme en iyi performans sağlanır.
  • tasarım harikası mükemmel kahve demleme ekipmanı. bu kadar ince işçilik görmedim. her bir parçası, her adımı iyice düşünülüp tasarlandığı çok belli. daha ilk kahve demlediğiniz anda bile hayran olmamak elde değil. tabi bu aleti aldıktan sonra yapmanız gereken önemli şeyler var.

kahvenizi çekirdek şeklinde alıp kaliteli bir öğütücü ile öğütmeniz gerekiyor. bunu da hario skerton ve diğer mini modeliyle kolayca yapabilirsiniz. elektronik olanlarında da parçacıkları eşit şekilde öğüten pahalı makinelerden almalısınız. 200 tl altı elektronik öğütücüler tamamen çöptür. fiyatı sallamasyon yapıyorum tabii ki. youtubedan araştırarak öğütme farkını öğrenebilirsiniz.

kahve yapmadan önce bardağınızı, aeropress'inizi ve filtrenizi sıcak su ile ısıtmanız öneriliyor.

ideal demleme metodunuzu da keşfettiğinizde geriye mükemmel kahveniz dışında bir şey kalmıyor. ben şuan karışık takılıyorum ve her bir tarif ayrı hoşuma gidiyor. favori demleme metodum ise: 10 gr kahve ile inverted metod ile demleme
  • hızlı ve güzel sonuç veren bir metot ama ideal kahve bişeyleri peşinde koşuyorsan senin için yine uzun zaman:)
    manifesto belli:
    taze çekirdek kahve,
    o anda ve ideal boyutta öğüten öğütücü,
    taze su, gramaj, ideal sıcaklık vb
    sonuç olarak:
    rutin biri değilsen, hergün içtiğin kahveyle tatlı tatlı kavga edebileceğin bir metottur:)