şükela:  tümü | bugün
 • afrika kökenleri insanların kullanması şekillendirmesi zor saç tiplerine buldukları çözümlerden biridir. box braid , twist, micro braids gibi çeşitleri var. twist'i de kalın veya ince ayrımlarla yapmak görüntüsünü çok farklılaştırıyor. * ayrıca box braids'i de ucu kapalı veya ucu açık şekilde ördürmek mümkün. fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere kısa saçlar uzayabiliyor, benim gibi uzun saçtan sıkılıp kestirmek istemeyenlerse örülürken kısalan saçları sayesinde kestirmeden kısa saç* kullanabiliyor. saçın boyunu değiştirebilmenin yanında yine boyatmaya gerek kalmadan farklı renklerde ek saç seçilerek saçın rengi de değişebiliyor.

  kullanması inanılmaz rahat. haftada maksimum 2 kez kremsiz şampuanla yıkanıyor ve saçın yağlı olduğu hiç belli olmuyor, en güzeli de hiçbir şey yapılmadan da saç her zaman bakımlı duruyor. en fazla 10 dakika içinde ise çok güzel modeller yapmak mümkün. bir kaç kullanım önerisi olarak buraya bakılabilir.

  kötü yanı ise normal saç kadar çabuk kurumuyor ve örüldüğü ilk günler ayrım yerleri doğal olarak kare kare gözüküyor ama 4-5 gün içinde o görüntü kaybolduğundan problem yaratmıyor. geç kuruması ise yaz olduğu için bana hiç sıkıntı vermedi.

  örgünün yapımı*normal örgüden farklı değil aslında ama çok emek isteyen bir iş ve iyi ayrılıp doğru oranda ek saç eklenmezse saçların dökülmesine sebep olabiliyormuş. saçım örülürken ören kişinin hızından parmaklarını takip edemediğim halde 7 saat sürdü yapımı.

  saça zarar vermiyor hatta saçı yanan hatunlara saçın kendini toplaması için afrika örgüsü öneren kuaförler varmış. son olarak yazın kullanım süresi terleme, daha sık yıkama ihtiyacı, deniz havuz vs yüzünden daha görece daha kısa olmakla birlikte ortalama 3 ay kullanılabiliyor.

  edit: çok sık sorulan iki soruyu buraya eklemek istedim.

  1- açılınca ne oluyor? zor mu kolay mı? saça zarar veriyor mu? nasıl açılıyor vb.

  açması uzun sürüyor, iki kişi 3 saatte açtık. diplerden uzayan yerler biraz keçeleşmişti fakat krem ve saç açıcı spreylerle az bi uğraşla sorunsuz taradım. ilk etapta elinize çok fazla saç geliyor, saçım kalmadı diye korkmayın. onlar kullanım süresi boyunca doğal olarak dökülmesi gereken fakat dipten kopup örgünün içinde kalan saçlar oluyor. ben ördürmeden önce saçlarımı her açıdan fotoğraflamıştım, örgüleri açınca da aynı dolgunluktaydı, doğal olarak biraz uzamışlardı ve örülürken kırıklar örgülerden fırladığında kesildiği için daha sağlıklı gözüküyordu.

  2- şu şehirdeyim nereye yaptırayım? nereye yaptırdın? fiyat ne kadar?

  izmir için ben kargart'ta yaptırdım, fiyat kullanılan renk, uzunluk vs gibi değişkenlere bağlı olarak artıp azalıyor. örgülerinden çok memnundum, yapan arkadaş sonraki süreçte de çok ilgili idi. gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim o sebeple. diğer iller içinse maalesef hiç bir bilgim ve deneyimim söz konusu değil.
 • topuz ve at kuyruğu hali hoş duran bi çılgınlık etme arzusu. sonra tabi ver elini "karıya bak saçını ne hâle getirmiş" mevzusu.
 • bir yandan istedigim bir yandan da saci kiriyor ayni sekilde kaldığı icin dediklerinden , tirstigim sac modeli. aslinda tam yazin yaptirmalik. ben yaptirdim hic de yipratmiyor, harika bir sey diyenlerin yesilini alirim.
  edit: yaptirmadim.
 • saçlarıma yaptırmaya karar verdiğim örgüdür. afrika örgüsünün zapt edilmesi zor saçlar için ortaya çıktığını okumuştum. günümüzde kadınlar daha estetik görünmek için tercih ediyorlar. gençler arasında yaygın olan bu örgü çeşidinin kullanışlı olmadığını düşünenler yeşillendirirse sevinirim.

  edit: yaptırdım çok güzel oldu en az 5 yaş gençleştim. çocukların ve genç kızların sevgilisi oldum. yolda yürürken herkes saçların harika diyor. her yaz yaptırabilirim. gerçi seneye rasta denemeyi düşünüyorum.
 • akıl kârı olmayan saç şeysi.

  evet estetik açıdan mükemmelliğin doruklarında dolaştığınız günler vaat ediyor. dün üç ayımızı doldurup yollarımızı ayırdık ve şunu söylemeliyim ki kesinlikle iki aydan daha fazla kullanılmamalı. avantajları cazip gelsede yolun sonuna gelindiğinde çekilen eziyet hiç de hafife alınacak cinsten değil. bir daha tövbe! saçlarımın yarısını keçeleşen dipler yüzünden küvette bıraktım. iyi düşünün, öyle hemen meyil etmeyin derim. paranıza da, vaktinize de, saçınıza da yazık.
 • (bkz: #73802005)