şükela:  tümü | bugün
 • amanos dağlarında yaşanan çatışmaya karşılık atış yapılıyordur muhtemelen, çok büyümeyecektir.

  afrin'de rejim ve ypg muhaliflerle fırat kalkanı birlikleri arasında duvar olarak bulunuyor, oradan bir hat açılmasına rusya ve rejim müsade etmeyecektir. karışık bir denklem var.
 • yemez. anca rakka'da, bab'da ve musul'da abd ve rusya'nın maşası olur bizden.

  burnunun dibindeki tal abyad, kobani ve resulayn'a bir tane torpil atamayıp askerleri ile pkklıların karşılıklı sınırda nöbet tutmasına göz yumanlardan beklemeyin böyle şeyler.
 • al monitor'da okuduklarıma göre, zaten çoktan rusya'nın suriye'ye yapacağı kıyakların gerçekleşmesi için gerekli hamlelerin yapılması için gerekli piyon durumuna düşmüşüz. saldır olum komutunu yerine getiren şanlı ordu.

  https://goo.gl/oeyiha
  according to sdf sources, russia has now warned the ypg that unless it allows sryian regime forces into tal rifaat, it cannot guarantee protection against a turkish grab.
 • kısa süre içerisinde başlayacak gibi duran operasyon.

  olması güzel fakat, rusya ile koordineli şekilde rejim ile anlaşmalı olarak yapıyoruz bunu. aslolan elbette milli çıkarlar. herkesle ittifak yapılır. fakat pkkyı bir ittifak sonucu vurabilmek kötü. üstelik afrin'i temizlemiz yetmiyor. tel abyad'tan girip o koridoru yaramıyorsak, arap pınarı'nda haseli'nde vuramıyorsak afrin'de vurmamız önem kaybediyor.

  fırat'ın batısı bir illüzyon. sanki batısını temizlesek doğusunda bir sorun olmayacak gibi yansıtılıyor. fakat durum bu mu? yani fırat'ın doğrusundaki pkk devleti bizim için sorun değil mi?
 • https://i.hizliresim.com/g0zyqv.jpg

  ilk etapta tel rıfat ve minnig havalimanının doğusunda kalan kısma harekat yapılacağı düşünülüyor. çünkü pkk/ypg buradan çok fazla sızma girşiminde bulunuyor ve fırsat buldukça azez'i bombalıyor.

  rusya ateşkesi gözlem askerlerinin büyük kısmının üslerini boşaltıp, halep'e çekildiği söyleniyor. anlaşılan ruslar da operasyona yeşil ışık yakmış. bence ortam son derece müsait, bu fırsatı kaçırmak büyük ahmaklık olur.
 • fehim taştekin'e göre fırat kalkanı'ndan farklı olarak, gerçekleşmesi halinde uluslararası kamuoyunun sessiz kalmayabileceği müstakbel operasyon. mevcut iktidarın yanlış dış politika seçimleri ne yazık ki operasyonu türkiye'nin güvenliği açısından gerekli kılıyor. ancak mevcut iktidarın ve tsk'nın nevcut üst kadrolarının bu operasyonu ve ondan daha önemlisi operasyonun sonrasını doğru yönetebileceğine dair şüphelerim var. üstelik dünya kamuoyunu ikna etmek yerine, iç kamuoyunda safları sıklaştırmak amaçlı bir iletişim dili geliştireceklerinden yana şüphem yok. umarım 20 yaşında askere gönderilen gencecik insanlarımız boş yere can vermezler
 • yalan oldu sanıyoruz.
 • yakında tel rifat bölgesine bir harekat yapılarak afrin operasyonuna başlanmış olacak. bu konuda görüşmeler sürüyor ve ruslar buna izin vericek. bölge halkı da pkk'nın taban bulduğu kritik bir bölge. adamlar bugün 1000 kişi ile öcalan'a özgürlük yürüyüşü yapmışlar.

  `http://syria.liveuamap.com/…rn-to-protest-isolation`

  ayn el arap'da veya başka bir bölgede olmuyor bu yürüyüş dikkatinizi çekerim. buranın kontrolü türkiye'nin ilelebet payidar kalması için elzem.
 • (bkz: ver mehteri)