• kayseri sucuğu daha çok et, afyon sucuğu daha çok yağ içerir. bu bağlamda kayseri sucuğu kahvaltıda, afyon sucuğu mangalda güzel gider.
    ikisi de tercihimizdir. (bkz: et giren yere dert girmez)
  • kayseri sucuğunu ve pastırmasını tüm türkiyeye tanıtan çoğunluğu ermeni olan kayserili sucuk ustalarıdır. tehcirden sonra o ermeni ailelerden geriye bir tek apikoğlu sucukları kaldı. her ne kadar üretim yerlerini kayseri'den istanbul'a taşısalar da aile şirketi olarak hala geleneksel kayseri sucuğu üretim metodlarına bağlı kaldıklarını düşünüyorum. o yüzden şukum kayseri'ye ve apikoğlu'na.
  • afyon'lu anne, kayseri'li babanın oğlu olarak bu konuda yeterince deneyim sahibi oldugumu düşünüyorum ve tercihimi afyon sucugundan yana kullanıyorum.

karşılaştırmadan bağımsız olarak afyon, türkiye'nin önde gelen gastronomi şehirlerindendir.
  • kayseri sucugunun havada karada galip çıkacağı versus.

dur dur dinle bi. ne afyonluyum, ne kayserili. tamamen objektif bir tespit.

simdi neden böyle diyorum?
    cevap : jeopolitik ve de coğrafik konum.

bu afyon denen yer angara, izmir, istanbul, antalya dortgenin tam ortasında. haliyle her yaz tatile giden insanlara itelemek icin birsey bulmak lazim di mi?

ilk başlarda evet basardilar bunu, sonra talep o kadar artti ki, bokunu çıkardılar kalitenin.

elle yapılan o lezzeti sucuklar gitti, endüstriyel tirto ürünlere dönüştü afyon'da yapilan. hatta son zamanlarda iyi firmaların ürünlerinde bile ayıplı üretimler lab. testleri ile kanitlandi. ayrıca afyon'da zottirik tesislerinden aldığım ürünün aynısını cok daha ucuza karfur'da gördüm arkadaş.

neyse, afyon'a sucuk konusunda cok kirginim.
  • kayseri akıllı tüccarlara sahip. ülkenin en iyi pastırması kastamonu'da, en iyi sucuğu ise afyon'da iken; sucuk da deseniz, pastırma da deseniz ilk akla gelen kayseri oluyor.

ha kayseri'nin sucuğu, pastırması kötü mü? asla değil. ama en iyisi değil.
  • kayseri sucuğunda baharat yersin, afyon sucuğunda et yersin

yalnız afyon sucuğundan bahsederken cumhuriyet diyenler var, şaka mısınız olm? cumhuriyet 2000lerin başına kadar iyidi, artık yenilecek gibi değil, adam gibi sucuk yemek istiyorsanız itimat alacaksınız.
  • ikisini de tatmış biri olarak tabii ki afyon sucuğu
  • kaybedeni vatandaş olan karşılaştırma.

maalesef türkiye' nin genelinin sofrasına ne afyonun, ne de kayseri' nin sucuğu konmaz. en fazla pazarda satılan, benim talaş sucuğu dediğim türden, sucuğa şekli dışında hiçbir şeyi benzemeyen, acayip karışım konur.
  • polemiğe girmem, yer geçerim.
  • tecrübeyle sabit bir karşılaştırmadır: kayseri'nin adı, afyon'un tadı.

(bkz: şahin sucukları) vs (bkz: cumhuriyet sucukları)
hesabın var mı? giriş yap