şükela:  tümü | bugün
 • bas tanri (all-father) odin liderliginde olumlulere hukmeden tanrilar gurubuna verilen isim. bas dusmanlari baska bir tanrilar irki olan vanirler. asgard'da yasarlardi belli baslilari sunlardir: balder (guzellik tanrisi), bragi (guzel hitap tanrisi), forseti (meditasyon tanrisi), freyr (bereket tanrisi aslen vanir), heimdall ( koprunun bekcisi), hod ( kor tanri), loki (ates tanrisi ve buz devlerinin muttefiki), njord (deniz tanrisi ve eski vanir), thor, tyr (savas tanrisi), vili (odin'in kardesi), ve ( odin'in kardesi), vidar (odin'in oglu). tanricalar ise: freya (bereket tanricasi), frigg (odin'in karisi), sif (thor'un karisi), idun (genclik elmalarinin bekcisi)
 • max payne adli oyunda tüm kötülüklerin anası* sirket. max payne kisisine dünyayi zehir eden sirket.
 • tahta putlarla simgelenen ilk tanrilardir.
 • aesgaard’in kuzey ulkelerinde, nordheim’in dogu bolumunde yasayan halk.
  (bkz: conan)
 • norse mitolojisinde başlıca tanrı soyunun genel adıdır. diğer bir topluluğun adı ise vanir'dir. odin (aesir lideri)'le birlikte ölümlülerin hayatlarını yönetirler. yaşadıkları yer asgaard olarak bilinir.. insanlara göre daha uzun süre yaşarlar ama ölümsüz değildirler. ve her tanrının değişik alanlarda bilgeliği mevcuttur. asgaard'da çok uzun süreden beri yaşayan vanir'ler de aesir tanrıları arasında sayılırlar. kelime olarak “aesir”in, eski töton dilinde tanrı anlamına gelen ase kelimesinden geldiği düşünülmektedir.
 • nors pantheonu
 • aesir'in iki önemli tanrısı odin ile thor'du. odin, herkesin babası'ydı ve insanları onun yarattığına inanılırdı. alman eşdeğeri wotan gibi o da savaş tanrısıydı. aynı zamanda şiir tanrısıydı; hem savaşla hem de şiirle uğraşmak için gerçekten tutkulu olmak gerekiyordu. odin, sihirli güçlere ve şaman özelliklerine sahipti ve kendini dünya ağacına asıp kurban ettiğinde yaptığı gibi, bilgeliği ölülerden bile çekip alabilirdi. odin'in tek gözü vardı ve daima sihirli mızrağı gungnir'i taşırdı. odin'in frigg 'den (yeryüzü) doğan oğlu thor, çok farklı türde bir tanrıydı; yasa ve düzeni temsil ederdi.

  thor, ünlü çekici mjollnir ile kötü devlerle çarpışmış hatta korkunç dünya yılanı jormungand ile yarışmıştı. güçlü arabasının tekerlekleri, gök gürültüsünün kaynağıdır, ingiilizcedeki gök gürültüsü kelimesi (thunder) onun isminden türetilmiştir.

  odin'in diğer oğlu tyr'dir. cesaretiyle tanınan tyr, sadece tanrıları değil, tüm dünyayı tehdit eden tehlikeli dev kurt fenrir'i bağlarken kendi elini bile feda etmiştir.

  aesir tanrıçalarının ilki, odin'in eşi, geleceği görebilen frigg'dir. odin ile frigg, kardeşi hod'un kazara öldürdüğü nazik ve akıllı baldr'ı yapmışlardır.

  anlamı, çok belirsin olan bir tanrı da, asgard'a ve bütün dünyaya haylazlığı, ciddi zararları ve yaratıcılığı getiren düzenbaz loki'dir.
 • vanir'in aksine savaşma biçimleri büyüler değil, silahlarla yapılan basit ve klasik yöntemlere dayanır. asgard'da ikamet ederler ve vanir tanrıları ile neredeyse birbirlerine çok benzerler. bir tür ying yang gibi karşıtlık felsefesinin birer parçasıdırlar. vanir'in lideri freya'nı kocası odr, neredeyse odin kadar heybetliyken, odin'in karısı frigg de tıpkı freya kadar hünerlidir.
 • max payne için çok önemli bir kavram.

  oğlum o ilk oyunun atmosferi neydi ya.
 • iskandinav mitolojisinde bulunan başlıca tanrı topluluğunun genel adıdır.
hesabın var mı? giriş yap