şükela:  tümü | bugün
 • katı ya da sıvının gaz içeresinde dağılmasıyla oluşan karışım türüdür.
  (bkz: sis)
 • ingilizler,amerikanlar sprey der..
 • gaz içerisinde disperse olmuş (dağılmış) ve gazla sarılmış 10 mikrondan daha küçük çaplı sıvı veya katı parçacıklardan oluşan çok fazlı sistem. son yıllarda aerosoller köpük veya jel şeklinde hazırlanmaktadır. aerosoller; itici gaz, çözücü ve aerosol kabından oluşur. aerosol kabı sprey kabı olarak da bilinir. içindeki sıvıyı bir sis veya köpük halinde saçmak üzere düşünülmüş ve genellikle madeni bir kutu veya plastik bir şişe biçimindedir. eskiden böcek ilaçlarını püskürtmek maksadıyla geliştirilen aerosol kabı, günümüzde çok çeşitli ürünler için kullanılmaktadır. itici gaz basınç altında tutulan sıvılaştırılmış gaz veya gazlar karışımıdır. bu gazların kaynama noktası normal ısının altındadır. bu sebeple itici gaz karışımı atmosfer ile temasa gelir gelmez sür'atla buharlaşır. etken madde de saç veya cilt üzerinde kalır. köpük ve toz aerosoller için de prensip aynıdır. itici gaz olarak kullanılan maddelerin inert, kokusuz ve renksiz olmasına, toksik ve yanıcı olmamasına dikkat edilir. bu amaçla fluorokarbonlardan trikloromonofluorometan, diklorodifluorometan çok kullanılmakla birlikte, son yıllarda ozon tabakasına verdiği zararlar sebebiyle terk edilip yerlerine propan, izobütan, n-bütan gibi gazlar veya karışımları kullanılmaktadır. aerosollerin başlıcaları oda deodoranları, bakterisit ve insektisitler, saç lakları ve traş kremleridir.
 • (bkz: shelltox)
 • "aerosol is an air suspension of particulate matter, other than water or ice that is present in the atmosphere. aerosols range in size from approximately 10e-3 micrometers (µm) to larger than 10e2 (µm) in radius; aerosols are important in the atmosphere as nuclei for the condensation of water droplets and ice crystals, as participants in various chemical cycles, and as absorbers and scatterers of solar radiation, thereby influencing the radiation budget of the earth-atmosphere system, which in turn influences the climate on the surface of the earth"....

  yazi, aerosollerin kanada artic bolgesindeki analiziyle gorevli ,dr.asan bacak tarafindan yapilmis tanimlamasidir. dilimiz dondugunce cevirelim;

  aerosol,havada asili durabilen ve atmosferde bulunan, su ve buz parcaciklarinin haricinde kalan parcaciklarin tamamidir. boyutlari ,cap olarak 0.003 micrometreden 100 mikrometreye kadar olabilir. aeresoller, atmosfer icerisinde farkli roller oynayarak onemli etkiler olusturur. bunlardan biri su damlaciklarinin ve buz kristalciklerinin, buharlasmalarinda oynadigi roldur, diger etki ise bir cok atmosferik kimyasal dongude aldiklari rollerdir. ayni zamanda gunes isinlarinin emici ve yansiticisi olarak yarattiklari etki ,dunyanin radyasyon butcesinde cok buyuk onem tasimaktadir. bahsi gecen etkilerin tamami goz onune alindiginda, aerosollerin kuresel isinmaya olan etkilerini anlamak kacinilmazdir.
 • endüstri tesislerinin ve otomobillerin ürettiği atık gazlarla birlikte atmosfere karışarak hava kirliliğine sebep olur.
 • çindeki sıvıyı bir asıltı bulutu ya da köpük halinde püskürtmek üzere tasarlanmış, genellikle madeni kutu ya da plastik şişe biçimindeki kap. 1941'de, böcek ilaçlarını püskürtmek amacıyla abd ordusunun laboratuvarlarında geliştirilen aerosol kabı, günümüzde dezenfektanlardan köpüklü kremlere, böcek ilaçlarından boyaya kadar değişen çok çeşitli ürünler için kullanılmaktadır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/aerosol_kabı
 • herhangi bir sıvı ya da katının gaz ortam icinde dağitilmasina denir.
 • vikipedi tanımı: "aerosol, bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılmasıdır. duman, sis ve spreyler örnek olarak gösterilebilir. 10 mikrondan daha küçük çaplı sıvı veya katı parçacıklardan oluşan çok fazlı sistem. son yıllarda aerosoller köpük veya jel şeklinde hazırlanmaktadır."
 • araştırmalarda covid-19'un yayılmasında damlacık kadar etkili olduğu görülen konuşup nefes aldıkça yayılan ve havada asılı kalan partiküller

  (bkz: #115019955)
hesabın var mı? giriş yap