şükela:  tümü | bugün
 • amanos dağlarında yaşanan çatışmaya karşılık atış yapılıyordur muhtemelen, çok büyümeyecektir.

  afrin'de rejim ve ypg muhaliflerle fırat kalkanı birlikleri arasında duvar olarak bulunuyor, oradan bir hat açılmasına rusya ve rejim müsade etmeyecektir. karışık bir denklem var.
 • yemez. anca rakka'da, bab'da ve musul'da abd ve rusya'nın maşası olur bizden.

  burnunun dibindeki tal abyad, kobani ve resulayn'a bir tane torpil atamayıp askerleri ile pkklıların karşılıklı sınırda nöbet tutmasına göz yumanlardan beklemeyin böyle şeyler.
 • al monitor'da okuduklarıma göre, zaten çoktan rusya'nın suriye'ye yapacağı kıyakların gerçekleşmesi için gerekli hamlelerin yapılması için gerekli piyon durumuna düşmüşüz. saldır olum komutunu yerine getiren şanlı ordu.

  https://goo.gl/oeyiha
  according to sdf sources, russia has now warned the ypg that unless it allows sryian regime forces into tal rifaat, it cannot guarantee protection against a turkish grab.
 • kısa süre içerisinde başlayacak gibi duran operasyon.

  olması güzel fakat, rusya ile koordineli şekilde rejim ile anlaşmalı olarak yapıyoruz bunu. aslolan elbette milli çıkarlar. herkesle ittifak yapılır. fakat pkkyı bir ittifak sonucu vurabilmek kötü. üstelik afrin'i temizlemiz yetmiyor. tel abyad'tan girip o koridoru yaramıyorsak, arap pınarı'nda haseli'nde vuramıyorsak afrin'de vurmamız önem kaybediyor.

  fırat'ın batısı bir illüzyon. sanki batısını temizlesek doğusunda bir sorun olmayacak gibi yansıtılıyor. fakat durum bu mu? yani fırat'ın doğrusundaki pkk devleti bizim için sorun değil mi?
 • samimiyetine inanmadığım operasyondur.

  ister örümcek hissi, ister sallama...
  gerçek görünürden farklı muhtemelen.
  bence bizim siyasi liderler görünüşte operasyon çığırtkanlığı yapsa da, kapılar ardında "türk kamoyu beni suriyeye itiyor, gündem değiştirmekten helak oldum, çabuk araya abd, rus, suriye askeri filan bariyer koyun, kürt kardeşlerimi koruyun:(((" diyor.
  menbiçte, hatta bütün suriyede olan buydu.
  başka bir açıklaması yok bunun.

  ha gerekli mi? sanırım evet.
  amanoslara sızan kürdofaşistler afrinden gelmekte, tabanları, kampları, lojistikleri orda. kısaca yeni kandilleri ora.
  lakin biz oraya askeri harekat düzenlesek, 80-160 bin pkk sempatizanı gene 7/24 küfrettileri türkiyeye sığınacak
 • https://i.hizliresim.com/g0zyqv.jpg

  ilk etapta tel rıfat ve minnig havalimanının doğusunda kalan kısma harekat yapılacağı düşünülüyor. çünkü pkk/ypg buradan çok fazla sızma girşiminde bulunuyor ve fırsat buldukça azez'i bombalıyor.

  rusya ateşkesi gözlem askerlerinin büyük kısmının üslerini boşaltıp, halep'e çekildiği söyleniyor. anlaşılan ruslar da operasyona yeşil ışık yakmış. bence ortam son derece müsait, bu fırsatı kaçırmak büyük ahmaklık olur.
 • büyük bir ihtimal astana görüşmesi sonrası başlayacak operasyondur. rusya bölgeden çekildikten sonra havadan ve karadan saldırılarla türkiye operasyonu çok hızlı bir şekilde bitirebilir.

  esas mevzu menbiç bölgesinde. amerika bu bölgenin boşaltılması sözünü tutmadı, aksine rakka bahanesiyle yığınla sevkiyat yaptı. bu da yetmedi suriye'nin güneyinde konuşlanan amerikan destekli öso askerlerinin büyük bir bölümünü pyd saflarına kattı. hatta bu güney bölgesindeki öso askerleri israil tarafından da sağlam korunmaktadır.

  sanırım türkiye kendi içinde 3 parçadan oluşan öso'nün sadece türkmen ve suriyeli askerlerini desteklediğini, geriye kalan. el nusra ve amerikan destekli öso askerlerinin arkasında olmadığını rusyaya sağlam izah etmiş olmalı ki. idlib bölgesinde ortak çalışmalar yapılmaya başlandı. (ayrıca burada ortak bir üs bile konuşuluyor)

  sonuç olarak afrin operasyonundan çok sonrası olan menbiç operasyonunun önemi daha büyüktür.

  amerika bu bölgede bir kürt kantonu kuramayacağının zaten farkıda. hatta bu sebepten dolayı suudi krallarıyla ilişkiler kurarak katar olayları patlak verdi ve katar jet hızında türkiye'den destek aldı.

  tüm dünyada, ekonomi ve sahada çok ciddi bir savaş yaşanmakta. belki de uzun zaman sonra ilk defa amerika'nın bir orta doğu planı sekteye uğruyor ve bu yüzden aşırı saldırganlaşıp, yıllardır gizli kapaklı yaptıkları işleri bile ulu orta yapıyorlar.

  çok ülke bu topraklara geldi belkide devlerden biri yıkılınca bir çoğu saf değiştirecek yada kendilerini olayın dışında tutacaklar ama tarih yıllar sonra bu savaşın adını 3. dünya savaşı koyacak

  bir tarafta
  abd-israil-almanya-suudi arabistan

  zoraki yancılar (çeşitli terör olaylarıyla yada ekonomik zorunluluklarla destek vermek zorunda kalanlar)
  (avustralya-fransa-belçika-danimarka-norveç-kanada)

  diğer tarafta
  rusya-türkiye-ingiltere-iran
 • yakında olacak olan operasyondur. şu siteden yakından takip edebilirsiniz.
  https://sinirotesihaber.com/
 • fehim taştekin'e göre fırat kalkanı'ndan farklı olarak, gerçekleşmesi halinde uluslararası kamuoyunun sessiz kalmayabileceği müstakbel operasyon. mevcut iktidarın yanlış dış politika seçimleri ne yazık ki operasyonu türkiye'nin güvenliği açısından gerekli kılıyor. ancak mevcut iktidarın ve tsk'nın nevcut üst kadrolarının bu operasyonu ve ondan daha önemlisi operasyonun sonrasını doğru yönetebileceğine dair şüphelerim var. üstelik dünya kamuoyunu ikna etmek yerine, iç kamuoyunda safları sıklaştırmak amaçlı bir iletişim dili geliştireceklerinden yana şüphem yok. umarım 20 yaşında askere gönderilen gencecik insanlarımız boş yere can vermezler