şükela:  tümü | bugün
 • müge anlı'nın ortak iş alanı
 • denizli'yi de katarsanız iç ege'yi oluştururlar. yörük diyarıdır.
  afyon ve kütahya sosyo-kültürel olarak iç anadolu'yla benzeşirken; uşak ege bölgesi'nde oluşunun hakkını diğerlerine göre biraz daha fazla verir.
 • sandıklılıyım. bilmeyenler için afyon'un güney ilçelerinden birisi. 7 yaşıma kadar yaşadım sonra ailem izmir'e göçtü. hala gidip gelirim.

  zamanında frigyalılar yaşamış, sonra bir başkası gelmiş, selçuklu gelmiş, dulkadiroğulları gelmiş, türk gelmiş, rum gitmiş, rum gelmiş türk gitmiş. cizre'den van'a, çankırı'dan antalya'ya memleketin bir çok noktasına gittim. uşak-kütahya- afyon üçgeni kadar içimi cız ettiren başka bir bölge yoktur benim için. tarihini bildiğimden mi bilmem. memleketim olduğundan mı bilmem.

  sandıklı'da ananemin evi tepedeydi, tüm ovayı görürdü. güneş batmaya yakın çok güzel görünürdü. tüm çocukluğumu o balkondan güneşin batışını izleyerek geçirdim. sonra zamanı geldi evlendim eşim ile izledim güneşin batışını aynı balkondan. patates tarlalarını gösterdim, çiğiltepe yönünü gösterdim. reşat çiğiltepe'nin anıt mezarı hala durur sandıklı mezarlığının tam ortasında. en önemsiz dini günleri kutlayıp büyük taarruz'u, zafer bayramını kutlayamayan bir belediye başkanına sahip olsa da sandıklı insanı fatihasını esirgemez şehidinden.

  neyse ne diyordum. bu üç şehrin ortak noktası bozkırdır. uçsuz bucaksız bozkır. yazın izmir'den afyon yönüne giderken kula rampalarını geçince hava serinler. klimayı kapatır camı açarsınız, klimaya gerek kalmamıştır artık. bozkırın yazın farklı bir kokusu vardır. otu yakan gündüz güneşi farklı bir koku çıkartır ortaya ta genzinizi yakar. çoğu kişi için bildiğin ot kokusu olsa da her geçişimde içimden "ha şurada ölüp gömülsem hiç gocunmam." diye düşünürüm. toprak mı çekiyor artık bilmem.

  güzeldir lan üçü de. insanı da güzeldir. her yer kadar yavşağı da vardır, ama çok şehirden fazla şehidi de vardır işte. tarhanasına kurban olduğum.

  afyon'un girişindeki yazı ile bitireyim entry'yi:

  cumhuriyet’in kazanıldığı topraklardasınız.
 • egenin (d)incisi.
 • uşak'ın bu listeden çıkartılması gerekiyor. burda her ne kadar gömülse de manisa'dan vs. daha moderndir uşak. kimse kimseye karışmaz, din tartışması vs. kolay kolay yaşanmaz.
 • ege'nin büyükşehir olmayan üç ili.

  uşak'ta öyle ya da böyle bi' ege havası vardır şehir yaşamının ama kütahya, hele afyon'da "ege"den iyice uzaklaşırsınız, hem maddi hem manevi.
 • afyon da okuyan uşaklı bir sevgilisi olan biri olarak konuşuyorum "kültürel olarak" afyon şam'dır. uşak los angeles. arada böyle bir uçurum var. afyonlu olup hayata geniş bir pencereden bakan görmedim.
  not: aralarında bir saatlik mesafe var.
  kütahya tipik anadolu gibi geliyor. burası hakkında fikrim yok
 • zafer havalimanı için verilen hazine garantilerini getiriyorlar benim aklıma.
 • afyon ve kütahya değil ama uşak hem sosyo-kültürel hem de iklim olarak gayet ege'dir. afyon ve kütahya daha çok iç anadolu etkisindedir.

  size ufak bir ipucu vereyim günümüzde bir şehrin ne kadar ege'li olduğuna karar verebilmek için o şehir ve etrafındaki roma ve yunan şehirlerinin sayısına ve büyüklüğüne bakabilirsiniz.
 • (bkz: frigya)