• öncelikle afşin-elbistan termik santralleri hakkında birkaç düzeltme yapalım:
    - şu anda sadece a ve b santralleri mevcuttur. her ikisinde de dörder ünite olup, ilk a santralinde 4 baca, ikincisinde 2 baca vardır. daha güçlü bir santralde neden daha az baca vardır sorusu, a santralini kuran amerigalıların "nasıl soktuk boruyu" cevabı ile anlamını yitirir

- personel sayısı, her bir santral için binlerle ifade edilir. ancak bu sayı santralin işletilmesi için değil, politikacıların oy kazanması içindir. mesela b santrali henüz deneme üretiminde ve çok az sayıda insan ile çalıştırılabiliyor. b santrali tamamen eüaş'a devredilise kaç kişi oraya akacak merak ederim. dip not: mitsubishi bu santrali işletmek istiyormuş, haydi hayırlısı.

- maaşlar mevzusu. bilen bilir, devlet sektöründe işçi ve memur diye komik bir ayrım vardır. işçiler yılların kazanımı olarak yüksek maaşlarla çalışırlar ve bu da memurlara doğal olarak batar. ancak sorunu işverende değil de kendisi gibi çalışanlarda bulmaları sonucu aralarında bir çekememezlik vardır. bir işçinin maaşı, ek gelirlerle birlikte 2.000 ytl'yi bulur ve hatta geçer. mühendis kardeşler ise 1.000 ~1.200 ytl arasında dolanır, dururlar.

- ancak işin bir de özel sektör kısmı var. işte burada ayna takla atar ve burada asgari ücrete talim eden, çoğu sigortasız, işveren istediği anda işten çıkabileceğine dair kağıt imzalamış kişiler görürüz. işin bir de iş güvenliği yanı vardır ki, ayrı bir rezalet konusudur. b santralinin inşası esnasında kaç kişinin hayatını kaybettiğini ordakiler de saymıyordur artık.

- peki bacalardaki filtre durumu ne? efendim a santralinde durum evlere şenlik. a santrali miminum yükte çalıştırılıyor olsa bile çevreye insanın genzini yakan bir duman çöküyor. özellikle rüzgarsız havalarda insan çoğulhan ve civarında nefes almak zorlaşıyor.

- ya b santrali? b santralinde fgd denilen "flue gas desülfürizasyon (heyt babalar be, türkçe'ye bak) ünitesi var. üretilen enerjinin yaklaşık 100 mw'ını iç eden bu ünite ile bacalarda su buharı ve çok az dumar çıkarken, ortaya çıkan kül alçı fabrikalarına gönderiliyor (tabi bu külün tamamı taşınamıyor, dolayısı ile çevreye ve insanlara zarar vermeye devam ediyor).

iyi de ne olacak bugüne kadar a santralinden zehirlenenler, kanser olanlar? pardon hangi ülkede yaşıyorsunuz acep? üç gün sonra sağlık ya da sanayi bakanı gelir, oradaki havanın ne kadar temiz olduğundan, kendisinin bu temiz havadan çok etkilendiğinden bahseder, arada santrallerin bölgede yaşayanlar için ekmek kapısı olduğundan, kapatılırsa şu kadar kişinin işsiz kalacağından bahseder, biz de yeriz. iyi uykular efendim..
  • 03.06.2002 tarihinde öğrendiğim acı gerçeğe göre yukarıda bahsetmiş olduğum arızanın bedeli 22.000.000 (yazı ile yirmiikimilyon) euro...üstelik bu para çıkma*, almanya'daki bir nükleer santraldan sökülüp getirilen bir generatör için ödeniyor...zira yenisi 60.000.000 euro gibi bir fiyatmış...bir de dördüncü ünite olmadan çalışmanın getirdiği ekstra zararlar ve kayıplar var ki, onları hesaplamaya benim hesap makinem el vermiyor...unutmadan ekleyelim, bu para biz sevgili ülkem vergi ödeyenlerinin cebinden kuş olup uçup gidecek yad ellere, başkasının cebinden değil...

neyse efendim, şu anda afşin elbistan termik santrali'nin ön bahçesinde bulunan, görenleri "hangi kudret bunu bu hale getirebilir ya rabbi" dedirten ve bence ülkem mühendisliği, işletmeciliği açısından yüz karası olarak tanımlanabilecek dördüncü ünite için gerekli mercilere "termik santrallerde kömür kazanlarında çalışanız emi" diyorum, başka da bir şey demiyorum...
  • ya işte böyle efendim, bu nadide santralimiz halen çalışmakta ve etrafına zehir saçmakta.. amma velakin tüm afşinelbistansevmezgillere kötü bir müjdem* var; zira hem yeni yapılan b ünitesinde filtre sistemi adam gibi olcak, hem de eskisine benzer bir filtre takılacak, bölgedeki kanser oranı düşcek, ölümler azalcak, memleketteki afşinli, elbistanlı popülasyonu artcak (valla üzgünüm, billa üzgünüm)..
  • bana taşeronun taşeronu konusunda hayatımın deneyimi yaşatmış yerdir efendim burası..

h.a.* - montajda şu bu hataları yapmışsınız, şunlar bunlar olmalıydı, bik bik bik vik vik vik cik cik cik, hadi düzeltin bakalım..
    mhi*: o bizim sıkopta değil, babcock bakcak
    babcock : o bizim sıkopta değil, gtt bakcak..
    gtt* : o bizim sıkopta değil, bergsan bakcak
    bergsan: o bizim sıko..

h.a.*: eeh eytere bea, sikicem sizi de sıkopunuzu da, gadanallahhhhhh..
    hep bir ağızdan: ay ay ay kaçın müyendiz beyğ dellendi..
  • santrallerin teksas'ı olarak bilinir. sendika ve işçi kraldır, burnundan kıl aldırmaz.
  • afşin elbistan termik santrali filtresiz çalıştığı için anayasa mahkemesi kararıyla yılbaşından itibaren kapalıydı ancak bugün itibariyle yeniden faaliyete başlamış ve nasıl oluyorsa çed raporu çıkmış. üstelik kömürle birlikte kireç suyu yakılarak dumanı beyaz göstermeye çalıştıklarına dair ve daha zehirli bir gaz salınımı olduğu yönünde iddialar var. çevre ve şehircilik bakanının acilen bu konuda açıklama yapması elzemdir. elbistanlı chp milletvekili sn. ali öztunç konuyu twitterda gündeme getirdi bugün. çelikler holding binlerce insanı göz göre göre zehirliyor. hiç kimse - ben de dahil- artık ailesinden birinin kanser olmasını ve gözünün önünde ölüp gitmesini istemiyor.
  • erg şirketi'ne yirmi yıllığına kiralanacak olan devlet kurumudur. özel şirketin yıl başıdan önce tamamen devralacağına dair söylentiler dolaşmaktadır.

özelleştirmeden ötürü geçen yıllarda 3000'in üzerine olan işçi sayısı şu sıralarda 1100'ün altına düşmüştür. işletmedeki memur sayısı 300'e yakındır. mühendis sayısı ise 87'dir.
    bu mühendisler;
    maden 33, makine 19, jeoloji 14, elektrik elektronik 10, harita 4, kimya 3, inşaat 2, bilgisayar 1, mekatronik 1 şeklinde dağılım göstermektedir.
  • afşin ve elbistan ilçelerine hemen hemen aynı uzaklığa kurulmuş termik santral(herhalde her iki ilçeye de mavi boncuk dağıtmış yetkililer)...kurulu gücü 4x340 mw olmasına rağmen türbinlerden biri, mükemmel bir işletmecilik örneği (bakım işlerini özelleştirmek) ile havaya uçmuş durumda...bu arıza nedeni ile tahmini 15.000.000 euroluk bir maliyet hesap edilmekte...kalan 3 ünite tam yük ile (yaklaşık 340~350 mw) çalışıyorlar...ancak bacalara filtre takılmadığından ciddi bir hava kirliliği tehlikesi mevcut..bu konuda en iyi örnek "yatağan termik santrali" ve "yatağan" da yaşananlar olacaktır...

afşin-elbistan arasındaki bölge linyit kaynadığından ikinci bir santral da yapım aşamasında...bu ikinci santral 4x360 mw olacak ve büyük bir ihtimalle 2004 sonunda devreye girecek...ancak her iki santralde soğutma suyunu ceyhan nehrinden aldığından, nehrin kuruma tehlikesi ile karşı karşı olduğu söyleniyor...
  • afşin çöllolar kömür havzasında meydana gelen göçüğün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen göçük altında kalan 9 işçinin cansız bedenleri hâlâ çıkarılamadı.

konu hakkında tmmob raporu
  • neden kimsenin dile getirmediğini merak ettiğim termik santral. depremin başından beri aklımda. yoksa çoktan işlevsizleştirilmiş miydi?

biri söylesin ne oldu bu santrele?
hesabın var mı? giriş yap