• bursa delikanlıları tarafından yıllardır "aga naber" diye başlayan konuşmaların en birinci kelimesi olmuştur. bir şey söylerken anlatırken aga denmedi mi istediğiniz kıvamı yakalayamazsınız. misal bakın;
    "ondan sonra aga bu döndü dedi ki şş sen ne ayaksın falan dedi aga, ben aga aynen böyle gelişine bir geçirdim buna kafayı lavuk aynen yerde. aga etraftakiler nası kaçıyo biliyomusun böyle bağıran kızlar falan aga görmen lazımdı egegegegegheheh"
    şimdi bunu abartı zannediyor olabilirsiniz ama abartı yok. herhangi bir okul çıkışında herhangi bir belediye otobüsüne binip arkalara doğru yürüyün kulak misafiri olduğunuz konuşmadan sonra aklınızda sadece aga kalacaktır. bütün bunlar bugüne kadar benim zaten bildiğim şeylerdi evet. peki yeni olupta beni bunları yazmak için tetikleyen ne oldu? şu, gene bir belediye otobüsü yolculuğu esnasında gene bir okul çıkışı kalabalığı içerisinde otobüsün arkasında ki gruptan yükselen şaka, bağırtı, eceee serkanıııı seviyoooo sesleri arasında bir kız "aga kesin sesinizi dedim millet rahatsız oluyo" dedi. ben şu kadar yıllık bursalı ömrü hayatımda ilk defa bir kızın ağzından aga kelimesini duydum. o kız yolu bitene kadar sürekli bir aga tutturdu gitti, bende öyle bir tiksindim ki belli değil. şimdi erkekler söyleyince bişey olmuyorda kızlar söyleyince mi tiksiniyorsun derseniz de evet arkadaşım aynen öyle yapıyorum hiçte pişman değilim derim. kızlar agalı magalı konuşmasınlar bi zahmet. herşeyin bi şeyi var.
  • bursalı gençlerin genelde birbirine hitap kelimesi
  • nedendir bilmem, bu lafı kullanan insanlardan hiç zarar gelmez gibi olumlu bir önyargım var benim. aga hitabını kullanan kimselerin uyumlu, arkadaş olunabilecek tipler olduğunu düşünüyorum ve genelde de haklı çıkıyorum.

mesela birader diyen insandan korkacaksın ama aga diyen adamdan zarar gelmez lan. umarım bu tespitim ileride patlamaz.
  • trakya dolaylarında ağabey anlamında kullanılan kelime. daha doğrusu abi anlamında, ağabey diye bir kelime hiç yok zaten bu tarafta.

dahası eskiden böyle kullanılırmış bilmem ne falan da değil. yeni nesilde azalmış olsa da aga diyen için aga'dır yani büyük erkek kardeş kavramını tanımlayan kelime.

cümle içinde kullanımına bakarsak:

-agamlar gelcekmiş bu akşam.
    -agama dedim ben o kadar rererörö fişmekan
  • sadece ergenlerin kullandığı bir laf değildir. tabi bokunu çıkaranlar 90ların ve 2000lerin bursalı macır ergenleridir ama 80 yaşındaki ananem de bu lafı "abi" manasında kullanır*dı.
  • bir yazar entry'sinde bunu kullanıyorsa, o entry ennnn şukelalanmış entry de olsa direk kapatıyorum, acaip itici. aga ne lan ergen gibi?!
  • trakya'nın bursa'nın yanısıra antalya'nın "yerlileri" arasında da yaygın kullanılan bir hitap şeklidir.
  • yakut türklerinin çileli hayatını belgesel tadında anlatan film.

4-5 gün önce trt 2'de tanıtımını görünce ajandama alarm kurdum. kaçıramazdım böyle bir filmi. tabi izlerken yakut türkçesiyle bizim türkçemizi karşılaştırmayı ihmal etmedim.

az da olsa anlaşılan kelimeler vardı; oğul, kaya, bir, iki, üç, dört...
  • bursasporluların birbirlerine hitap şeklidir.
  • duyulduğunda ağıza kürekle vurma hissiyatı oluşturan ifade şekli.
hesabın var mı? giriş yap