şükela:  tümü | bugün
  • günlerdir sözlükte de afgan göçüyle ilgili konuşuyoruz, hükumetin kasıtlı olarak bu insanları türkiye'ye çağırdığını, kapılarımız açık mesajını verdiğini söylüyoruz.

(bkz: 3 nisan 2018 afgan göçmen akını)
    (bkz: 5 nisan 2018 kaçak afganlara kapıların açılması)

özellikle sosyal medyada gündem olmaya başladıktan sonra hükumetten peş peşe açıklamalar geldi, içişleri bakanlığı charter seferlerle birkaç yüz afgan'ın ülkelerine geri yollandığını açıkladı. hayret, hükumet geri adım mı atıyor derken tekrar gerçek yüzlerini ortaya çıkardılar. bakın sayın binali yıldırım bey'ler ne buyurmuşlar: "ığdır'da bu göçmenler için kamp kuracağız". vay anasını sayın seyirciler.

--- spoiler ---

"afganistan terörün bitirilmesi konusunda kapsamlı ve kararlı bir politika uygulamaya başladı. çok operasyon yapıyor. bu da göçü tetikliyor. çok da seçici olmuyorlar. ama biz gelenlerden terörle ilgili olanlarını geri gönderiyoruz. gitmeyenlerin hayatlarının daha düzgün olması için tedbir alıyoruz. ığdır’da bir kamp kuracağız. çalışmasını başlattık. iran üzerinden gelenlerin barınacağı bir kamp. burada ciddi ihtiyaç var."

--- spoiler ---

her şey böyle başladı hatırlar mısınız? önce suriye'deki mayınlar temizlendi, sonra suriye iç savaşıyla göç başladı. önce kamplar kurulup 100 bin sınırımız dendi* sonra açık kapı politikası uygulandı senelerce ve 4 milyon suriyeli türkiye'de kafasına göre dolaşır hale geldi. yine aynısı olacak. hiç kaçarı yok.

bir de ne diyor: "gitmeyenlerin hayatlarının daha düzgün olması için tedbir alacağız". demek ki sen onları yollamak istemiyorsun. ne demek yahu gitmiyorum diyenler. e kim gider ki o zaman? sen açmışsın kapıyı ardına kadar giderler mi? daha ne desem gg.

sormalı o halde: myanmarlılar ne zaman gelecek sayın başbakanım? onları da istiyoruz. yetmez orta afrika cumhuriyetindeki ve somalideki mazlumları da bekliyoruz. bize bilet parasını verin yeter, biz de ufaktan dükkanı kapayıp çıkalım kasmasın.

kaynak: https://tr.sputniknews.com/…m-iran-afgan-igdir-goc/

edit: ahaha şimdi fark ettim, "terörle ilgili olanları gönderiyoruz" diye buyurmuş başbagan. nasıl anlıyorlar acaba? sicil kaydı temiz (!) tüm afganları alıyorlar demek ki. yaşasın ümmetçilik!
  • gene sözlükte dikkat çekmemiş, ülkenin büyük sıkıntıya sürüklendiğinin habercisi vahim haber.
  • (bkz: yetmez ama evet)

benim somalili, pakistanli ve filistinli ise yaramaz kardeslerim icin de ne kadar ensar oldugumuzu gostermemiz lazim.

yahu ya kapilari kapatin almayin, aldiysaniz da avrupa'ya salmayin.
  • çok vahim bir durum, bu kadar insanı kontrolsüzce ülkeye doldurmanın kime faydası var? gelenlerin çoğu vasıfsız insanlar. toplumsal dokuyu bozacaklar.

anlamadığım diğer konu; bizim afganistan ile sınırımız yok! nasıl buraya gelebiliyorlar?
    dünya'nın enayisi biziz herhalde...
  • suriye'deki ithal edilen cihatçılar bir yana, ırak'tan gelen mültecilerin de ülkedeki karışıklığa sebep olduğu söyleniyor.

ülkedeki güvenlik sorunu artarsa, türkiye'nin üzerinde batı yeni oyunlara girişebilir.

bu konuda dikkatli olmak gerekir.
  • “ığdır’ı kürtler asimile etti” diye dolanan kurtçuların ne diyeceğini merak ettiğim durum.

2. kilis vakasına da “yerli milli” goygoyuna he diyecekler mi acaba!
  • iran sağolsun gene yapıyor yapacağını bu iran'lılara müslüman demeye utanıyorum. afganlara geçit verip ülkemize şutluyor başımız beladan kurtulamasın diye. bizde uçağa bindirip şutluyoruz boşa masraf.
  • sınır ötesinden bile mülteci alıyoruz. saçma sapan olaylar