şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilim adamlarımız üşenmemiş genetik moleküler çalışmalar sonrası keşfetmişlerdir ki ilk plasentalı memeli hayvanlar tarihin bir cilvesiyle 2 ye ayrılmışlar. nedeni yaklaşık 105 milyon yıl önce * afrika kıtası diğer toprak parçalarından * ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. bu ayrılma esnasında afrika ormanlarında yaşayan bir böcek yiyici dünyanın diğer yerlerindeki tüm memelilerden izole oldu. ve böylece afrika topraklarıyla sınırlı bir kendi içinde evrim süreci başladı. memeli plasentalılar grubu bu yüzden 2 ye ayrıldı :
  1-afrotheria
  2-exafroplacentalia (exo dışında demek, yani afrika dışındaki plasentelılar anlamında ki biz insanlarda bu sınıfa aitiz)

  bu afrotheria aşiretinin ilk atası yaklaşık 80 milyon yıl boyunca öyle bir evrimsel çeşitlilik oluşturdu ki şimdi sayacağım türlerin 100 milyon yıl önce tek ortak bir atası olduğunu söylemek inanılmaz şaşırtıcı olacaktır.

  1-deniz inekleri
  2-karıncayiyen,
  3-yer domuzu (aardvark )
  4-filler
  5-hyrax (kır sıçanı)
  6-fil sivri faresi

  en küçükleri sadece 5 gr ağırlığa ulaşan küçük uzunkuyruklu tenrek (microgale parvula) ve en büyükleri ise ağırlığı 5 tona kadar varabilen afrika filidir (loxodonta africana). genetik benzerliklerin yanında dikkati çeken ortak özelliklerinden birisi burunlarının uzun ve çoğunlukla hareket ettirilebilir olmasıdır. bir diğer ortak bahtsızlıkları ise taşaklarının olmayışı. evet ortak ataları gece beslenmeyi seven pek hareketli olmadığı için vücudu pek de ısı üreten bir memeli diildi. bu yüzden günümüzde bu neslin zavallıları taşaksız (testis torbası yok) gezer. çünkü ataları yüksek ısı üretmediği için vücutlarında (böbrek yanında genelde) kalmasında bir sıkıntı yoktu testislerinin. ama bizim afrika dışı atamız senozoik dönemin yeni oluşan karasal iklimi ve kırsallarında koşturmaya başlayınca , artan vücut ısısı karşısında yumurtalıkların dışarda kalması bir zaruret haline geldi.