şükela:  tümü | bugün
 • 40 dakika kadar önce ' ehh yeter ulan ' diyip küçük meyve bıçağı ile 2 çizik atıp üzerine tuz bastım bunun.

  en alt kattaki komşu çıktı kapıya az önce başıma birşey geldi sanmiş.

  not : 5.kattayim.
 • bu dertten mustariplere yardımcı olacak genel tavsiyeler listemi paylaşabilirim sevabına.

  biraz uzun ama ana başlıklar şunlardır.

  kesinlikle ağzınızın bakımı ve temizliği için içeriğinde sls yani sodium laureth sulphate etken madde olan diş macununu asla ama asla kullanmayın, bu madde diş macununu köpürtmeye yarar ve bu hastalığı tetikler mesela sensodyne vb markalar kullanabilirsiniz, ama sensodyne sprey diş macunu tüpü formundan uzak durun

  hastalık öncesi ve devamında domates, ceviz, patlıcan vb. yiyeceklerden uzak durun

  hastalık öncesi ve devamında cips, tuzlu kuruyemiş vb tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun

  hastalık öncesi ve devamında ağzınızı gargara suyu ya da karbonatlı su ile günde 5-6 defa çalkalayın ama gargara suyunu günlük olarak düzenli bir şekilde ağız içi bakımı için kullanmakta fayda var. marka olarak listerine tercimdir watson vb market markalarını denemedim lakin colgate marka gargara suyu kullanmama rağmen çıktı.

  neticede ağzınızın içi ne zaman kuruyorsa en kötü su için yada su ile çalkalayın zira kurudukça aft çoğalır

  hastalık öncesi ve devamında diş fırçanızı değiştirin. ayda 1 kez fırçanızı değiştirin ve fırçanızı gerekirse temiz kâğıt havluya sarın, sabit ve standart yerde tutmayın, ıslak ortamdan uzak tutun, hastalık çıktığı zaman dişlerinizi fırçalamayın mevcut diş fırçasını çöpe atın, dişlerini yumuşak ve yavaş hareketlerle fırçalayın, sert ve hızlı yaptığınız zaman komik ama ağız içi cilt sarsıntı geçirdiği için vücudun organizesinden geri kalarak bağışıklıktan düşüyor

  asitli yiyecekler yasak, sigara ve alkol bile tetikler kullanıyorsanız minimuma indirin

  karadut pekmezi ama iyi olanını alacaksınız ve yaraya bastıracaksınız, tedavi amaçlı hastalığın süresini biraz kısaltır ama gelecek ay çıkar çıkabilir.

  bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz özellikle kadınsanız daha dikkatli olacaksınız zira adet günleri öncesi yemek yeme alışkanlıkları bozulmamalı

  bunun kesin bir ilacı yok, doktoru yok, kesin çözümü yok sadece önlemler ve tedbirler var ayrıca bu genetiktir. cinsiyete göre şiddeti ve etkisi değişiklik gösteriyor mesela kadınlarda daha fazla etkili olabiliyor misal aynı adet günü gibi. bir ay çok şiddetli bir ay kısa sürede geçiyor.

  bu önlemlerle 5 yıldır sadece 6 defa çıktı, eskiden ayda 2 defa çıkardı su bile içemezdim.

  her şeyden önce rutin olarak ağız içi bakımınızı düzenli, temiz ve bakımlı olması önemlidir eğer ki kötü diş fırçalama, asitli tuzlu yiyecekler, gargara suyu kullanmamak, dudak kemirmek vb. diş, dil ve diş etinde travmaya neden olacak davranışlar yapılırsa hastalık devam eder.

  edit
 • doğrudan insanın beyninin ta ortasıyla kurdukları iletişim hatları ile bütün kafa nın zon zon zonklamasına yol açan. insanda dudağını kesip atma isteği uyandıran şeydir.

  tedavi için denenmiş ancak müspet sonuç alınamamış abartılı yöntemler:

  - karbonat basmak
  - limon damlatmak
  - karbonat basıp limon damlatmak
  - yara bandı yapıştırıp, sanki kuru bir yaraymışcasına rahat iyileşmesi için kuru tutmak
  - üzerine aspirin koymak

  tedaviyi kısaltan yöntemler

  -pyralvex (üretilmiyormuş, piraldyn olmuş adı)
  -karbonat gargarası (acıyı da alıyor)
  -kenacort (cam macunu gibi bişey, üzerinde süper bi mukoza tabakası oluşturuyor)

  oluşma sıklığını artırdığını düşündüğüm şeyler

  - çok fazla asidik şeyler yemek (bilhassa portakal)
  - süper ferahlatıcı sakızların aşırı kullanımı
  - süper ferahlatıcı diş macunları
  - sabah banyoları

  şaşırtıcı bir şekilde acısını katlayan şey:

  - domates
 • tedavisiz 7 günde, ağır ilaç tedavisi ile bir haftada geçen hastalık.
 • bu mereti kesip atsan yara kendisinden çabuk iyileşir.

  (bkz: sakın evde denemeyin)
 • eğer aynı anda bikaç tane aft çıkmışsa işte o zaman asıl kabus başlıyo demektir.(bi kere saymıştım 5 taneydi)hele hele dişlerinin dibinde çıkmışsa of ki ne of.günlerce yemek yiyemezsin.konuşurken bile acır o minik beyaz yaralar.halsiz düşürür insanı.hiçbişey yapıcak gücün kalmaz.feci bişey yaa.
 • 3 tane birden çıkınca cehennemi yaşatıyormuş bunlar. öyle spesifik yerlerde çıkmışlar ki dilimi oynatamıyorum. koduklarım fizibilite etüdü mü yaptınız lan. kim verecek bu ağzın hesabını, sıvıyla besleniyorum 38 dakikadır. yarına kadar geçmezse üzerime gazete örtün.
 • damak veya yanak icinde yarik seklinde hafif apseli olan yara cesidi..vitamin eksikliginde veya bagisiklik sistemi zayifladiginda ortaya cikar..ayrica genetikte bisidir bu yani ailede varsa sizde de olur, tekrarlanir donem donem bunyeniz zayifladiginda..acaip aci verir bu, bazen konusurken bile, hele asitli veya tuzlu seyler kazara yenilirse adama hayati zindan eder..
 • ayrica stresten dolayi ciktigi da soylenir.
 • şu an itibariyle 3 tanesiyle birden savaş verdiğim feci şey. hele bir de en sevdiğiniz şeyler konuşmak, yemek yemek ve gülmekse gidin ölün.