şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yok daha memeler!

  "çankırı'nın atkaracalar ilçesinde bulunan ve her savaş zamanında sayısı azalan "asker balıklar"ın afrin'e gittiği düşünülüyor.

  efsaneye göre, kurtuluş savaşı sırasında kaybolan asker balıklar savaş bittiğinde üzerlerindeki yaralanmalardan dolayı isimlerini asker balıklar olarak alıyor. atkaracalar ilçesi ılıpınar mahallesi'nde yıllardır halkın kutsal olarak gördüğü asker balıkların sayısı azaldı. asker balıkların afrin'de zeytin dalı harekatı'na gittiği düşünülüyor.

  "afrin'e gitmiş olabilirler"

  asker balıklara bakan ve oraya gelen ziyaretçilere bilgilendirmede bulunan ahmet öztürk balıkların türünün henüz tespit edilemediğini aktararak, "buradaki balıklara asker balıklar denilmesinin sebebi kurtuluş savaşı başladığında burada 8 ve ya 10 balık kalmıştı, savaş bittiğinde balıklar yaralı olarak burada göründüler. bu balıkların türü araştırılıyor, henüz bunların türüne rastlanamadı. urfa'daki balıklı göl'deki balıkların aynı türde olduğu görüldü. burada balıklarda ölenler de var ama yavrularıyla bu sayısı sabit tutuyor. buranın suyunun 600 metre derinlikten geldiği ve bir değirmenlik suyun araziye akıyor. burada sürekli suyun tahlilleri yapılıyor, balık olduğu halde mikrobik bir maddeye rastlanılmadı. suyunda mantar sedef gibi cilt hastalıklarına faydalı olduğu yüzlerce kişi tarafından kanıtlanıyor. bunu sebebini de bir profesör şöyle açıklıyor: su yer altından gelirken mineral madde getirdi. bir de balığın salgıladığı yağdan oldu. tabii şifa mevla'dan. buradaki balıkların sayısı 600 olduğu yıllardan beri tespit ediliyor. ama şua ara sayıda bir azalma olduğunu gözlemledik. belki afrin'e gitmiş olabilir. çünkü yıllardan beridir asker balıklar adını aldığında biliniyor. kurtuluş savaşı başladığında 8 veya 10, 1974'de yarıya yakını gibi bir azalma hissediliyor ama azalmanın nedeninin ne olduğu şu anda tespit edilmiş değil. ama insanoğlu içinde bir şüphesi afrin olayı var oraya da gitmiş olabilir diye düşünülüyor" dedi."

  kaynak : http://m.haberturk.com/…p?__twitter_impression=true