şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evet arkadaşlar öncelikle çok sinirliyim.belgeselci piçler için laflar hazırladım.bu hayvanların ölümü üzerinden para kazanan orospu çocukları ne olurdu ulan ilk iki belgeselin parasıyla bir köprü yaptırsaydınız.ama yoooo geç suyun başına çek vahşeti doldur cebini.
  gelelim projeye.basit ama etkili antilopların nehirden geçtikleri yere köprü yapıyoruz.kardeşlerim romalılar bizki yıllardır ezilenlerin yanında olduk.mazlumların sesi,gariplerin feryadı olduk bunu yapıp antilopları şerefsiz timsahlar dan kurtarabiliriz.
  öncelikle köprünün yapılacağı yeri belirleyeceğiz.bu kolay belgeselci piçlerin nehrin kenarında erketeye yattığı yeri tespit etmemiz lazım.bunun için bu katliamı tekrar tekrar seyredecek sinirleri sağlam arkadaşlara ihtiyacım var.benim yüreğim kaldırmıyor bu işi ben yaparım diyenler beni bulsun.
  sonrasında mühendis arkadaşlar devreye girip çizimleri yapacak.çok anlamam ancak en az 1000 antilobun geçebileceği sağlamlıkta olması gerek.sonuçta bunlar bir çeşit sığır tek tek geçmezler.gönüllü mühendisler göreve.düzgün bir şey olsun saçma sapan şeylerle gelmeyin.
  yasal mevzuatlar.halkla ilişkiler mezunu,diksiyonu düzgün,giyimine özen gösteren, prezantabl bayan arkadaşlar gidip mevzuat işlerini halledecek.doğru kişilerle temas kurabilirsek yıllık 5.000.000 antilop altı geçişler için devletten para bile alabiliriz.
  evet burdan startı veriyorum.mantıklı önerilere açığım.amacımız antilopların çilesini son vermek başarabiliriz.

  edito1:timsahlar ne olacak denmiş.bize ne amk balık falan baksınlar başlarının çaresine.zaten hiç sevmem timsah.

  edit2: timsahların önemli olduğu anlaşıldı.timsahçıların desteğini almadan proje ilerlemeyecek o yüzden eceliyle ölen antilopları nehre taşıyan ekipler oluşturulacak.mutlu musunuz timsahçılar.
 • "antilop köprüden geçerse timsah ne yiyecek?" diyerek çürüttüğüm önerme.
 • o timsahlar bütün yıl boyu bu günü bekliyor. yapmayın etmeyin. o antiloplarda tüyü bitmemiş timsah bebelerin hakkı var.
 • kaç tane köprü yaparsan yap, o antiloplar yine o sudan geçecektir. hadi köprüyü yaptın antiloplar da köprüden geçmeye başladılar. bu hayvanlar sudan geçerken acele etmeye alışkınlar, muhtemelen köprüden geçmeye çalışırken daha çok kayıp vereceklerdir.
 • edit: projeyi okumadan yazdım. timsahlar bunları yemesin diyeyse, ona bir şey diyemem. suyu oraya insanlar getirmediyse eğer, timsahların da doyması lazım.

  edit 2: projeyi şimdi okudum. belgeselde izlediği antiloplara acımış. onların da sayılarının böyle azalacağını bilip bol bol yavrulamaları falan gerekir. aynı zamanda sürü halinde bir arada davranarak kaybı en aza indirmenin de, düşenlerin ezilmeye başlamasıyla sonuçlandığını falan gördük. ama geyiklerin senede kaç yavru doğurduğunu ben bilmiyorum. belki timsahlar da çanta, ayakkabı olmamak için korunmalı.

  destek verilmesi, benzerleri (başka ülkeler için de) düşünülmesi gereken bir proje.
  hayvanların doğal göç yollarını kesintiye uğratan şehirleşme, yapılaşma insanların ayıbıdır. hayvanlara/bitkilere yaşanacak alan sağlamak bizim de birer canlı varlık olarak dünyaya olan borcumuzdur. bunu ahlakla olduğu kadar mantıkla, hayatta kalma güdüsüyle de ilişkilendirebiliriz. çünkü doğanın kendi dengesi, bizim ona verdiğimiz acının karşılığını bize yaşatacaktır. bundan kaçışımız, doğayı sömürüp kirletmekten çok ona yardım etmeye başlamamız ile mümkün olabilir
 • yanlış bir proje olacaktır.eğer allah isteseydi o köprüyü baştan yaratırdı değil mi?
 • ben fularli bir ekşiciyim. tv de de hep belgesel seyrederim. eğer bu köprü yapılırsa ben ne seyredeceğim ?

  (bkz: yokum diyor)
 • insanlarin vahsi hayvanlara yapmasi gereken tek yardim onlari oldurmemek ve yasam alanlarini kisitlamamaktir. onun haricindeki her caba, evrimsel surece ve dogaya mudahele etmektir ve insan irkinin tanri kompleksinin otesine gecemeyecektir. cunku insanlarin vahsi yasama bu tip mudaheleleri bir zaman yolcusunun gecmise gidip tarihi degistirmesi gibidir, hesaplanamayacak kadar cok degiskeni olan kaotik bir sisteme yapilan mudahele demektir. stak trekteki prime directive felsefesini benimsemek lazim bu konuda bence. yanlis anlasilmasin insanlarin kendi verdigi zarari telafi etmek icin bir kopru yapmasini anlayisla karsilarim mesela otoyollar yuzunden goc yollari engellenen hayvanlara kopru yapmak vs gibi. ama dogada bir hayvan turunun hayatta kalma ve ureme sansini arttirirken digerlerinkini azaltacak her duzenleme favoristismdir.
 • projeye destek veririm fakat burada timsahları da düşünmemiz lazım.
  nacizane fikrim timsahlara buradan hazır et götürülmesi. bu sayede hem antiloplar kurtulur hem de timsahlar aç kalmaz.
  edit: hazir et nedir diyip dalga geçiyor malın biri. ağaçta yetişen et türü işte.
 • geçiş garantisi olmadan yapılması kaydıyla desteklediğim proje. sonuçta köprüyü kullanmayacak olan antiloplar da var.