şükela:  tümü | bugün
 • 1975 çıkışlı georgiy daneliya filmi. başrolünde rus aktör leonid kuravlyov yer alıyor.

  http://www.imdb.com/title/tt0072613/
 • en süper rus filmlerinden biridir

  https://youtu.be/nupv6u3lc60
 • bir rus değil, sovyet filmidir.

  kin-dza-dza‘nın yönetmeni olan georgiy daneliya tarafından 1975 yılında çevrilmiştir.

  özetle, afonya, sovyet toplumunun zıttı bir karakterdir: serseri, zorba, çakal, çürümüş ve tembel. her işten kaytarır, rüşvet alır, kadınları taciz eder, kendinden zayıf gördüklerine sataşır... son derece de fırsatçıdır...

  afonya, aslında, kapitalist restorasyon dönemine girilirken sovyet özünden uzaklaşan, gittikçe yalnızlaşan, topluma ve kendine yabancılaşan bencil insan tipinin karikatürize edilmiş halidir.

  toplum ne kadar örgütlüyse, afonya o kadar bireycidir;

  toplum ne kadar çalışkan ve dürüstse, afonya o kadar tembel ve yalancıdır;

  toplum ne kadar bilgiliyse, afonya cehaleti ile o kadar çok gurur duyar.

  kütükten farksızdır. toplumun sırtındaki bir asalaktır, aslında.

  afonya’ya aşık olan katya, sovyet toplumunun temizliğini ve güzelliğini;

  onun zorunlu ev arkadaşı olan kolya (evegeni leonov ustamız) ise sovyetlerin bilgeliğini ve hoşgörüsünü

  temsil ederler. her ikisi de afonya’ya karşı sevgi doludur; desteklerini ve dostluklarını eksik etmezler. afonya ne kadar kabaysa, onlar o derecede nazik ve anlayışlıdırlar...

  ne var ki, ilk başlarda tatlı serseri formatında takılan afonya, her ikisine de yüz vermez; çünkü, bilir ki, o haz etmediği sovyet rejimi ve kültürü bu iki insanda ete kemiğe bürünmüş halidir.

  ve afonya, kendisi ile yüzleşmeye başlar...

  güzel bir filmdir. izleyin.

  meraklısı şuradan izleyebilir;

  https://youtu.be/v8zkyd7hea4
 • filmi o kadar sevdim ki ertesi gün tekrar izledim. 1970'lerdeki sovyet halkının yaşantısını da kısmen görüyoruz filmde. dans kulübünde kızların erkeklere dans teklifi etmesi kuralı, gündüzleri kaldırımlarda bira satan seyyar araçlar gibi bizim toplumumuzun bilmediği bir sürü güzel detay vardı.

  filmin sonlarında afonya'nın babasını 2. dünya savaşında kaybettiğini onu hiç görmediğini, annesini 1 yaşında kaybettiğini onu teyzesinin büyüttüğünü öğreniyoruz. bence bu kadar sorunlu, kaba saba bir alkolik olmasının nedeni aile sevgisi görememesi çocukken ailesi olmadığı için güven duygusunun gelişmemesi. çok öcü bir adam da değil baya güldüğüm sahneleri oldu. iş arkadaşları afonya'yanın disiplinsiz hareketleri nedeniyle ceza vermek için toplantı yaptıklarında şefi kadının hatalarını sayıp senin neandertallerden farkın yok dediğinde afonya'nın pişkince maymun taklidi yapmasına baya güldüm.

  romantik komedi 10/10