• kendisini anlatmak için tek bir kelime kullanma hakkım olsaydı, kelime seçimim "bilge" olurdu.

çiğ ve sığ isen "bu ne amk?" dersin. anlayabiliyorsan susar ve dinlersin.
  • susamam şarkısında en beğendiğim bölümü seslendiren rapçi.

"ol ister sistem. hiç çiğ sığ birey"

beğenmemim en önemli sebeplerinden biri de, müziğe kattığı şu "ey" kısmı.

senelerdir türkçe rap müzikte kullanılan, niggalardan çalıntı, türkçede hiçbir anlamı olmayan "yo" sözcüğü yerine getirilebilecek en iyi türkçe söz. en azından kulaklarım şu ana kadar daha iyi bir alternatif duymadı.

kendisinde "rapçi anadolu dervişi" havası var.

rap müziği dinlemeyen biri olarak sana puanım 10 aga b!

edit: burada kulağa yabancı gelen "yo" kelimesindense türkçe ey hitabını duymak hoşuma gitti. kendisine sormadım "aga b sen bunu türkçe mi ingilizce mi kullanıyorsun?" diye ki sözleri osmanlıca ve öztürkçe kelimelerle dolu lirikleri özellikle böyle seçilmiş. "naptin kanks gel gidelim popi mekanlarda edelim dans" tarzı bir lirik olsa yine derim ki haklısın. adam özellikle osmanlıca ve öztürkçe kelimeler seçip dili etkin şekilde kullanıyor. "ey! ya boğul ya doğ" diyor, öbürü de kalkmış diyor ki "yabancı rapçiler diyor ki ey!". yok yavrum diyorlar ki; hey! ya da ayy! telaffuzda you olmuşsa yo, hey de olmuş ey. "ayy" var yine bu liriklerde, bu hitabı da sıkça kullanıyorlar. sonuçta adamlar kendi dillerini katletmiş.

gelelim türk diline. türkçede o kadar çok şarkı ve şiir var ki ey hitabıyla; "ey şehit oğlu şehit" diyor mesela mehmet akif. eğer burada 50 cent'ten falan bir esinlenme yoksa sanırım bu cümle türkçe. tabi sizin onayınız çok önemli(!) ne türkçe ne ingilizce bilip ahkam kesene ne desen boş da neyse. sonuç itibariyle kulağa ey mi türkçe yo mu, özellikle rap dinlemeyen biri için? basit... bir de kalkmış hakaret ediyor tanımadığı insana. sadece düşüncemi ifade ettim. ben rap hiç dinlemiyorum, bunu bu şekliyle dinledim, böyle hoşuma gitti. sana ne!!!? tepkiye bak küfretmişim sanki. ayıptır ya!
  • susamam ile tanıdım kendisini.
    meğer aslında seninbena..goyaym şarkısından da biliyormuşuz.

demem o ki, adamla daha iyi bir şekilde tanışamazmışım sanıyorum. susamam'ı ilk kez dinlerken, her yeni gelen bölümle şaşırırken, aga b geldiğinde yerimden doğruldum.

ey!

20 kişi aynı bass line üzerine söylüyor ama benim için en iyi kullanan aga b. adamın sesinin tonundan, sözlerine ve bass ile uyumuna kadar her şey nefffis olmuş.

içimden bu şarkıyı komple olarak bir teklik çıkarsa diye geçiriyorum.

saygılar, torun.

ey!
  • bu yaştan sonra beni “ey ney nasıl keke, ey ney nasıl?” diye diye maymun gibi gezdiren bi şarkı yapmış derin reis.
  • susamam'ın en beğendiğim kısmı kendisine ait.
  • güzel müzik yapmaya önem verdiği için bir tık daha değerli dinleyici gözünde.

hakettiği değeri elbet bi gün bulacağını düşünüyorum.

bildiğimiz angara bebesi. lakin eski türkçe kelimeleri şarkılarında tekrar tekrar kullanmazsa daha iyi olacağını düşünüyorum.
  • susamam'daki değinilen konuların geneli açık, dolaysız, net bir şekilde aktarılırken #faşizm bölümü ağır kelime oyunlarıyla dolu. ilk dinlendiğinde "ne diyo la bu?" dedirtebilir ama gayet anlamlı sözler içeriyor.

"evde eşine kız,
    sokakta kriz - fıss!"

"tokatla köpeği
    cins ise değil de miks ise tabii,
    akılsız!"
  • cahil yazarların verdiği yanlış bilgiler sözlüğü kirletmeye devam ediyor. adam buraya aga b ey' i bir ünlem olarak kullanarak amerikan kültüründeki yo'ya alternatif yaratmış demiş bir de debe'ye girmiş. siz kafayı yemişsiniz lan. bu halihazırda kullanılan bir ünlemdi zaten. beyinsizler için yine de ben bir örnek vereyim.

(bkz: saian)

link
  • susamam isimli çalışmaya saygı duyuyorum;

ama 15 dk.lık eserde gerçek anlamda - ya da sevdiğim anlamda diyeyim- rap yapılan kısmı sadece bu arkadaşa ait. daha öncesinden bilmem, tanımam ancak bu kısmı bağımsız olarak bir parça yapsa tekrar tekrar dinlerim.

yürüyedursun.
hesabın var mı? giriş yap