şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her ne kadar af veya ceza indirimi mhp dışında desteklenmese de; özellikle bir takım medya, mahkumlar, yakınları, cezaevine girmeyi bekleyenler ve firari durumda olanlar tarafından tekrar gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. bu durum suçtan zarar gören mağdurları, mağdur yakınlarını ve vicdan sahiplerini rahatsız etmektedir.

  bu yüzden bizler de mağdurlar ve vicdan sahipleri olarak bu gruba karşı mücadele vermekteyiz. bu yolda bazı medya kuruluşları tarafından, affı istemediğini dile getiren vicdan sahibi insanlar ve mağdurlar olarak engellemelerle karşılaşmaktayız. (twitter'da da sataşmalara, hakaretlere ve küfürlere maruz kalmaktayız.) bu sayede medyada bir dezenformasyon, yanlı tutum ve "af toplum tarafından isteniyor" gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. "kader mahkumu" adı altında katili, dolandırıcıyı, gaspçıyı, hırsızı, sahtekarı, uyuşturucu tacirini ve türlü toplum zararlısını şirin göstermeye çalışmaktadırlar.

  şu unutulmamalıdır ki; bir suçun, bir suçlu bir de mağdur tarafı vardır. eğer böyle bir adaletsizliğe ve haksızlığa kalkışılırsa, bunu toplum vicdanı da tarih de unutmayacaktır!

  zaten halihazırda hakkaniyetli şekilde uygulanmayan veya yetersiz olan cezalara ek olarak, 15 temmuz kanun hükmünde kararnamesi ile ohal kapsamında 33 838 kişiye denetimli serbestlik verilerek serbest bırakılmıştır. bu "yarım af" bile bazıları için yeterli olmamış ki halen af manipülasyonları yapılmaktadır.
  bu khk ile 4 yıl ve altında ceza alan veya cezası kalanlar serbest kaldılar. bu bile mağdurları ve toplumsal vicdanı yaralarken, af veya ceza indirimi gibi bir akıldışılık ve adaletsizlik toplum huzurunu tümden dinamitlemek olur.

  ...ve zaten rahşan affı, şartlı tahliye gibi önümüzde kötü örnekler varken kapsamı veya şekli ne olursa olsun af ya da ceza indirimi kabul edilemez!

  acılarımız, mağduriyetlerimiz yetmezmiş gibi bir de bunlarla mücadele etmek gerçekten çok acıverici bir durum.

  ...ama bu yolda kararlı ve yılmadan devam etme gayretindeyiz. ekşisözlük olarak içimizde birçok vicdan sahibi insan da olduğuna inanarak desteklerinizi esirgememenizi bekliyoruz.
  saygılarımızla

  not: farkındalık adına; şu 2 twitter adresinden herhangibirini ekleyebilir ve destek olabilirsiniz.
  https://twitter.com/adalettck
  https://twitter.com/_affa_hayir_
  https://pbs.twimg.com/media/dhbvd10waai-wkm.jpg

  edit: destek olan yazar, çaylak ve dışarıdan herkese teşekkür ederiz.
  edit2: 1'den fazla mesaj gönderdiğim herkesden özür dilerim, farkındalık için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
  edit3: bir yazar arkadaşın isteği üzerine; affın yanlışlığı üzerine bazı yazılar: (özellikle nihal bengisu karaca'nın yazısını okumanızı tavsiye ederim.)
  https://pbs.twimg.com/media/dhc7iiqxcaay4gl.jpg
  http://www.haberturk.com/…-beyin-pek-acayip-onerisi
  http://www.haberturk.com/…usunda-gercekten-ne-yapti
  http://www.haberturk.com/…2579-sayin-bahceli-lutfen
  http://www.haberturk.com/…israr-neden-sayin-bahceli

  edit4: kısa ve öz ama etkili bir anlatım:
  https://twitter.com/…lal/status/1013411537720049664

  edit5: ayrıca konuyla ilgili olarak (bkz: şiddet suçları ile ilgili yasa değişikliği)
  edit6: ayrıca önemli olarak şunu unuttum. bimer, cimer, adalet bakanlığı gibi yerlere dilekçe yazın böyle bir şeyin toplum vicdanında yeri olmadığını ve varsa mağduriyetlerinizi bildirin.
  edit7: bunu neden tekrar gündeme getiriyorum? çünkü başını bazı suç örgütlerinin çektiği bir grup, çeşitli mecralarda baskı kurmaya çalışmaktadır. destek olan aklı selim, vicdan sahibi insanlara tekrar teşekkürler.
 • bu affı isteyen, çıkmasını memleketin en önemli meselesi gibi gösteren siyasiler, " kader mahkumu" olarak nitelendirilenler kimlerdir, hangi suçlardan içeridedir tek tek toplumla paylaşmadan benden affa tek kelime ile koskoca bir hayır.

  vergisini ödemez, kaçırır, eksik öder; af bekler.

  taciz, tecavüz eder, içerde başına fiili livata gelmesin diye ayrı koğuşlarda yatırılır, utanmadan af bekler.

  insana hayvana akla hayale gelmeyecek eziyetler eder, kendini tutamaz vahşice öldürür, " bir anlık cinnet" lafını paravan eder şerefsiz, kravat takıp, " pişmanım, affedin" der.

  kendi eşini bilmem kaç yerinden bıçaklar, "namus temizledim" der af bekler.

  tek tek kimleri affedeceğinizi, hangi suçların aklanacağını söyleyin, sonra sorun bize, bakalım kim kimi affeder !
 • af isteyenler kendilerini o kadar akıllı sanmaktalar ki. özellikle uyusturucu ticaretinden mahkum olanlarin yakinlari adalet bakanının ve devlet bahçeli nin tweeter hesaplarına dadanmış durumdalar. talepte bulunurken bir de uyaniklik yapiyorlar 188/3 de af kapsamina alinsin diyorlar.adam gibi yazsanıza akrabamız yüzlerce kilo ot kaçırırken yakalandı amacı kısa yoldan zengin olmaktı diye.
 • aklı başında her türk vatandaşının savunması gereken motto.

  "madem salacaktık niye attık içeri bunları?"
 • unutma, affetmek istedigin kisi hakkina gectigi kisileri affetmedi.
  haksiz yere yatan varsa hakki verilsin. hakettigi cezayi cekeni affeden ise zalimdir. devletin gorevi affetmek degil adaleti saglamaktir.
 • +1'imle katıldığım önerme. mecliste de suçluların arsız ailelerinden gelecek oy rüşvetine tamâh etmeyecek ve bu ilkesel duruşu gösterecek partilerimiz olmalı. onlara da çağrıda bulunalım.
 • genel af demek sayısız suçlunun yeniden aramızda dolaşmaya başlaması demek. ne af istiyoruz ne idam. herkes cezasını hakettiği şekilde çeksin yeterli.
 • bu toplum hala rahşan affı'nın tramvasını atlatamamışken toplumsal felaketler getirecek siyasi eylemdir.
 • affa hayır.
  adaleti olmayan ülke.
  her zaman suçluların, can alan, can yakanların,
  kuralları çiğneyenlerin, el koyanların, cüretkarların kazandığı,
  türkiye.
  otobüste suçunun cezasını ödemeden
  yediği haltın ne kadar zarar verdiğini idrak etmeden;
  affedilmiş birinin yanında oturuyor olabilirsiniz.
  'kendini kaybedince' ne yapacağı belli olmayan , 'içkiliydim,
  böyle olsun istemezdim, pişmanım' sözüyle yırtmış
  aslında vicdansız canilerle karşılaşmak
  istemezsiniz.
  affa hayır.
  devlet yeni hapishane mi yapar? binlerce
  görevli mi alır ne yapar bilemeyiz.
  ama artık 'iyi'lerin devleti olmak zorunda.
 • sonuna kadar katıldığım önerme.