şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir sitede, banner veya text linkler kullanarak affiliate'i oldugunuz bir merchantin malini satmak ve bundan komisyon almaktir.
 • çok afilli bir iştir, girdiğiniz zaman herkese hava atabilirsiniz.

  (bkz: kelime oyunlu cin entry)
 • 3 kişinin arasında geçen ilişkiyi paraya dönüştürme becerisidir. ürününü sunan, ürünü yayınlayan aracı ve tavsiye eden 3. kişi arasında dönen komisyon, maliyet ve kar gibi durumlardan sonuç itibariyle para kazanmaktır.
  amazon.com affiliate marketing'i en fazla kullanan sitedir. ilk 10'da yer alan diğerleri ise genellikle mortgage ya da dating siteleridir. tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri zaman, para ve emek tasarrufudur.

  zaman tasarrufu; potansiyel müşteri kitlesinin rahat belirlenmesi, bunun için pazar araştırma yapılmaması gibi...
  para tasarrufu; sabit bir yer (store) kiralanmaması, kısacası sabit ve değişken giderlerin az olması gibi...
  emek tasarrufu; tavsiye edildiğinden müşteriyi çekmek için uğraşmamak, direkt alıma yönlendirme yapılması gibi...
 • sanırım performans reklamcılığı olarak türkçe'ye kazandırıldı.
 • 2 hafta önce odtü'de bi pazar sabahı eğitimini verdiğim reklam modelidir.

  en basit şekilde anlatmak gerekirse : bir websiteniz veya bir twitter sayfanız veya bir facebook sayfanız vardır. networklerden (yani affiliate için sistem olurturmuş firmalardan) birine, bir kaçına veya tamamına üyesinizdir. buralarda gördüğünüz kampanyaların yanlarında nasıl yayınlanması gerektiği ve ücretleri yer alır. istediğinizi ya da istediklerinizi seçmekte özgür olduğunuz sistemde fiyatına göre, markaya göre, yani size göre seçim yapıp yayınlamaya, post etmeye başlayabilirsiniz. kayıtlı olduğunuz siteler ve adresler dışından fake üye vs gönderirseniz ki sistemler bunu açık ve net gösteriyor, hakkınızla alacağınız paranın da arkasından birer bardak su içebilirsiniz. ama gerçekten hiç bir hile hurda karıştırmazsanız ciddi ciddi gelir elde edebileceğiniz reklam modeli.

  online marketing esaslarından olan cpm yani gösterim başına, "cpc" yani tıklama başına dışında "cpl" yani lead(üye) başına, "cps" yani satış başına modelleriyle de çalışılan çok da keyifli işler yapabileceğiniz reklam modeli. satış ortaklığı esasına dayanır doğru ama satış ortaklığı doğru tabir değildir.

  ps : herhangi bir şekilde yardım isteyen olursa elimden geleni yaparım.
 • yaklaşık 4 yıldır içinde bulunduğum ve 2.5 senedir çok güzel kazanç elde ettiğim marketing dalı. ne asw full packageler kazandıkta vakitsizlikten gidemedik. ama 2015 etkinliğinde kesinlikle vegas yolu göründü.

  türkiye de malesef hala istenilen ivmelenmeyi yakaladığını düşünmüyorum. saçma sapan evde otur para kazan diye satılan e-book ların hepsi yalandır. warriorforum ve benzeri platformlarda bu e-booklar free olarak dağıtılmaktadır. türkiye'de advertiserların payoutları ve cpa networklerin komisyonu publishera roı yakalanacak birşey bırakmaz. bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız yabancı paid membershipli forumlarda vakit geçirmeniz ve yabancı networklerle calısmanız gerekmekte. 2013 son 6 ay da muhteşem ivmelenen ve 2014 ün yıldızı olacağını düşündüğüm niche ise kesinlikle mobile.

  yıllar sonra gelen edit :
  çok fazla mesaj alıyorum ve pek çoğuna dönemedim. ufaktan affiliate marketing ile alakalı bir blog açma fikri 4-5 senedir aklımda vardı fakat vakit bulamamıstım. şimdi ufak ufak calısmalara başladım eğer sizde affiliate marketing ile ilgileniyorsanız http://eepurl.com/boyp3r linkinden mail liste kayıt olabilirsiniz. blog yayına geçtiğinde haber verilecektir.
 • türkiye'de şu an boş iştir.
  birçok online satış siteleri bununla ilgilenmediği gibi ilgilenenlerin verdikleri komisyon oranları da çok komiktir. bir de üzerine fatura kesmez gider makbuzu düzenlenirse bu komisyonun da yarıya yakına vergiye gider ve uğraşan kişi sakız parası alır.
  ayrıca affiliatele çalışan sitelerin bu üç kuruşluk parayı ödemeyip üzerine yatmaları riski de oldukça fazladır. öyle ya, 3 kuruş için kim dava açacak da türk hukuk sisteminde zaten kimsenin anlamadığı bir uygulama hakkında sağlıklı karar çıkacak mahkemeden ?
  ha belki affiliate marketing şöyledir, böyledir, bizim dersimizi satın alın şöyle kazanın böyle voliyi vurun diyen şarlatanlara iyi bir kazanç kapısı oluyordur. gerisi boştur bu ülkede.
 • türkiye'de tıklama başına 15 kuruş verdikleri ve ancak bitkisel ilaç vs sattırırsanız para kazanabildiğiniz için (zamanında ödüyorlar mı vs hiç bilmiyorum) ohoooooo siktir et yolumuza bakalım bir iştir. yapılacaksa mecbur yurtdışına yapılacak. "ama türkiye pazarı bomboş amk!" di mi? evet ama para yok.