şükela:  tümü | bugün
  • 2004 yılında vasby united ismiyle kurulan, devam eden 2017 sezonunda ise isveç futbol piramidinin en üst basamağı olan allsvenskan'da oynayan takım.

    daha önce väsby united ve fc cafe opera isimleriyle faaliyet gösteren bu fantastik kulüp, son olarak geçtiğimiz yıllarda yine kimlik değişikliğine giderek "afc united" ismini almıştı. afc'nin açılımı athletic football club. daha sonra, sanırım allsvenskan'a yükseleceklerini anlayınca, "abi biz ne yapıyoruz böyle?" deyip takımı stokholm'e ben diyeyim 100 siz deyin 110 kilometre mesafedeki eskilstuna'ya taşımaya karar verdiler ve takımın ismini de afc eskilstuna yaptılar. maçlarını 7,800 kişi kapasiteli tunavallen'de oynuyorlar ve logolarını gözüm bir yerden ısırıyor ama çıkaramıyorum. marsilya diyeceğim ama değil sanki, bariz çakma yine de.

    macerası aslında ta 1991 yılına dayanıyor. o zaman italyan bir restoran işletmecisi olan catenacci amca "fc cafe opera" ismiyle kurmuş takımı ama bakmış ki adamlar bir türlü yükselemiyor, 2004'te vasby ik fk takımlarıyla cafe opera'yı birleştirmişler, o takım da väsby united olmuş.

    muhtemelen küme düşecek ve bir daha da pek ortalıkta görünmeyecek bu takımın başlığını neden açtığımı soracak olursanız... ne bileyim oğlum, birinci ligde oynuyor adamlar, başlıkları olsun en azından sözlükte. bulunsun. lazım olur.
  • afc united ismini de kullanan takım.
  • yakında avrupa kupalarının birinde bir türk takımını eleyerek bir ritueli daha yerine getirecek işveç takımı.