şükela:  tümü | bugün
 • 73'de afgan krallığı'nın darbeyle ortadan kaldırılıp ilan edilen cumhuriyetin, 5 yıl kadar sonra sovyet destekli ordudaki komünistlerin yaptığı bir başka darbeyle dönüştüğü yapıdır. demokratik cumhuriyet, önceki hükümetin tersine yönde ülkeyi ekonomik olarak sscb'ye bağımlı hale getirmiş, sosyal hayattaki reformlar marksist olmayan hükümetin reformlarına göre oldukça tepki çekmiş, kırsalda düşmanlık kazanmıştır. sonuç olarak kırsal, merkezi hükümete karşı bir iç savaş başlatmış ve demokratik cumhuriyet isyancılar karşısında arazi kaybetmeye başlamıştır. bu arada sscb'nin ilk müdahalesi liderlik kavgasını kazanan fakat fazla bağımsızlıkçı olan üst düzey komünist parti yöneticisi hafizullah emin'i öldürüp yerine babrak karmal'ı geçirmek olmuştur.
  79'da demokratik cumhuriyet sscb'den askeri yardım talep etmiş ve kızıl ordu'nun ülkeyi işgali başlamıştır. yedi yıl sonra 86'ya gelindiğinde kızıl ordu ve demokratik cumhuriyet ordusu savaşı kaybederken karmal da sscb tarafından başarısızlığın sorumlusu ilan edilip makamını feragate zorlanmış, necibullah cumhuriyetin son devlet başkanı olmuştur. göreve geldikten sonra kızıl ordu ülkeden çekilirken, necibullah da yeni bir anayasayla sosyalist devlete son vermiş fakat ülkede iç savaş başlamıştır. fiili olarak demokratik cumhuriyet 92'de kabil'in düşmesi ve necibullah'ın iktidardan indirilmesi ile ortadan kalkmıştır.
 • şu an ingiliz ve amerikan işgali altındadır.
 • demokratiklik sıfatı yeniden, ülkedeki mevcut işgalini sürdüren amerikan, ingiliz, kanada ve muhtelif ittifak orduları vesilesiyle ırakvari bir metodla ülkeye getirilmeye çalışılıyor.

  bölgede iş yapan biri olarak , adamların direk otoriteyi aşıp halk üzerinde kurmaya çalıştıkları egemenliği görüyor ve ziyadesiyle rahatsız oluyorum. manda rejimini savunan 1. meclis muhalifi torunu bulup pataklayasım geliyor hırsımı almak için.
 • şöyle sevimli ve anlamlı bir marşı varmış:

  --- spoiler ---

  dünya halkları arasında barış ve kardeşlik istiyoruz
  çalışan herkes için daha fazla özgürlük istiyoruz
  onlar için ekmek istiyoruz
  evler ve giysiler istiyoruz

  --- spoiler ---
 • sovyet emperyalizmi altında sömürülen bi ülkeyken amerikan emperyalizmi ve şeriatçi kesimle daha da berbat bir hale gelerek afgan islam cumhuriyeti'ne dönüşen ülke.
 • 1978-1992 yılları arasında, sosyalist afganistan demokratik halk partisi'nin (adhp) yönetimde olduğu ülke.
hesabın var mı? giriş yap