• yolda neseli bir ayakkabi boyacisindan duydugum soz.afyonun kaymagiyla konyaninda manyagiyla meshur oldugunu anlatmakta herhalde ya da herif gotunden uydurmustur.tam kafiye icin afyonun kaymaga konyanin manyaga diye telaffuz edilmelidir.
  • kavga esnasında konyalı kişinin sarfetmesi durumunda karizma ve avantaj kazandıracak söz.

- bak kardeş biz konya çocuğuyuz..yemeyiz bu lafları!..
    - ee nolur sonra..?
    - afyon'un kaymağı konya'nın manyağı derler..unuttun sen galiba..
    - haa oldu o zaman..ver elini ayağını..
  • konyalı olmam sebebiyle çevremin taşak geçmek amaçlı sarfettigi ancak cevabı hali hazırda bulunan deyim.
    (xvyz)-muhhaa olum işte bak afyonun kaymagı konyanın manyagı derler ya hehehe.......
    ben-arkadaşlar afyonun bir de dikeni var.
    (bkz: aldın sen mesajı)
  • gelişen teknoloji ve cep telefonu çılgınlığı sebebiyle "ayfonun kaynağı, nokyanın manyağı" şeklinde değişmiştir.
  • konyalıların, karşılığında şöyle bir üretme yoluna gittikleri deyim ;

(bkz: afyon'un dikeni konya'nın sikeni)
  • çok sevdiğim bir laf. bilirsiniz ki konya'nın manyağı çoktur. ben de konyalı olduğum için bu ilginç insanlarla bi çok kereler karşılaşmışımdır. hatta bi keresinde zafer'de yürürken bi tanesi beni itmişti. öyle bir bağırdım ki benden korkmuştu zavallı. neyse, işte bu çeşitli psikolojik rahatsızlıklara sahip arkadaşların hep bir hikayesi vardır. bu hikayelerin de türlü versiyonları vardır. mesela bir amca vardı, sokakta yaşardı. o eskiden doktormuş ve çok da zenginmiş meğersem. karısını kaybedince böyle olmuş. tam hikayesini hatırlayamadım şimdi.
    sonra bizim ailede de var bir kaç deli. (hem anne hem baba tarafında) gerçi geçmişimiz karışık ama en az üç nesildir konyalıyız sanırım. neticede havasından mı, suyundan mı, düzlüğünden mi, sıkıcılığından mı bilmiyorum ama deli çok bu şehirde. bende de bir delilik olabilir mi diye düşündüm zamanında ama bunu düşünebildiğime göre demek ki sağlıklıyım dedim ve rahatladım.

afyon kaymağını da geçende tatma imkanı buldum. hayatımda yediğim en güzel şeylerden biriydi.
    (bkz: manda kaymağı)
  • bir de şu vardır, (bkz: yiyecen tatlıyı öpecen yozgatlıyı)
  • konya'da üretilen man kamyon fabrikasının ürettiği motor yağlarından gelirmiş bu man yağı, döne dolaşa manyağı olduğundan tuhaf bir söz haline gelmiş bu. konyalı olsam sinir olurdum.

(bkz: man yağı)
  • işyerinde konyalı bir abla tarafından başka bir konyalı ablayı gıcık etmek amacıyla söylenen söz öbeği. ikisi de birbirinden acaip bu konyalı ablaların. yani söz dogru olabilir. izlemedeyim
hesabın var mı? giriş yap