• funda ablamızın "zehir ettin bu hayatı" dizesinden sonra, bir "affetmem" deyişi vardır ki, ablamızın kalbini kıran şerefsiz kimse nasıl ipek sesli bir hatuna yanlış yaptığını acı acı anlamıştır umarım.
  • rafet el roman'ın 1989 yılında sözlerini yazıp bestesini yaptığı, en güzel günler senin olsun isimli albümünün ilk çıkış şarkısı; sözlere bakalım...

ben istemedim aramız seninle böyle olsun,
    ben istemedim aşkımız seninle böyle bitsin;
    anlayamadık birbirimizi, katlanamadık birbirimize,
    bilmedik kıymetimizi, bilmedik, bilmedik, bilmedik...

bitmeden başlayan o kavgalar,
    saygısız bakışıp konuşmalar,
    bir yanda aşırı gururumuz
    sebep oldu, sebep oldu...

burada aşkımız sona eriyor, iyi kötü günler burada bitiyor;
    seni ömür boyu unutmayacağım, her zaman seni hatırlayacağım...
    mecburen mi böyle sona erecekti, mecburen mi böyle bu aşk bitecekti,
    seni seviyorum; nefret ediyorum; affetmem affetmem asla seni...

oysa herşey ne güzel başlamıştı, seninle;
    anlar var unutamam, belki senelerce...
    beraber o ilk gecemiz, sanki bir rüya gibiydi;
    bitmesini istemedim bir ömür boyu, boyu...

zamanla alıştık herşeye,
    bu büyük sevgimize bile...
    herşey bu kadar basit yalan;
    yalan yalan herşey yalaaaan!...

burada aşkımız sona eriyor, iyi kötü günler burada bitiyor;
    seni ömür boyu unutmayacağım, her zaman seni hatırlayacağım...
    mecburen mi böyle sona erecekti, mecburen mi böyle bu aşk bitecekti,
    seni seviyorum; nefret ediyorum; affetmem affetmem asla seni...
  • sarki bomba gibi patladiginda 90larda cocuk olanlarin * akli ermiyodu "seni seviyorum nefret ediyorum" ne demektir..
    insan nasi sevip de nefret eder bunlari idrak edemiyordu..

rafet el roman da hislere tercüman olurmus 2000'li yillarda, büyüyüp bunu ogrendik..

soru: şairin dizelerde anlatmak istediklerini aciklayiniz?

3 insandan 1'inin ask hikayesini * anlatan bir şarkidir..

birbirini seven çiftin aşki "oysa her sey ne guzel başlamişti seninle" diye sürüp giden dizelerden anlaşildigi üzere yildirim * dedigimiz türde baslar, her sey sahane, rüya gibi ilk gece, unutulmaz anlar, ömür boyu sürecegi düşünülen..
    ne var ki ömür boyu sürmenin yalan oldugu gel zaman git zaman anlaşilir..
    sevmek ve nefret etmek iç içe girer..
    "mecburen mi böyle sona erecekti" diye hayiflanmalar baslar.. kiymet bilmemekten dem vurulur. *
    bitmeden baslayan kavgalara, saygisiz konusmalara atifta bulunulur..

sarkiyi icra eden rafet :
    "ben istemedim aramiz seninle böyle olsun, ben istemedim aşkimiz seninle böyle bitsin" diye yakinsa da kimbilir neler neler yapip sevgilisini çileden çikartmiştir.
    zamanla her seye, sevgiye bile alişilmiştir, saygi yitmiş gitmiştir..
    yine de "her zaman seni hatirlayacagim" diyerek güzel olanin güzel kalmasi temennileri içten içe belirtilir..
    burada aşk sona erer, iyi kötü günler tam o noktada biter..

geriye aciklanmasi zor bi duygu kalmiştir:
    "seni seviyorum nefret ediyorum" *
  • asya'nın kendi ismini taşıyan ikinci albümünde yer alan sözleri zeynep yalı müziği garo mafyan' ait olan şarkısı.

ne varsa aklında söyle
    susarsan affetmem
    ne varsa gel şimdi söyle
    kaçarsan affetmem

belli suçlusun belli yolcusun
    ne yanlışın varsa söyle
    susarsan affetmem

sen anlat eğer ellerden
    duyarsam affetmem

belli suçlusun belli yolcusun
    ne yanlışın varsa söyle
    susarsan affetmem

nedir bu halin
    sen sanki sen değilsin
    ne oldu böyle
    bir garipsin dertlisin sanki
    konuşmasan da gözlerin
    git der gibi geldi
    ne oldu böyle
    yoksa benden vaz mı geçtin yar
    konuşmasan da anlarım ben
    sende bir şey var.
  • sagopa ile bergen’in şarkısı. bergen’in şarkıya cool girişini seviyorum. biri bu şarkı için “bergen’in tanrı’ya atarı” demişti. her dinlediğimde o cümle gelir aklıma.
  • leyla ile mecnun sebebiyle "sen at sevsen ben at sevmem" şeklinde söylenir.
  • yazılış hikayesi çok ilginç, bir o kadar da tatlı olan funda'ya ait şarkı. şöyle ki:
    funda, henüz nişantaşı kız lisesi'nde okurken ailesinden habersiz müzik yarışmasına girmiş ve sözü, müziği kendisine ait olan çaresizim adlı şarkısıyla birinci olmuş. tabii basının vs ilgisini de çekmiş. nişantaşı kız lisesi'nin biraz ilerisinde de ışık lisesi varmış. çiğdem talu o dönem orada ingilizce öğretmeniymiş ve bir konser hazırlığındaymış. funda'ya da haber göndermiş, funda da kabul etmiş ve gitmiş. çğdem talu funda'ya hangi şarkıyı söyleyeceğini sormuş, o da kendi bestesi olan çaresizim'i söyleyeceğini belirtmiş. başka hangi şarkıyı söyleyeceksin, demiş çiğdem talu. funda da o dönem çok popüler olan cici kızlar'ın şarkılarından söylemek istemiş ama çiğdem talu kabul etmemiş. sen kendi besteni okuyacaksın, demiş ama funda'nın çaresizim' den başka bestesi yokmuş. bunun üzerine çiğdem talu, funda'nın eline bir kağıt, kalem vermiş ve bir odaya götürüp yarım saat içinde hareketli bir şarkı yapmasını istemiş. funda da hiç affetmemiş*, hemen yeni bir beste yapmış. böylece affetmem ortaya çıkmış.
    kaynak

affetmem
  • sagopa kajmer'in yeni sanat eseri... babam gençliğini bergen dinleyerek, bense sago dinleyerek geçirdim. sagopa bu şarkı ile iki nesli birbirine bağlamış oldu.
  • sabahın köründe yanlış alarm nedeniyle erken uyanınca napacam lan bu saatte derken evin dibinde tiktak'tan bir mini cooper görünce atladım hemen. radyoyu açtım lan bu ne diyorum şarkıyı duyunca. açtım son ses dolmuşçu gibi köprü yolunda sol şeritte yapıştırdım. dedim herhalde filme özel yaptılar ama daha önce yapılmış.

sagoyu severiz, bu şarkı bergen ile bir başka seviye olmuş.
  • beni kıpır kıpır yapan funda parçası.
hesabın var mı? giriş yap