• sunuculuğu hakkında çok fikrim yok ama insani yönden çok iyi olduğu belli bir hanımefendi.

tokyo olimpiyatlarında okçulukta şampiyon olan mete gazoz'u konuk aldığı programda, konuşmalarında kekelemeler - takılmalar olan mete gazoza karşı çok anaç ve enerjik bir şekilde yaklaştı... bazı anlarda mete gazoz kelimeleri çıkarmakta zorlandı ve afşin hanım sanki yıllardır mete gazozla sohbet halinde ya da yıllardır kekeme bir birey hayatında varmışcasına dinledi - asla lafını tamamlamadı ve olağan şekilde sohbeti ilerletti... bu küçük gibi görünen bir nüans ama anlayan için bir insan hakkında çokça fikirler veriyor.
  • yayına çıkardığı ekmek üreticileri sendikası başkanı cihan kolivar "ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. ekmeği temel gıda maddesi saymıyorum. bizim toplum ekmek ile doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor." dediği anda müdahale eden kadın. ne yapacağını şaşırdı resmen ahahah ekmek parası değil mi afşin? ahajsdj adamın şivesine tipine falan güvendi heralde. cihan kolivar da istatistik vererek konuşan gayet aklı başında bir insanmış, burdan tebrik edelim. adamsın cihan abi.
  • cihan kolivar'ın tutuklanmasındaki en önemli rolü üslenen, resmen adama karşı devleti ve bazı kesimleri kışkırtan gazetecimcisidir. müdahale etmeden adamın söylediklerini dinleyip, gerekiyorsa katılmadığı yerleri belirtseydi, ne bu kadar sansasyonel bir hale gelirdi, ne de kendisi, bu vebalin altına girerdi. resmen, röportajcı dayılar gibi adamın kendini ifade etmesini engelledi. dediklerinin bağlamından koparılıp suçlanmasına neden oldu. ama bu yaptığı polis televizyonculuğu medya tarihine geçti. ileride iletişim fakültelerinde yaptığı okutulacaktır.
  • ekmeği kesmesi gereken ablamız. yanlış anlayıp keserek yemesin ama, zira o potansiyelde kendisi onu belirtelim sıfıra indirsin anlamında söylüyoruz.
  • tam bir habertürk çalışanı.

ekmekle karın doyurmamızın aptallığımızla ne alakası var di mi?

edit: sert ifade yumuşatıldı.
  • özel korumalı sitesinde rahatça oturabilsin, elektrik, doğalgaz zammından etkilenmesin, çocuğunu özel okula gönderebilsin, yılda 3 kilo bile ekmek yemeden proteini en sağlıklı şekilde alabilsin diye bugun ekmek üreticileri sendikası başkanı konuğunu susturmuş moderatör.
  • edit: dünün en beğenilenleri arasına gireceğini beklediğim bir yazı değildi. teşekkür ederim.

gelen mesajlara istinaden tekrar belirtmekte fayda var. konuğun kullandığı ifadenin doğruluğundan bağımsız yapılan müdahelenin ölçüsünü hatalı buluyorum.

ekmek konusunda gelen mesajlar oldu. amerika'da mısır, doğu asya'da pirinç, mezopotamya'da buğday, avrupa'da çavdar, toplumları ve kültürlerini şekillendirmiştir. belki pirinçle ekmek yapamazsınız ama buğday da ekmeğin tek girdisi değildir. günümüzün kürselleşmiş ticaret ağlarının mevcudiyetinde iddia edilen 3-4 katlık tüketim farkı sadece bu farklılıkla açıklanamaz. kaldı ki daha birkaç ay önce ukrayna'nın işgali neticesiyle gemilere yüklenemeyen tahıl yüzünden hangi ülkelerin açlıkla burun buruna geldiğini unutmayın.

————

birkaç senedir takip ettiğim bir sunucuydu. dünkü ekmek zammı yayınında ilk defa kontrolünü kaybettiğini gördüm.

belki tamamen kendi insiyatifinde olsa böyle çıkış yapmazdı. muhtemelen rejiden müdahale edip kulaklığına uyarı gelmiştir diye düşünüyorum. ama yayında olanların asıl sebebini unutmamak lazım.

programa katılan konuğun şivesi, diksiyonu sıradan vatandaş diye bilinen ve çoğu insanın aslında iktidar partisiyle örtüştürdüğü bir profile yakın olduğundan halktan birinin bu eleştiriyi yaptığı görülmesin diye sözü kesilmiştir. yoksa haftada iki üç kere habertürk'e gelen herhangi bir iyi giyimli, düzgün diksiyonlu konuk (mesela ersan şen) aynı yorumu yapsa bu dozajda bir tepki görmezdi.

konuğun ana argümanına gelirsek gayet de tartışılan mevzunun bağlamında diyebiliriz. gelişmişlik seviyesi yüksek ülkelerde gıda çeşitliliği ve buna ulaşım kolay olduğundan ekmek tüketimi daha düşüktür. üstelik ekmek daha kaliteli malzemeden yapıldığı için de hem daha lezzetli hem daha doyurucu hem de daha sağlıklıdır. zaten az tüketilmesinin bir sebebi de bu saydıklarımız.

konuğun söylemek istediği bu ülkelerde ve bu şartlarda zaten ekmek insan hayatında en zaruri şey olmadığından üreticinin de maliyetleri artarsa sattığı şeyin fiyatını zararına üretim baskısı olmadan ona göre ayarlayabileceği.

afşin yurdakul eğitimi ve deneyimi sayesinde konuğun demek istediğini anlayıp paraphrase edebilir. aptal toplum argümanına katılmadığını ve siyasetle ilgili söylediklerinin konuğun kendi yorumu olduğunu da belirtip sakince müdahalede bulunabilirdi. ancak bunları yaparken takındığı tavır tamamen hatalı ve altında yatan sebep de konuğun çizdiği sıradan profil ki bundan yukarıda bahsettim.

ben yayındaki tutumunu beğenmedim. kendimde yirmili yaşlarda gördüğüm aldığım eğitim kaynaklı bir kibrin kendime denk saymadığım insanlara davranışlarıma yansımasıyla benzerlik kurdum. yanlış da olsa bir argümana müdahale edilecekse biraz daha ölçülü olunmalı.
  • afsinin zaten amerikada okuduktan sonra haberturk'de calismasindan ne kadar vizyonsuz oldugu belli. yallah a habere afsin
  • (bkz: göt atması)’nı derinden yaşamış sunucu.

- ekmek aptallaştırır:
    iç ses: “hay sıçayım ya, daha yeni ev taksitine girmiştik”

- o yüzden 20 yıldır iktidardalar
    iç ses: “yok yok kesin kovdurcak bu amk adam, youtube’da filan para var mı acaba ya?”
  • programa çıkan konuk biraz gerçekçi şeylerden bahsetmeye kalkınca nasıl susturacağını şaşırmış sunucu.

konuk ülke güzellemesi yapsa tadından yenmezdi oysa.

misal bütün suçlu dış güçler, toptancılar, hökümetimiz çok kredi veriyor, elinden geleni yapıyor diye sadece bu ülkede çerçevesi çizilmiş şeyleri konuşsaydı konuk süper olurdu yayın.

bir de adamı manipüle etti. sabah ifade verecek muhtemelen adam.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap