şükela:  tümü | bugün
 • hakkında yazılanlar ve kendisine yapılanlar okunduğunda neden bu ülke de yüzlerce insanın öldüğü bir maden kazasından sonra "kader" diyenlerin neden iktidarda oturduğu anlaşılan bilim insanı.

  benzeri bilim insanlarına değer verilen ülkelerdeki insanların yaşam standardı ile bizim gibi gerilemekte ısrar eden ülkelerdeki insanların yaşam standardına, ürettiklerine ve tükettiklerine bakıldığında iktidarların gelişmeyi reddedenlerin karşısına dikileceği hocadır.
 • şu kampanya imzalanarak destek olunabilecek bilim insanı.
 • herşeye rağmen bilim insanıyız diyor afif sıddıki.

  afif sıddıki hoca iü fen fakültesi dekanının daveti üzerine muğla üniversitesindeki kadrosunu bırakıp iü fizik bölümüne kuantum teknolojileri laboratuarını kurmak üzere 2010 yılında gelmiş. ekibi ile birlikte emek emek çalışarak hazır hale getirdiği laboratuardaki çalışmaların ilk ürünlerinin çıkması ile kapının önüne koyulmak istenmiş. işin özeti bu. arkaplanda neler var, bunlara bakmak lazım.

  web sayfasında işin pislik boyutu ayrıntılı olarak yer almıyor haliyle, eşelemek lazım biraz. ben afif hocaya uygulanan mobbing'in arkasında ilk olarak siyasi nedenler olabileceğini düşünmüştüm. afif hocayı tanıdığımdan ya da bir siyasi kimliği olduğunu bildiğimden değil ama ülke gündemi siyasi olarak bu denli ayrıkken insanın aklına başka bir şey gelmiyor. ama görünen o ki işin içinde kendisinden başkasına huzur vermeyen iktidarın kötü kalpli adamları yok, her iktidar döneminde bir şekilde yolunu bulmayı başarmış kelli felli adamlar var. bu adamlar bilim insanı sıfatı ve suretiyle akademide ve toplumda mevki bulmuş insanlar.

  bir kere odtü fizik bölümünde çalışmalarını anlattığı bir konuşmasını dinlemiştim afif hocanın. laboratuarı kurarken ekip olarak öğrenci hoca demeden nasıl emek-yoğun bir süreç işlettiklerini, ne kadar çaba harcadıklarını anlatmıştı o zaman. çöplük yığını olan bir yeri baştan aşağı yenilemişler, en gelişkin teknoloji ekipmanları ile donatılmış bir laboratuar kurmuşlardı. dinleyenler olarak hayran kalmıştık ve imrenmiştik. afif hoca bir teorik fizikçi olarak kurdu bu laboratuarı, bunu da gözden kaçırmamak lazım. ayrıca, süreci yakından izleyenler afif hocanın labı kurarken nasılsa devlet parasını veriyor diye gerekli gereksiz iş yapmayı tercih etmediği aksine devletin parası gitmesin diye ekipman satın almalarında yurtdışı firmalarla canla başla pazarlıklar yaptığını söylüyor.

  sen iki sene çalış, laboratuarı kur, ekibini kur, kolaborasyonlarını ayarla, tam araştırma yapabilecek ve sonuçlarını yayın olarak basabilecek hale gel, ondan sonra hadi canım seninle işimiz bitti, naş. olacak iş değil.

  garezin iki kaynağı olduğu söyleniyor. bir, kuantum teknolojileri laboratuarında yapılan çalışmaların akademik yayınlarında bazı kişilerin isimlerin yer almaması. iki, alınan projelerden yine bu kişilere pay verilmemesi. bu bilgilerin belgesini, delilini sunamam, kimseyi doğrudan itham etmiyor, sadece söylenenleri aktarmaya çalışıyorum, bu da not düşülsün. şimdi bu iki durumu inceleyelim.

  akademik yayınlarda akademik çalışmayı bizzat yürüten bilim insanlarının isimleri yer alır, eğer akademik kısım dışında çalışmaya lojistik olarak destek olan bir kişi kurum-kuruluş varsa bu, nezaket gereği makalenin teşekkür kısmına eklenebilir. akademik çalışmada yer almamışsa, mesela dekanın ismi laboratuarı kurdurdu diye makalelerde yer almaz, aksi olursa bunun adı akademik yolsuzluk olur. bu yolsuzluk sistematik olarak yapılıyorsa bunu yapanlara da akademik çete denir. mevki kullanarak devlet bütçesi ile laboratuar kurdurdu diye bir ömür yattığı yerden yayın basamaz kimse.

  alınan projelerde (tübitak, santez, dpt, ab, vs.) bütçe projenin yürütücüsü tarafından yönetilir ve kalem kalem ne ihtiyaç varsa belge karşılığında proje finansörü tarafından karşılanır. genellikle satın alma giderleri dışında projede çalışacak araştırmacı öğrenci bursu da bu bütçe içerisindedir. bazı yüksek bütçeli projelerde idari personel ücreti de dahil olabilir bütçeye. ama örneğin çalışmaya herhangi bir katkısı olmadığı halde laboratuarı kurduran kişiye projeden bütçe ayrılmaz. eğer böyle bir talep varsa, bunun rüşvet talep etmekten başka bir anlamı olamaz. geldik mi gene çeteye?

  afif hocaya facebook duvarında yazmış olduğu özetle akademik yozlaşmadan bıkıp usandığını anlatan bir durum güncellemesi vb. gerekçe gösterilerek soruşturmalar açılmış ve bu soruşturmalarda hoca kıdem durdurma cezaları almış. şimdi ise hiçbir kamu kurumunda çalışamaması istemi ile yök'e sevkedilmiş durumda ve yarın (22 mayıs) savunmasını yapacak.

  tüm akademik özgeçmişi intihal yaparak türettiği makaleler olup da zaman gazetesi gibi basın organlarında beni doçent yapmıyorlar diye yaygara koparan yüzsüzlerin magazinel intihar şovlarına gösterdiğimiz alaka kadar afif hocanın başına gelenlerle ilgilenmeliyiz. (bkz: 5 yılda 270 makale yazan akademisyen) ne yapabiliriz? bu durumdan haberdar olup yaygınlaştırabiliriz, kamuoyu yaratabiliriz. farkında olabiliriz.
 • bir fizik öğrencisi olarak mail kutuma kendisine destek için bir mail düşen hocadır.

  durumu anlatan bir mektup gönderilmiş yanında. okudum, ileride belki beni de bekleyen şeyi anlamaya çalıştım. üzüldüm.

  bu ülkede hep gurur kaynağı olabilecek insanlar alaşağı ediliyor, gerek siyasi nedenlerle, gerekse meslektaşlar tarafından hissedilen kıskançlık yüzünden.

  belki mail kutusuna aynı mektup düşen arkadaşlar vardır, eğer mesaj kutum yeşillendirilir ve mektubu yayınlamamda bir sakınca olmadığı teyit edilirse mektubu burada yayınlamak niyetindeyim.

  çok geçmiş olsun kendisine, umarım bilim adına hak ettiği noktalara ve şöhrete sahip olur kendisi, türkiye'de olmasa da dünyada bir yerde.
 • iü moleküler biyoloji ve genetik bölümünde fizik derslerime girmişti. fizikten nefret eden eden beni bile aa ile geçirecek derecede güzel ders anlatan bir hoca. ciddi manada eğitim hayatımda gördüğüm en güzel ders anlatan hocaydı diyebilirim. ortala türk akademisyenlerinden anormal ölçüde farklı ve daha güzel ders anlatım yeteneğine sahip bir hocaydı. bizi bile istediğiniz zaman gelin labı gezdireyim derdi.

  tabi türkiye insan harcama konusunda uzman bir ülke olduğu için ciddi bilimsel yapıların kapısından içeriye çaycı olarak bile giremeyecek insanların kurbanı olmuştur.
 • (bkz: unutmadık)
 • ne mükemmel bir adam. nasıl tatlı. nasıl değişik bir herif.
  anlatsam ne kelimeler tanımlar, ne yeter.
  bu adamları pamuklara sarın oğlum, ülkede el üstünde tutulması gerekirken salak salak önü kesilmeye çalışan inanılmaz mükemmel bir adam.
  hocam bir kusurumuz oldu ise affola. tanıştığıma inan çok mutlu oldum, izmir zaten güzeldi ama seninle daha bi eğlenceli oldu. matarandan anasonun eksik olmasın , iyi ki varsın.
 • samimidir, eğlendirerek bilmediklerinizi size anlatır. ayrıca doğayı çok seviyor. genel kültürü ve her konuya olan merakı ile örnek bir bilim adamı tabi ki sanatla da iç içe gitar çalmayı pek seviyor. hitap yeteneği ile her bireye yönelik bir uslübu var. şimdi yaşadığı yerde 'bilim günleri' düzenlemişler. eminim kahkahalarla bilim dünyasından son gelişmeleri aktarmıştır.