şükela:  tümü | bugün soru sor
 • andronova ırkının devamı ve gelishmish versiyonu olan bir uygarlık. bu uygarlıkta insanlar kartal heyvanını kutsal sayıyorlardı ve mezarlarında kartal pencesi barındırıyorlardı.
  (bkz: andronova)
 • orta asya uygarlığının temeli sayılan kültür.
 • bazı kaynaklarda afranasyevo kültürü olarak da geçer.
  m.ö. 3000 sonları, 2000 başlarında orta asya'da süregelmiş, sibirya ve altaylarda da ortak özellik gösteren bir kültürdür.
  minuinsk bölgesindeki mezarlardaki buluntular bu dönemden kalmadır.
  altay, sibirya, orta asya, batı bozkır kuşağı ilişkileri vardır. bozkır bölgelerinde hayvan yetiştiriciliği gelişmiştir.
  öncesi için: (bkz: kelteminar kültür)
  sonrası için: andronova kültürü
 • milattan once 3300 ve 1700 yillarina tarihlendigi dusunulen turklerin bilinen ilk kulturu...ilk anayurtta ortaya cikisi..

  bu donemde bakir kullaniminin ileri duzeylerde oldugu , aylarin ve koyunlarin bu donemde evcillestirildigi ve avci bir savasci topluluk olduklari arkeolojik buluntularla kanitlanmis (ahmet tasagil ; gokboru'nun izinde).
 • arkeolojik çalışmalarda, kemik iğneler, çakmak taşından yapılmış ok uçları, bakır bıçak ve küpeler, kırmızı ve beyaz bantlı sade çömlekler, maden işlemli kap - kacak ve çeşitli aletler, at ve koyun besiciliğine işaret eden çeşitli bulgu ve kanıtlar bu kültür çevresinden ulaşılabilen eserlerdir. bu kalıntılar ilk ana yurtta yaşayan proto-türkler'in, tunç çağı'na girdiklerini, avcılık ve hayvan besiciliği yaptıklarını göstermektedir. kurot ve kuyum kurganlarından çıkan buluntular, bu kültür çevresinde yaşayan insanların at, sığır ve deveyi evcilleştirmiş oldukları, bakırcılığı bildikleri, avcı ve savaşçı bir topluluk oldukları anlaşılmaktadır.

  besicilik ve ziraat evrensel medeniyetinin başlaması açısından da büyük önem taşımaktadır. m.ö. 46'dan itibaren bu bölgenin yenisey ırmağı ile altay dağları arasındaki kısmı kırgızların ana yurdu olmuştur.

  bilim insanları, altay'larda gelişen bu kültürün orhun nehirleri bölgesini de etkisi altına alarak orta asya medeniyetinin temelini oluşturduğu fikrini benimsemektedir.