şükela:  tümü | bugün
  • adobe photoshop'un alternatifi olarak lanse edilmiştir.

(bkz: photoshop)
    (bkz: buralar hep entry dolacak)
  • tam sürümü yayınlandığında 50$'a satılacakmış. ekran görüntüleri ve incelemeler umut vaad ediyor, böyle şeyler en çok biz kullanıcılara yaradığından gelişmelerini merakla bekliyorum.
  • serif'in profesyonel fotoğraf işleme uygulaması. beta versiyonuna bakarak daha çok yolları varmış gibi göründüğü söylenebilir.

https://affinity.serif.com/en-gb/photo/
    https://www.youtube.com/watch?v=8k1fr0th_q0
  • ota boka killer demeye bayılan heycanlı fanboylara yeni geyik malzemesi vermiş pixel bazlı imaj editörü. şu an beta ve sadece mac platformunda çalışıyor. ileride windows sürümünün de olacağı konuşulmakta. ilk izlenimler iyi olmakla birlikte şu an photoshop killer olması olasılık dahilinde değil. iddiaları photoshoptan daha hızlı olduğu yönünde, ancak fark yaratacak kadar daha hızlı görünmüyor. zaten sadece daha hızlı olarak 25 yıldır piyasada tekel olmuş bir yazılımla rekabet etmeleri mümkün değil. özelliklerine bakarsak şu an için ps'den fazlası yok. tek avantajı fiyatı olacak gibi. tabii türkiye gibi tüm programları crack ile kullanan insanların çoğunlukta olduğu yerlerde bu pek bir avantaj değil. photoshop şu anda tüm yazılımlar içinde en güçlü tekellerden biri. bunun sebebi rakiplerinden çok daha iyi olması değil. piyasada gerek ücretli gerek ücretsiz binlerce plugin, presets ve eğitim videosu olması. bu üstünlüğünü kısa sürede kaybetmesi de mümkün değil. hele ki bir benzerine kaybetmesi olasılık dışı.

bir diğer olumsuz yönü ise windows üzerinde şu an çalışmıyor oluşu.

yalnız ilginç olan durum serif'in piyasaya çok agresif bir şekilde girmesi. birçok form, blog ve web sitesinde deli gibi konuşuluyor. yani çok iyi bir pazarlama kampanyası yürütülmekte. yakın zamanda daha da agresif reklam ve pazarlama stratejileri bekliyorum. tahminim biraz parlatılıp birkaç yıla autodesk gibi bir yazılım devine uçuk bir fiyatla satılıp alıcısının elinde hiç edileceği yönünde.
  • valla ne yalan söyleyeyim, performansını farkedince kendimi kızgın kumlardan serin sulara atlar gibi hissetmemi sağlamadı değil. adobe'un performans konusunda umursamaz olduğunu, "kasım kasım uğraşsın dursun pezevenkler" diyerek bu konuda hiçbirşey yapmadığının kanıtıdır bu program.

şimdi şu testi yapın anlayacaksınız. bu programı indirip canvas'a bi text ekleyin ve fontunu umarsızca değiştirin. aynısını bir de photoshop'da deneyin. abi bildiğin keyif alıyorsun ya, bu performans olayı ne kadar önemliymiş.

bu saykodelik performans abartmıyorum brush ile çizimde, büyük büyük canvaslarda bile bana mısın demiyor. sadece photoshop için söylemiyorum, bu alanda gördüğüm en performanslı program diyebilirim.

edit: düşündüm de alabilirim ben bunu, 10 gün boyunca inceleyeceğim. bu arada photoshop'a göre eksiklerini fazlalarını da yazarım. şuana kadar beni benden aldı diyebilirim. photoshop'a export olayı sektör içinde de kullanabilmem için çok güçlü bir avantaj.
  • ilk başlarda deneme sürümünde hiç hoşlanmadığım "bu mu photoshop'a rakip şimdi" diye dışladığım, gün geldi ki adobe'nin performansından tut, abuk subuk karmaşık dosyalarından gına gelmeye başlayınca daha iyi olduğunu farkedip zamanla kabullendiğim uygulama.
  • 1.5 sürümü yayınlanmış, photoshop killer olma yolunda hızlı adımlar atan programdır. hem windows hem osx için native sürümü mevcuttur .

yeni sürüme özel tanıtım sayfası;
    https://affinity.serif.com/…aign=pmrc15&mc=pmrc15e2

denemeyenler mutlaka denemeli ve aradaki kalite, hız farkını görmelidirler. benim gibi adobe'a çok söveceklerdir en azından hız konusunda. ps'de çok memory harcayan işlemlerde yağ gibi akıyor program. programda uı/ux konularında aştıklarını söyleyebilirim.
  • harikadır, muhteşemdir, üzerine nice methiyeler düzülesi bir tasarım yazılımıdır. cihazım (mac) orta'nın altında bir kalitede olmasına rağmen yağ gibi kayan performansıyla beni şaşırtmıştır. ps abonelik sistemine geçmesinden sonra seçilebilecek yegane uygulamadır. sanırım tek dezavantajı gif dosyları olabilir.

incleme ve öğretici videolar için buyrun