*

• afrika asilli amerikali. zencinin irkci olayan ifadesi, kibarcasi.
  • african american olarak da kullanılır.
  • ingilizce de zenci kelimesine karsilik dusen "nigger" ozellikle koleligin kaldirilmasindan sonra zencileri assagilamak icin kullanilmis. ozellikle siyah haklarinin savunmasinin koruklendigi 1950-1960'li senelerde bu kelimeye alternatif olarak "african american" deyisi (gwen'i referens alirsak ilk malcolm x tarafindan kullanilmis) uretilmis. nigger'in icerdigi assagilama tamamen kelime ile ozdestir, yani amerikadaki sosyal olusum ve amerikan dili arasindaki bir iliskidir. turkcedeki "zenci" kelimesi hic bir zaman (benim bildigim kadariyla) assagilama amaciyla kullanilmamistir. dolayisi ile zenci kelimesini kullanmak "politically incorrect" degildir. su durumda "zenci" kelimesi amerikadaki "politically correct" african american tabirinin tam karsiligi olmalidir. ben gidip de siyah irka sahip birisine zenci dersem "politically incorrect" olmam, cunku bu kelime hic bi zaman "politically incorrect" bir baglamda kullanilmamistir (nigger'in tersine). galiba kendimi tekrar etmeye basladim... sonuc olarak diyecegim sudur ki; ceviri yaparken kelimelerin bodoslamadan bire bir karsiliklari yerine, sosyal iceriklerini de goz onune almak gerekir, yoksa yapilanin "kicina tekmeyi basacagim, seni anne sikici" tarzi cevirilerden bir farki kalmaz.
  • malesef özelikle 1960'lı yıllarda sonları kötü olmuştur.
    (bkz: malcolm x)
    (bkz: martin luther king jr)
  • afrika kökenli abdlilere verilen ad.

evet bunların ataları çok kötü koşullarda yaşadı. işkence gördü köle oldu. ama şu an yasalar önünde herkesle eşit haklara sahipler. önemli olan bugün. geçmişle yaşayarak kimse bir yere varamaz.

bugün bu arkadaşların elinde abd vatandaşlığı gibi harika bir imkan var. refah bir ülkede yaşıyorlar. bir işe girseler en kötü saati 15 dolar alırlar. sonuçta göçmen değiller en az 15 dolar kazanabilecek bir işi kolayca bulurlar. biraz aklını kullanan gelirini artırmanın yollarını bulacaktır.
    ama işte bu zencileri ben anlayamıyorum. köle olan atalarına tepki olurcasına bir çoğu çalışmayı reddediyor ve sefil bir hayat yaşıyor. 2004 yılında abd'ye giden bir akrabam şu an new york'ta milyoner. türkiye'den giden bir insan bunu başarabilirken zencilerin böylesine bir hayat yaşıyor olmasını çok saçma buluyorum.
  • afrika kökenli amerikalıları sahra altında ki afrikalılardan ayıran önemli farklardan biride , genetik olarak %15-20 hatta 30 avrupalı ( büyük oranda kuzey) olmaları.

edit : imla
  • "zenci" ifadesinin yerine kullanılan terim.

karşındakini incitmemek, aşağılamamak adına türetilen kelimeler bana hep backgroundda o "asagilama" ifadesini taşıdığını düşünüyorum. yani onun yumuşadığını düşünmüyorum. sadece o dönemin kelimeye bakışını değiştiriyorsun. paradigma değişmiyor.

mesela fakir, yoksul yerine " dezavantajlı grup" demek, günün bakışını değiştiriyormuş gibi görünse de gelecekte o terime alışıldığında da "fakir" demekten farkı kalmaz.
  • 200 yıldan beri amerika’ya köle olarak afrikalı hiçler.
    yeni dünyada hep ezilen oldular. avrupalı uluslar kızılderilileri yok dip topraklarını ellerinden aldıktan sonra afrika’dan kara insanlar getirerek dünyanın en büyük ekonomisini ve yine dünyanın en demokratik devletini -yersen- kurdurmuşlardır.

kara insanlara verilen tek kimlik, afroamerikan.
  • üzerine düşünülesi bir yazı için :

tık
hesabın var mı? giriş yap