• ing. istek/açlık. kimyada bazı moleküllerin diğerlerine olan bağlanma isteği
  • aynı zamanda 1970 yılında aynı isimle tek bir albüm çıkarmış ingiliz progressive rock grubu. türdeki nadir güzelliklerdendir.
  • ingilizce:
    benzerlik
    akrabalık
    benzeşme
    cazibe
    dünürlük
    eğilim
    ilgi
    ilişki
    yakınlık
    çekicilik
  • sarah watersın ikinci kitabı. hayalet öyküsü ile soslanmış 1890'ların ingilteresinde geçen bir aşk hikayesi.

--- spoiler ---
    abisinin karısına derin duygular besleyen kızımız intihardan zor kurtulur ve kafasını dağıtmak ve başkalarının ne zor durumda olduğunu görüp kendini iyi hissetmesi için aile doktorunca gönderildiği kadınlar hapishanesinde bir medyum mahkumla görüşmeye başlar. ve hikaye devam eder.
    --- spoiler ---
  • ingiltere menşeili serif ltd. tarafından piyasaya sürülen adobe alternatifi tasarım programlarının genel adı. güzel tasarımlı stabil çalışan uygulamalar. şimdilik sadece apple mac sürümleri mevcut. 100 küsür tl civarında fiyatlara satılmaktalar.

affinity designer
    affinity photo

http://www.serif.com/
  • stargate sg-1 dizisinin 8. sezon 7. bölümünün adı. teal'c'ın dünyada yaşamaya başlamasıyla birlikte, onun bu gezegene uyum süreci irdelenmiştir.
  • ing. akrabalık/yakınlık/benzerlik.
  • oncelikle kisa tanimini yapalim: haken'in 2016 cikisli nefis albumu.

haken'in artik korkutucu bir grup haline geldigini dusunuyorum. her albumunde bambaska bir sound'a burunup bunu kendi ozniteliklerini yitirmeden gerceklestirebilmek cok buyuk bir hadise. bunu octavarium'a kadar dream theater çok iyi basarabiliyordu prog metal camiasinda. haken'in gunumuz prog metal gruplari icerisinde en heyecan verici grup olmasinin altinda yatan en onemli faktor bu kanimca (ya da dream theater'in yaklasik 10 yildir bekleneneni neden veremedigi sorusunun yaniti da olabilir tabi ki)

bu albumde de kendi muziklerini 1980'ler gibi muzikte zevksizligin, cirkin enstruman tonlarinin ve yapayligin zirve yaptigi bir donemden aldiklari etkilenimlerle harmanlayan haken, normalde sacma sapan bir sentez olmasi gereken bu karisimi buyuk bir basariyla kotarmis. basinda genel olarak en cok bu yonu pompalaniyor ama en cok 1985 ve kismen de the architect isimli parcalarda bu tatlar aliniyor, kalan parcalarda ise bu etkilenimler minimal ya da yok denecek kadar az. 1985, zaten isminden de anlasilacagi uzere bu etkilenimin zirve noktasi ve ortaya cikan is cidden muazzam. the architect'in 2:50 civari giren keyboard bolumunde 1980'lerde cekilmis bir bilim kurgu filminde kendinizi hissetmiyorsaniz uzgunum ama liselisiniz! geri kalan parcalarda da restoration isimli ep'de sinyalini verdikleri sekilde gecmise gore biraz daha karanlik ve djent'e selam cakan pasajlar dikkat cekiyor. simdiye kadarki en karanlik haken albumu diyebiliriz affinity için. haken soundunda duymaya alistigimiz, ecnebilerin "quirky" olarak tabir ettigi sebeklikler yok denecek kadar azalmis, daha mature bir sound olusturmuslar. evet, seksenler etkilenimlerine ragmen...

the mountain gibi muhtesem bir albumun ardindan beklentilerin tavan yaptigi bir ortamda bu kadar basarili bir album beklemiyordum ben acikcasi. icerik olarak the mountain kadar vurucu ve leziz olmasa ve az da olsa filler material icerse de affinity ile grup kanimca basarisinin tesadufi olmadigini kanitlamis oldu. genclerin bizi daha uzun yillar muzige doyurmasi dilegiyle...
  • grubun en kötü (veya en az iyi) albümü olmasına rağmen 2016'nın en iyisi olmayı başarabilecek kadar başarılı bir grup haken. önceki albümlerdeki uzun şarkılara alışan grup fanları için lapse, earthrise gibi parçalar büyük hayal kırıklığı yarattı dinleyicilerde. çünkü haken'ı haken yapan şey filler şarkı yapmadan, yayınladıkları her şarkının her notasına kadar hissettirdikleri doyuruculuğuydu.

yine de bu durumu the architect*, 1985, bound by gravity gibi enfes şarkılarla dengeleseler de bu albümün deneysel bir çalışma olduğunu(endless knot'taki dubstep drop'ları, red giant gibi ne olduğu belli olmayan bi şey), bundan sonraki albümlerinde özlerine döneceklerini düşünüyorum. bu yüzden tavsiyem grubu yeni tanımaya başlayanlar gerçek haken'ı görmek için catchy şarkılarla dolu affinity yerine aquarius, visions gibi albümlere bakmalılar. yoksa grubu indie rock şarkıları uzunluğundaki parçalarla sevip asıl haken'la tanıştıklarında afallayabilirler.
  • adobe denen soyguncuyu bıraktıran uygulama. uzgulamalar macbook ile çok stabil çalıştığını söylemeliyim. boş zamanlarımı değerlendirmek ve ek iş çıkarabilmek için grafik işlerine yöneldim. 2 adet restoranın menülerini baştan yarattım. final cut pro x & motion 5 ile bunları video haline getirdim. 2 işten 400€ ödeme aldım. 1 restoranın da soyal medya işlerini yönetiyorum. sırada bir berber var. ondan 300€ istemeyi düşünüyorum. bunları anlatmamın nedeni üst düzey photoshop, illustrator vb bilgi olmadan harika işler çıkartabilirsiniz. aylık ödeme falan filan yok. 1 kere satın almak yeterli ve macbook da akıyor!

şuanda black friday indirimi var. bu yılki yatırım affinity oldu. black friday beklediğim için uygulamaları test etmek için illegal kullandım ve bir kaç saat önce lisansları satın aldım. %30 indirim var. meraklıları kaçırmasın.

affinity photo: 54,99€ dan 37,99€
    affinity designer: 54,99€ dan 37,99€
    affinity publisher: 54,99€ dan 37,99€

164.97€ %30 indirim ile 113.97€ oldu. 50€ cepte!

https://affinity.serif.com/en-gb/

not: almanya’da iş çok!
hesabın var mı? giriş yap